W dniach 4-6 kwietnia br., odbyły się rekolekcje organizowane przez Bractwo Młodzieży Prawosławnej Diecezji Warszawsko-Bielskiej. Podczas wydarzenia dziewczęta gościły w Domu Zakonnym św. wielkiej męczennicy Katarzyny w Zaleszanach, a chłopcy w monasterze św. Dymitra Sołuńskiego w Sakach. Program rekolekcji obejmował modlitwę, spotkania o tematyce dotyczącej duchowości, pracę na rzecz monasterów oraz rozmowy o życiu w wierze.
Piątkowy wieczór w Zaleszanach, jak i w Sakach rozpoczął się wieczernią wraz z czytaniem akatystu do Bogurodzicy. Po posiłku uczestnicy mieli okazję do rozmów duchowych – u dziewcząt zostało poruszone tegoroczne motto Bractwa – „Wszystko mi wolno, ale nie wszystko jest pożyteczne” (1 Kor 6, 12). Siostra Magdalena przybliżyła okoliczności powstania Listu do Koryntian, podkreślając, iż to, co się działo za czasu działalności apostoła Pawła, jest także bardzo aktualne dzisiaj. Nasze ciało jest świątynią Ducha Bożego, należy mu się najwyższe poszanowanie. W Sakach o. Porfiriusz przybliżył żywot św. Szymona Słupnika oraz modlitwy czytane przez kapłana podczas Liturgii św. Bazylego Wielkiego i Uprzednio Poświęconych Darów.
Sobota rozpoczęła się św. Liturgią, po której młodzież angażowała się w prace na rzecz monasterów. Następnie prelekcję na temat motta „Rodzimy się dla śmierci, umieramy dla życia” wygłosił ks. Piotr Trochimczuk, wikariusz parafii Opieki Matki Bożej w Bielsku Podlaskim. Duchowny omówił etapy życia człowieka, wyjaśnił różnicę między śmiercią cielesną a duchową oraz mówił o sensie życia, podkreślając, jak ważne jest czerpanie mądrości od starszych i pamięć o przodkach. Ksiądz Trochimczuk przypomniał, iż czas Wielkiego Postu to okres ofiarowania siebie Chrystusowi, tak jak On ofiarował siebie za nas. Kapłan zwrócił również uwagę na znaczenie spowiedzi i potrzebę wyznania grzechów, by osiągnąć wewnętrzny spokój ciała i duszy.
Wieczorem w cerkwi świętego Nektariusza w Sakach odprawiono całonocne czuwanie, podczas którego uczestnicy przystąpili do sakramentu spowiedzi. Po nabożeństwie młodzież spożyła kolację, u dziewcząt dodatkowo został przeczytany ostatni fragment żywotu św. Marii Egipcjanki.
Kulminacyjnym punktem rekolekcji była niedzielna św. Liturgia w domu zakonnym w Zaleszanach, podczas której większość uczestników przyjęła św. Eucharystię. Po wspólnym obiedzie matuszka Katarzyna przybliżyła żywot św. Marii Egipcjanki, odnosząc go do współczesnych czasów. Podkreśliła, iż święta Maria jest doskonałym przykładem na to, iż na życiową przemianę nigdy nie jest za późno. Cerkiew nie jest tylko dla sprawiedliwych, ale przede wszystkim dla osób, które z głęboką skruchą chcą zmienić swoje dotychczasowe życie na życie miłe Bogu.
Na zakończenie, przewodnicząca BMP Diecezji Warszawsko-Bielskiej Beata Kosacka serdecznie podziękowała o. Włodzimierzowi i m. Katarzynie za gościnność i pouczenia, zaś uczestnikom za zaangażowanie i liczne przybycie. Zwieńczeniem wydarzenia było wspólne, pamiątkowe zdjęcie.
Kira Zhuk, Mateusz Gwizdak
zdjęcia: archiwum BMP DWB









