Marzenia i aspiracje: głosy ludzi młodych w czasie Dni Duchowości Rodziny Salezjańskiej

salezjanie.waw.pl 9 godzin temu

Młodzi ludzie byli w centrum uwagi podczas trzeciego dnia DDRS 2025 w Turynie, dzieląc się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami związanymi z Salezjańskim Synodem Młodzieży, który odbył się w dniach 11-16 sierpnia 2024 r. na Valdocco i Colle Don Bosco. Temat, zainspirowany zeszłoroczną Wiązanką, uwypuklał marzenia, które budzą nadzieję i przemieniają serca, zamieniając wilki w baranki.

Spotkanie z młodymi miało dwie formy: forum z pięcioma młodymi uczestnikami Synodu oraz warszataty, które prowadziła ta sama piątka osób, a każdej z nich towarzyszył jeden salezjanin kapłan i jedna córka Maryi Wspomożycielka.

Na początku forum wyświetlono film przedstawiający najważniejsze momenty Salezjańskiego Synodu Młodzieży, co stanowiło wprowadzenie do tego forum. Następnie Diletta Ferri (Włochy), Maria Meccariello (Włochy), Teaghan Dolan (Australia), Juan Sebastian Moya Sandoval (Kolumbia) i Pablo Osorio Delgado (Hiszpania) odpowiadali na konkretne pytania, dzieląc się swoim cennym doświadczeniem i obserwacjami.

Maria Meccariello opisała Synod jako poruszające doświadczenie, podkreślając jedność młodych ludzi, kierujących się tym samym charyzmatem salezjańskim i szczerym pragnieniem spotkania Pana, pomimo różnic kulturowych i językowych. Czas adoracji eucharystycznej był momentem prawdziwego braterstwa przed Bogiem, gdzie serca zjednoczyły się w cichej modlitwie pełnej miłości.

Juan Sebastian Moya Sandoval wyraził nadzieję na znalezienie takiej przestrzeni, w której młodzi ludzie mogliby swobodnie wyrażać swoje opinie i szukać rozwiązań dla wspólnych problemów. Synod przekroczył wszelkie oczekiwania, charakteryzując się głęboką i wzbogacającą wymianą myśli, aktywnym słuchaniem i silnym poczuciem solidarności wśród uczestników.

Pablo Delgado mówił o tym, co go zainspirowało, wskazując na poświęcenie Księdza Bosko dla młodych ludzi, jego wiarę w spełnienie ich marzeń i zdolność do zaszczepiania nadziei. Mówił również o wizji świętości Matki Mazzarello, zakorzenionym w całkowitym oddaniu innym; zaznaczył przy tym, iż obie te postaci stanowią latarnie inspiracji zdolne doprowadzić do zmiany świata, zaczynając od najbardziej potrzebujących.

Diletta Ferri mówiła o pięknej pracy nad Instrumentum Laboris, gdzie marzenia młodych ludzi dotyczące ich samych, Kościoła i społeczeństwa zostały dopełnione i ubogacone przez ich doświadczenia. Jednym z marzeń, które szczególnie ją uderzyło, dotyczyło Kościoła i Rodziny Salezjańskiej, w pełni wspierających ludzi młodych ludzi w każdym aspekcie ich życia.

Na koniec Teaghan Dolan podkreślił rodzinny charakter charyzmatu salezjańskiego, zachęcając Rodzinę Salezjańską do zachowania jej rodzinnego aspektu, także wtedy gdy młodzi ludzie wchodzą w dorosłość. Wraz z ewolucją potrzeb młodzieży Rodzina Salezjańska powinna również dostosować swój sposób towarzyszenia młodym ludziom na różnych etapach życia.

Forum zakończyło się serdeczną zachętą ze strony młodych uczestników pod adresem Rodziny Salezjańskiej, aby ta nie przestała być otwartym, gościnnym domem; kościołem, który ewangelizuje; szkołą, która wychowuje do życia i podwórkiem, gdzie wzrasta się w przyjaźni i radości. W ten sposób ich marzenia mogą stać się nadziejami zakotwiczonymi w Chrystusie, zawsze obecnym w życiu młodych ludzi, czyniąc ich prawdziwymi pielgrzymami na wspólnej drodze.

Po odśpiewaniu i odtańczeniu pieśni “In the Shape of Your Dream”, oficjalnego hymnu Salezjańskiego Synodu Młodzieży Salezjańskiej, wszyscy uczestnicy wzięli udział warsztatach językowych.

Każdy warsztat był prowadzony przez młodego człowieka oraz salezjanina kapłana i córkę Maryi Wspomożycielki; co do tych ostatnich, byli to: s. Michela Consolandi, s. Herlinda Palomino, s. Laura Marcela Melara Cordova oraz ks. Francisco Cervantes i ks. Joebethem Vivo.

Tematy warsztatów wybranych przez młodych ludzi były następujące: Wiara i relacja z Chrystusem, Duchowość salezjańska i świętość, Słuchanie młodzieży, Protagonizm młodzieżowy oraz Kościół i Rodzina Salezjańska jako wiarygodni przewodnicy.

Ogólnie rzecz biorąc, forum i warsztaty pozwoliły Rodzinie Salezjańskiej wsłuchać się w głosy młodych ludzi z Salezjańskiego Ruchu Młodzieżowego, wzmacniając ich pozycję. To spotkanie było bardzo ubogacające i inspirujące, zasiewając ziarna nadziei w sercach i umysłach wszystkich uczestników. Te marzenia młodych ludzi z pewnością skupią uwagę całej Rodziny Salezjańskiej w tym roku jubileuszowym i wzmocnią jej relację z Chrystusem, zachęcając do wspólnego pielgrzymowania.

Fot. ANS

Źródło: ANS

Idź do oryginalnego materiału