Poniedziałek Wielkanocny: Trzeba iść do kościoła na mszę? Prawda zaskakuje

1 rok temu
Zdjęcie: Polsat News


Dziś Poniedziałek Wielkanocny - drugi dzień świąt Zmartwychwstania Pańskiego, w którym wielu katolików planuje uczestniczyć we mszy świętej. Wierni wybierają się do świątyni całymi rodzinami. W Polsce przyjęło się, iż tak po prostu być powinno, a chrześcijanie, którzy nie mają ochoty wychodzić z domu, często narażają się na krytykę ze strony bliskich. Jednak czy w Poniedziałek Wielkanocny naprawdę trzeba iść do kościoła? Znaczna część wiernych nie ma pojęcia, jaka jest prawda.


Poniedziałek Wielkanocny ma swoje tradycje. Przyjęło się, iż w drugi dzień świąt Zmartwychwstania Pańskiego symbolicznie polewamy się wodą. To właśnie od tego zwyczaju pochodzi określenie Śmigus Dyngus. Poza tym zabawnym akcentem większość Polaków delektuje się również uroczystym obiadem. Zanim jednak zasmakujemy domowych pyszności, najczęściej udajemy się do świątyni, aby drugi dzień z rzędu uczestniczyć w uroczystej mszy świętej. Wiadomo, iż w Wielkanoc musimy wypełnić ten obowiązek, jednak jak sprawa wygląda w drugi dzień świąt? Czy w Poniedziałek Wielkanocny trzeba iść do kościoła, a może nie mamy takiego obowiązku? Oto, jak sprawy wyglądają zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego.Reklama


Poniedziałek Wielkanocny - co to za święto w Kościele?


Poniedziałek Wielkanocny to święto ruchome, ustawowo wolne od pracy, które wypada pomiędzy 23 marca a 26 kwietnia. W tym dniu często odwiedzamy rodzinę i przyjaciół. Wielu z nas bierze również udział w mszy świętej.


Teolodzy często podkreślają, iż z liturgicznego punktu widzenia za okres wielkanocny uznawać powinniśmy 50 pełnych dni - licząc od Wielkanocy aż do uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Szczególnie istotny jest pierwszy tydzień od dnia Zmartwychwstania Pańskiego, gdy trwa oktawa wielkanocna.


Co Kościół wspomina w Poniedziałek Wielkanocny?


Święto określane potocznie jako Lany Poniedziałek nie ma innego, specjalnego znaczenia w liturgii Kościoła. Zgodnie z chrześcijańską tradycją święto to przypomina o aniele, który przynosi wieści o Zmartwychwstaniu Pana.
W Kościele katolickim najistotniejsze święta obchodzi się przed dwa dni. Zatem drugi dzień Świąt Wielkanocnych stanowi przede wszystkim symboliczne przedłużenie euforii ze zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, które jest przecież fundamentem wiary chrześcijańskiej. Dziś celebrujemy euforia i z optymizmem patrzymy w przyszłość.
Niekiedy zwraca się również uwagę na symboliczny wymiar popularnego obrzędu polewania się wodą, które w Kościele katolickim nawiązuje do oczyszczania z grzechów.


Czy w Poniedziałek Wielkanocny trzeba iść do Kościoła? To święto nakazane?


Wierni często nie wiedzą, czy w Poniedziałek Wielkanocny trzeba iść do kościoła. Udają się więc do świątyni z przyzwyczajenia, ponieważ tak nakazuje tradycja. Episkopat często zachęca wiernych, aby postępowali w ten sposób w ramach podkreślenia wymiaru świąt Zmartwychwstania Pańskiego.
Trzeba jednak wiedzieć, iż zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego uczestnictwo w mszy świętej w drugi dzień świąt wielkanocnych nie jest obligatoryjne. To zaś oznacza, iż nieobecność w kościele w Lany Poniedziałek nie będzie skutkowała popełnieniem grzechu ciężkiego.
Czytaj również:
Kiedy wypada wolne w Wielkanoc? W tych dniach odpoczną uczniowie i pracownicy
Wielkanoc w Biedronce, Lidlu, Dino i innych. Oto godziny otwarcia sklepów w święta
Zobacz także:
Idź do oryginalnego materiału