Różanystok-Wilno: Pielgrzymka ministrantów

salezjanie.waw.pl 7 godzin temu

W sobotę, 26 kwietnia, przed Niedzielą Miłosierdzia Bożego odbyła się parafialna pielgrzymka ministrantów i ich rodziców z Parafii Ofiarowania NMP w Różanymstoku do Ostrobramskiej Matki Bożej Miłosierdzia w Wilnie.

Organizatorem tego szczególnego wydarzenia był ks. Piotr Przesmycki SDB, opiekun Liturgicznej Służby Ołtarza. Ks. Piotrowi towarzyszyli: ks. Andrzej Makarewicz SDB, s. Teresa Borkowska CMW opiekująca się ministrantami z Rodzinnego Domu Dziecka prowadzonego przez siostry salezjanki oraz kilka osób zaprzyjaźnionych z sanktuarium różanostockim. W sumie grupa liczyła 50 osób.

Wczesnym rankiem autokar wyruszył spod plebanii. W drodze do Wilna ks. Piotr przedstawił kilka zdarzeń z okresu rozbiorów, gdy różanostocki kościół i obiekty klasztorne były przejęte przez prawosławnych, a katolicy należeli do parafii w Dąbrowie. Kiedy mijane były Giby, ksiądz wspomniał o obławie augustowskiej. Na pół godziny przed Mszą Świętą autokar zatrzymał się przed Ostrą Bramą i grupa spotkała się z przewodniczką Wandą Andruszaniec. W mijanych miejscowościach i w stolicy Litwy można było zobaczyć opuszczone flagi państwowe z czarnym kirem, co świadczyło o żałobie (z powodu śmierci papieża Franciszka) obowiązującej w tym kraju podobnie jak w Polsce.

O godz. 11.00 czasu obowiązującego na Litwie, w kaplicy MB Miłosierdzia została odprawiona przez trzech kapłanów Msza Święta dla grup z Różanegostoku i z Parafii Narodzenia NMP w Smolcu z archidiecezji wrocławskiej. Zbiegło się to w czasie z uroczystościami pogrzebowymi papieża Franciszka. W jego intencji modlił się ks. Jarosław Witoszyński, proboszcz ze Smolca, który przewodniczył koncelebrze. W intencji pielgrzymów Mszę sprawowali ks. Andrzej i ks. Piotr, który wygłosił homilię. Kaznodzieja, odnosząc się do słów Ewangelii (Mk 16, 9-15), wyjaśnił istotę tajemnicy zmartwychwstania Jezusa Chrystusa oraz nawiązał do pogrzebu Ojca Świętego odbywającego się w przeddzień Niedzieli Miłosierdzia Bożego. Przypomniał też o historycznych związkach między Różanymstokiem a Wilnem i Trokami. W czasach pierwszych cudów przez przyczynę Matki Bożej z II połowy XVII wieku miejscowość znajdowała się w diecezji wileńskiej i województwie trockim. Związki między Wilnem i Wileńszczyzną a Różanymstokiem istnieją przez cały czas za sprawą polskich pielgrzymek do Różanostockiej Wspomożycielki.

Po Mszy Świętej był czas na zwiedzanie cmentarza na Rossie i Starego Miasta. Pielgrzymi odwiedzili m.in. takie miejsca jak barokowa cerkiew Św. Ducha z relikwiami trzech pierwszych prawosławnych świętych Litwy, których ciała nie uległy rozkładowi ale mumifikacji, sanktuarium Miłosierdzia Bożego z pierwszym obrazem Jezusa Miłosiernego Eugeniusza Kazimirowskiego, kaplica Świętego Kazimierza w katedrze. Przewodniczka ukazała wiele faktów z życia znanych Polaków związanych z Wilnem oraz zarys dziejów miasta i obecnej sytuacji państwa litewskiego. Był też czas na zakup pamiątek połączony z przerwą obiadową.

Po Wilnie był przejazd do Trok i godzinny rejs statkiem po jeziorze Galve oraz kolacja w restauracji prowadzonej przez Karaimów. Zwieńczeniem pielgrzymki było wręczenie ministrantom i lektorom legitymacji LSO, którego dokonał ks. Piotr w drodze powrotnej.

Autor

Tadeusz Możejko SSW

Idź do oryginalnego materiału