Praca dla pokoju na Ukrainie

1 rok temu

Kościół prezbiteriański w Irlandii (PCI) wziął udział w czterodniowej konferencji „Przyszłość Ukrainy” w Budapeszcie, zorganizowanej przez Kościół reformowany na Węgrzech. Konferencja zgromadziła przedstawicieli 15 denominacji z Azji, Ameryki Północnej, Europy i Bliskiego Wschodu, a także kościoły z państw sąsiednich i organizacje z Europy i dalszych zakątków świata.

Na konferencji PCI reprezentował ks. Uel Marrs, sekretarz Rady dla Globalnej Misji wszystkich denominacji w Irlandii. Podkreślił długotrwałe partnerstwo między irlandzkim a węgierskim Kościołem reformowanym i społecznością w regionie. Wspomniał również o 1,5 miliona funtów, które irlandzcy prezbiterianie przekazali na pomoc humanitarną, gdy rozpoczęła się wojna.

Celem konferencji było omówienie odpowiedzialności i możliwości kościołów w promowaniu „sprawiedliwego pokoju” i przyczynianiu się do pomyślnej przyszłości Ukrainy. Konferencja stanowiła platformę do dzielenia się unikalnymi perspektywami na kryzys, wpływ na ich społeczność i możliwość pojednania wszystkich ludzi na Ukrainie.

Kościół prezbiteriański w Irlandii i jego wkład w pomoc humanitarną

Kiedy wojna na Ukrainie rozpoczęła się, irlandzcy prezbiterianie przekazali 1,5 miliona funtów na pomoc humanitarną. Jak podkreślił ks. Uel Marrs, ta suma poszła bezpośrednio do pomocy humanitarnej Kościoła reformowanego na Węgrzech. kooperacja między irlandzkim a węgierskim Kościołem reformowanym ma długą historię, a obecny kryzys tylko ją umocnił.

Konferencja „Przyszłość Ukrainy” – platforma do dzielenia się doświadczeniami

Konferencja „Przyszłość Ukrainy” stanowiła nie tylko forum do dyskusji na temat odpowiedzialności i możliwości kościołów w promowaniu „sprawiedliwego pokoju”. Była to również platforma do dzielenia się unikalnymi perspektywami na kryzys, wpływ na ich społeczność i możliwość pojednania wszystkich ludzi na Ukrainie. Uczestnicy konferencji podkreślali potrzebę słuchania doświadczeń i oczekiwań ludzi Ukrainy, wiedząc, iż pojednanie nie może być narzucone z zewnątrz.

Podsumowanie

W obliczu trwającego konfliktu na Ukrainie, Kościół prezbiteriański w Irlandii, wraz z innymi kościołami i organizacjami na całym świecie, podejmuje kroki w celu promowania pokoju i pomocy humanitarnej. Poprzez udział w konferencjach takich jak „Przyszłość Ukrainy”, kościoły te mają możliwość dzielenia się swoimi doświadczeniami i perspektywami, a także szukania sposobów na przyczynienie się do pomyślnej przyszłości Ukrainy.

Idź do oryginalnego materiału