PRZEKAŻ 1,5% NA CARITAS DIECEZJI SOSNOWIECKIEJ

archanioly.czeladz.pl 1 miesiąc temu
Zrób uczynek miłosierdzia – to nic nie kosztuje!
Drodzy Bracia i Siostry!
Dzisiejsze Słowo Boże prowadzi nas do refleksji nad owocami naszego życia. To szczególna okazja, ponieważ znajdujemy się na progu Wielkiego Postu – czasu, w którym Kościół zaprasza nas do pracy nad sobą i do duchowej przemiany. jeżeli chcemy, aby nasze życie przynosiło dobre owoce, musimy zacząć od przemiany serca, bo to, co nosimy w sercu, jest potem widoczne w naszych czynach.
„Sitko przesiewa odpady, gdy się je potrząsa, i na nim pozostają śmieci. Sposób mówienia człowieka ujawnia, kim on jest” (Syr 27, 4-5).
Każdego dnia nasze słowa i czyny są świadectwem tego, co jest dla nas ważne. Wielki Post, który za chwilę się rozpocznie, jest jak „sito” w naszym życiu – to czas, kiedy przez modlitwę, post i jałmużnę możemy oczyścić swoje serca z tego, co jest niepotrzebne, i pozwolić, by Bóg przemienił nas na nowo. Tym sitem mogą być również nasze konkretne działania wobec bliźnich, które ćwiczą nas w tym, żeby nie myśleć tylko o sobie, ale spojrzeć na tych, którzy są bardziej potrzebujący.
Dzięki Waszej hojności i zaangażowaniu w minionym roku w Diecezjalnym Domu Matki i Dziecka w Sosnowcu znalazły schronienie nie tylko mamy z dziećmi, ale także dwóch ojców z dziećmi – w sumie 24 osoby. To świadectwo, iż nasze słowa i gesty miłości nie pozostają puste.
„Trwajcie niewzruszenie, oddani dziełu Pańskiemu, wiedząc, iż trud wasz nie pozostaje daremny w Panu” (1 Kor 15, 58).
Życie zakotwiczone w Bogu przynosi piękne i trwałe owoce. Wielki Post to zaproszenie, aby jeszcze głębiej zakorzenić się w Bogu, by przez modlitwę, sakramenty i refleksję nad Jego Słowem na nowo zbliżyć się do Źródła Życia. Owocem takiego zakorzenienia są konkretne dzieła miłości. W zeszłym roku z naszego Magazynu w Będzinie przekazaliśmy prawie 18 ton artykułów spożywczych, higienicznych i chemicznych, które trafiły do najbardziej potrzebujących. Taka skala pomocy pokazuje, iż Bóg przez nas, może przemieniać życie wielu ludzi.
Boże Słowo zachęca nas do wytrwałości i zaangażowania w te dobre dzieła, choćby jeżeli czasami ich owoce są niewidoczne na pierwszy rzut oka. Praca jaką codziennie wykonują pracownicy i wolontariusze naszej Caritas czasem jest niezauważana. Warto więc podkreślić, iż tylko w minionym roku nasza Caritas przekazała ponad 10 tirów z żywnością o wartości przeszło 2 mln. zł. do przeszło 5 tys. osób. Ten trud wielu ludzi – darczyńców, wolontariuszy i organizatorów – jest dowodem na to, iż Bóg działa przez nasze ręce, jeżeli Mu na to pozwolimy.
„Nie ma dobrego drzewa, które by wydawało zły owoc, ani złego drzewa, które by wydawało dobry owoc” (Łk 6, 43).
Dobre owoce mogą wypływać jedynie z serca, które jest zakorzenione w miłości. Wielki Post to czas, aby pozwolić Bogu działać w naszym wnętrzu, by oczyścił je z tego, co jest złe, i zasiał ziarna miłości, pokoju i dobra. Owocami takiej miłości są także działania codzienne, które nasza Caritas podejmowała w jadłodajni w Olkuszu wydając w ubiegłym roku 14 020 posiłków, a w prowadzonych przez nas schroniskach i noclegowniach w Będzinie, Dąbrowie Górniczej i Sosnowcu codziennie pomoc znajdowało 330 osób. Taka troska nie jest jedynie działaniem – to wyraz serca, które pozwala Bogu działać.
W tym roku, po raz drugi, dzięki zaangażowaniu pracowników i wolontariuszy byliśmy na pielgrzymi szlaku. Na ile mogliśmy, wspieraliśmy pątników, aby nie ustali w drodze, pokrzepiając ich ciała i ducha. Korzystając z okazji, bardzo dziękuję Dyrektorowi Pielgrzymki Ks. Pawłowi Traczowi, za owocną współpracę oraz pracownikom Caritas, którzy dostosowywali swoje urlopy, bo chcieli być z Wami na pielgrzymim szlaku.
Pielgrzymi Nadziei
Do zadań Caritas Diecezji Sosnowieckiej należy nie tylko niesienie pomocy osobom potrzebującym, ale również zachęcanie innych do aktywnego zaangażowania w działalność charytatywną. Zapraszam Was do zaangażowania się w dzieło pomocy innym i dołączenia do lokalnych inicjatyw wolontariackich, które dają wspaniałą okazją, by stać się pielgrzymem nadziei i nieść dobro realizując chrześcijańskie powołanie do służby bliźniemu. Miejsca, takie jak Zagłębiowskie Centrum Wolontariatu, czy programy, jak choćby Aktywny Wolontariat na Start, oferują przestrzeń dla wszystkich, kto chce podzielić się swoim czasem, umiejętnościami i otwartością serca. Niektórzy myślą, iż wolontariat jest tylko dla uczniów i studentów, iż nie są w stanie pomóc, bo praca z osobami starszymi czy bezdomnymi jest dla nich za trudna. Tymczasem my potrzebujemy różnych dłoni, czasem elektryka, który pomoże z zerwanym gniazdkiem, innym razem kogoś kto poprowadzi warsztaty z aktywizacji zawodowej, albo grafika komputerowego, który na przykład zaprojektuje ulotkę, czy plakat. Potrzebujemy wolontariuszy o różnych zdolnościach i umiejętnościach – potrzebujemy wolontariusza z Twoimi dłońmi.
Poprzez działania wolontariackie, możemy nie tylko pomóc potrzebującym, ale także rozwijać swoje pasje i zyskać nowe doświadczenia. A w trwającym Roku Jubileuszowym 2025 możemy uzyskać odpust zupełny za swoje zaangażowanie i służbę na rzecz innych, do czego gorąco zachęcam.
Wielki Post – czas przemiany i troski o owoce
Wielki Post, który zaraz rozpocznie się Środą Popielcową, to nie tylko czas wyrzeczeń, ale przede wszystkim czas pracy nad sobą i szukania dróg, by nasze życie przynosiło jeszcze lepsze owoce. W zeszłym roku udało się nam wesprzeć seniorów przez działania Dziennego Domu SeniorPlus dla 25 osób dziennie, a także zapewnić rehabilitację 244 osobom, wykonując 20 200 zabiegów. Te liczby pokazują, iż razem jako wspólnota możemy zrobić wiele dobra. Niech te przykłady będą dla nas inspiracją do dalszej wzmożonej pracy.
Ten miniony rok był czasem intensywnej pracy. W maju rozpoczęliśmy budowę kuchni i jadłodajni w Będzinie, która jest największym przedsięwzięciem w historii naszej Caritas. Prace są już na ukończeniu i w nadchodzących tygodniach z Bożą i ludzką pomocą oddamy budynek do użytkowania. Naszym marzeniem jest, aby uroczyste otwarcie dokonało się na przełomie kwietnia i maja. Wtedy bowiem, 30 kwietnia, przypada 25. rocznica kanonizacji św. siostry Faustyny Kowalskiej. Chcielibyśmy, aby Siostra Faustyna stała się patronką tego miejsca. Nie tylko dlatego, iż jest orędowniczką Bożego Miłosierdzia, ale również dlatego, iż była rewelacyjną kucharką. Szczególnie chwalona była za znakomite torty! Posługującym siostrom w kuchni przypominała, iż należy zawsze tak przygotowywać posiłek, jakby na przyjęcie miał przyjść sam Pan Jezus.
Dziękując za każdy odruch serca, zwracam się do Was z ogromną prośbą o przekazanie nam 1,5% Waszego podatku za rok 2024, aby Caritas Diecezji Sosnowieckiej mogła dalej wspierać osoby najbardziej potrzebujące. Bez Waszej pomocy nasze działania nie są możliwe.
W imieniu własnym, pracowników, wolontariuszy i podopiecznych Caritas Diecezji Sosnowieckiej z całego serca dziękuję za chrześcijańską wspólnotę miłości. Dzięki Waszej hojności i pracy wolontariuszy w 2024 roku pomoc Caritas objęła dziesiątki tysięcy osób w naszej diecezji. Życzę nam wszystkim, aby nadchodzący Wielki Post był czasem, w którym wspólnie będziemy kontynuować te dzieła miłości, a także pracować nad sobą, by nasze serca stawały się coraz bardziej otwarte na Boga i bliźnich.
Z darem modlitwy i wdzięcznością

ks. Przemysław Szot
Dyrektor Caritas Diecezji Sosnowieckiej
Idź do oryginalnego materiału