Zacznijmy od niezbędnego wyjaśnienia. Tytułowy katolik to po prostu członek Kościoła rzymskokatolickiego w jego wyłącznie uprawnionej – historycznie i teologicznie – formie, realizowanej do czasów II Soboru Watykańskiego (1962 – 65), który dał początek jawnemu modernizmowi będącemu – jak to zasadnie określił papież św. Pius X – ściekiem wszystkich herezji.
Niestety, katolicy nie mają w Polsce zbyt wielu miejsc, w których mogliby podtrzymywać swoją wiarę, m.in. wysłuchując tradycyjnych Mszy św. odprawianych przez kapłanów albo wyświęconych jeszcze przed II SW i konsekwentnie pozostających tylko przy Świętej Tradycji (stan praktycznie zerowy), albo wyświęconych wprawdzie po II SW, czyli w „Novus Ordo” ale posiadających tzw. święcenia uzupełniające (sub conditione). Ta druga grupa reprezentowana jest u nas tylko przez trzech kapłanów. Są nimi księża salezjanie Jacek Bałemba i Dariusz Kowalczyk oraz misjonarz św. Wincentego a Paulo ks. Włodzimierz Małota. Ta trójka uzyskała święcenia subconditione z rąk biskupa Richarda Williamsona, który zaczynał swoją biskupią posługę w Bractwie Kapłańskim Św. Piusa X jeszcze za życia jego założyciela abp. Marcela Lefebvre.
Nieco odmienną drogę do Mszy Św. Wszechczasów niż ww. trójka przeszedł ks. Rafał Trytek. W 2005 roku ukończył seminarium Bractwa Kapłańskiego Św. Piusa X w niemieckim Zaitzkofen, by już w następnym roku opuścić to Bractwo i rozpocząć apostolat dla polskich sedewakantystów, czyli wiernych przekonanych, iż wszystkie osoby, które zasiadają na tronie papieskim od czasu śmierci Piusa XII w 1958 roku są antypapieżami. Swoją drogą czas, a zwłaszcza takie indywidua jak argentyński jezuita Jorge Mario Bergoglio, przebrany za papieża Franciszka coraz bardziej wzmacniają słuszność tezy głoszonej przez sedewakantystów.
Z pewnością wielu czytelników wypomni mi pominięcie w wykazie pasterzy Świętej Tradycji tzw. kapłanów indultowych czyli odprawiających zarówno msze tradycyjne, jak i novusowe oraz księży z Bractwa Kapłańskiego Św. Piusa X, które przecież wzięło swój początek ze sprzeciwu wobec posoborowego „Novus Ordo”. Niestety, nie przeoczenie jest tutaj przczyną. Indult to po prostu teologiczna wersja siedzenia okrakiem na barykadzie lub postępowania w myśl zasady „Panu Bogu świeczkę i diabłu ogarek”. Nie da się bowiem pogodzić tak wielu sprzeczności, jakie wnosi liturgia novusowa wobe tradycyjnej, począwszy od zastąpienia najświętszej Ofiary jakąś „ucztą” az po odwrócenie kapłana plecami do Tabernakulum, czy rozdawanie Komunii św. na łapę i na stojaka.
Z kolei po śmierci swojego założyciela Bractwo Kapłańskie Św. Piusa X, a zwłaszcza jego wersja na Polskę bardziej kwalifikuje się do miana Bractwa Krzyżackiego komtura Stehlina. Wyjaśnijmy, iż Karol Stehlin to przełożony tej instytucji na nasz kraj, kilka ustępujący w swoich poczynaniach oraz opiniach novusowym heretykom. Zainteresowanych odsyłam do mojego tekstu sprzed dwóch lat, patrz „NIEMIECKA DROGA JEDYNĄ DO BOGA?”. Mówiąc krótko: msze z udziałem kapłanów indultowych i stehlinowych polecam tylko miłośnikom łaciny. Prawdziwej czyli tradycyjnej wiary katolickiej znajdziemy tutaj kilka albo wcale.
Czterech godnych zaufania kapłanów na całą Polskę… Dramatycznie mało choćby gdybym pominął kilkunastu innych, w tej chwili całkowicie mi nieznanych, choć – o czym zaręczam – będę szukał ich dalej. Od czegoś trzeba jednak zacząć. Ostatecznie trzej muszkieterowie oraz d’Artagnan też liczebnością nie imponowali, a jednak króla Ludwika XIII skutecznie ochronili przed wrogami wielokrotnie liczniejszymi.
Ideą niniejszego przewodnika jest wskazanie wiernym kaplic bądź oratoriów, w których mogą liczyć na wysłuchanie tradycyjnej Mszy św. odprawianej przez kompetentnego, posiadającego wymagane święcenia kapłana. Zaczynam od Oratorium Rzymskokatolickiego Św. Rodziny w Bydgoszczy, gdyż po pierwsze – dzięki najkrótszej odległości od Gdańska (ok. 160 km) bywam w nim dosyć często, po drugie – otrzymałem osobistą zgodę ks. Dariusza Kowalczyka na publikację danych adresowych oratorium. Według mojej aktualnej wiedzy ks. Rafała Trytka można wysłuchać w Krakowie, Warszawie i Wrocławiu, ks. Jacka Bałembę we Wrocławiu, natomiast ks. Włodzimierz Małota posługuje w Tarnowie i okolicach. Bliższe szczegóły podam po uzyskaniu bezpośredniej zgody od ww. kapłanów.
BYDGOSZCZ – ORATORIUM RZYMSKOKATOLICKIE ŚW. RODZINY
Adres: 80-030 Bydgoszcz, ul. Gotowskiego 6 (piwnice budynku NOT)
Msze święte:
NIEDZIELE (z kazaniem) – 10.00
poniedziałki, środy, piątki, soboty – 08.00
wtorki, czwartki – 16.00
Spowiedź: codziennie po Mszy św.
Strona internetowa: https://wiernitradycjilacinskiej.pl/kontakt/
H. Jez.
12.05.2024
P.S.
Według naszego dotychczasowego rozeznania główną barierę w dotarciu z Mszą Wszechczasów do większej liczby wiernych stanowi nie brak kapłanów ale brak miejsc sprawowania kultu. Każda nowa kaplica lub oratorium pozwala najpierw skorzystać z okresowej, choćby comiesięcznej, posługi księdza, a z czasem – w miarę wzrostu frekwencji – daje możliwość zapewnienia mu warunków (mieszkanie, utrzymanie itp.) gwarantujących stały związek z wybranym miejscem.
Świadomi tego faktu, zamierzamy we własnym zakresie zorganizować oratorium rzymskokatolickie dla wiernych z Trójmiasta i okolic, licząc zarówno na powodzenie naszej inicjatywy, jak i możliwość dziennikarskiego podzielenia się doświadczeniami z jej realizacji. Pierwsze szczegóły opublikujemy niebawem.