
Ksiądz Arcybiskup Zbigniew Zieliński Metropolita Poznański, zaprasza na w środę, 17 czerwca do Katedry Poznańskiej i Muzeum Archidiecezjalnego na wydarzenia z okazji 1001 rocznicy śmierci króla Polski Bolesława Chrobrego.
Od godziny 09.00 w Złotej Kaplicy będą wystawione dwa „relikwiarze historyczne”: z kością królewską, która ponad 200 lat temu z Kapitularza Poznańskiego przekazana została Kurii Krakowskiej. Zobaczyć można będzie relikwiarz Rychezy pierwszej polskiej królowej przechowywany w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu.
W Muzeum Archidiecezjalnym od godziny 09.30 do 16.00, naukowcy opowiedzą o badaniu szczątków królewskich i przedstawią nowe interpretacje faktów historycznych związanych z osobami pierwszych władców Polski.
O godzinie 18.00 odbędzie się uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem księdza Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego.
Po Mszy Świętej ok. 19.00 uroczysty koncert Ordo Coronationis, którego premiera światowa odbyła się 3 listopada 2025 w Carnegie Hall w Nowym Jorku z okazji 1000-lecia Królestwa Polskiego. Utwór napisany został przez kompozytora polskiego pochodzenia Norberta Paleja specjalnie, z myślą o miejscu pochówku Bolesława Chrobrego.





















