Przypominają o niezłomności i odwadze Polaków, którzy stracili życie w walce o wolność ojczyzny. Dzięki nim prawda o zbrodni katyńskiej zwycięża, a bohaterowie tamtych lat pozostaną w pamięci przyszłych pokoleń. 4 listopada w Bastionie św. Barbary na Jasnej Górze w Częstochowie, odbędą się Zaduszki Katyńskie oraz prezentacja tomiku z najlepszymi pracami uczestników tegorocznej edycji konkursu literacko-historycznego „Prawda i kłamstwo o Katyniu”, organizowanego przez europoseł Jadwigę Wiśniewską.
Celem konkursu jest kształtowanie świadomości narodowej młodzieży przez zachęcenie do podejmowania samodzielnych poszukiwań badawczych oraz wnikania w istotę procesów historycznych. To też wskazanie na fakt, iż doświadczenia historyczne narodów wpływają na kształtowanie postaw i własnego systemu wartości kolejnych pokoleń.
W tegorocznej edycji oprócz prac historycznych i literackich, po raz pierwszy uczniowie zgłaszali także projekty okładek do książki w ramach kategorii plastycznej. Zwycięski projekt jest jednocześnie okładką jubileuszowej publikacji.
Po uroczystości europoseł Jadwiga Wiśniewska w towarzystwie młodzieży, nauczycieli, ich bliskich, a także wszystkich chętnych uda się pod Epitafium Smoleńskie, by złożyć kwiaty, zapalić znicze i pomodlić się w intencji Ofiar Katastrofy Smoleńskiej – także w swoich pracach uczniowie nawiązują do tego, iż Ofiary Katynia i Smoleńska połączyły wspólne epitafia.
Radio Fiat i portal czestochowskie24 co roku sprawuje patronat medialny nad Konkursem i Zaduszkami.
Patronat naukowy nad Konkursem sprawuje Instytut Pamięci Narodowej.
Publikacje trafiają do renomowanych bibliotek w Polsce – Biblioteki Narodowej, Biblioteki Jagiellońskiej, Biblioteki Śląskiej, do bibliotek uniwersyteckich, szkolnych.