Polonia_Camp 2025 – pierwsze takie spotkanie młodej Polonii

5 godzin temu

Warszawa na 4 dni stanie się stolicą młodej Polonii z całego świata. W dniach 17–20 lipca na Kampusie SGGW odbędzie się Polonia_Camp 2025 – pierwsze takie wydarzenie skierowane do osób w wieku 18–30 lat polskiego pochodzenia, zamieszkałych poza granicami Polski. Bogaty program łączy debatę, kulturę, sport i integrację. Organizatorzy spodziewają się ok. 1000 osób z blisko 50 krajów.

Tożsamość, możliwości, zaangażowanie

Program Polonia_Camp 2025 podzielono na trzy główne ścieżki tematyczne. Pierwsza z nich – „Pokolenie P – między tradycją a trendem” – skupia się na tożsamości młodych osób polskiego pochodzenia. „Chcemy dać im możliwość porozmawiania o tym, co znaczy sztuka ludowa, co oznaczają ich korzenie. Mamy nadzieję, iż czerpią z nich moc” – mówi Family News Service Małgorzata Kopka-Piątek z Instytutu Spraw Publicznych, współorganizującego Polonia_Camp 2025. Znajdą się tu także panele o roli sportu w życiu Polonii, z udziałem mistrzyń olimpijskich i świata.

Ścieżka druga – „Polska w zasięgu” – koncentruje się na możliwościach edukacyjnych i zawodowych, jakie oferuje Polska. Uczestnicy dowiedzą się m.in., jak studiować w Polsce, odbyć praktyki, a choćby założyć własny biznes. „To ścieżka o tym, co Polska oferuje tym osobom od strony uczelni, gospodarki, instytucji państwowych, stypendiów przeznaczonych wyłącznie dla osób polskiego pochodzenia” – wyjaśnia Małgorzata Kopka-Piątek.

Trzeci temat przewodni to „Aktywna Polonia”, poświęcona działalności społecznej i edukacyjnej w środowiskach polonijnych – od nauczania języka polskiego po zaangażowanie obywatelskie. W panelach wezmą udział m.in. politycy polskiego pochodzenia z różnych krajów, by pokazać, iż polskie korzenie mogą być atutem w życiu publicznym.

Spotkania, kultura, sport

Oprócz debat i warsztatów, Polonia_Camp 2025 oferuje bogaty program kulturalny i sportowy. Gośćmi wydarzenia będą m.in. malarz Rafał Olbiński i językoznawca, prof. Jerzy Bralczyk. „Chcemy, żeby to był moment kontaktu z polską kulturą. Zaprosiliśmy pisarzy, będzie monodram o niedźwiedziu Wojtku, wieczorne koncerty – od Natalii Przybysz po Justynę Steczkowską i grupę L.U.C” – mówi Kopka-Piątek.

Dla chętnych przewidziano warsztaty taneczne z instruktorkami Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze, zajęcia kulinarne (m.in. lepienie pierogów) oraz wydarzenia sportowe – bieg z olimpijką Małgorzatą Hołub-Kowalik i mecz sędziowany przez Szymona Marciniaka. „Mamy poważny bieg ze startem, metą, medalami i nagrodami. Widziałam, iż sporo osób już się zapisało” – cieszy się organizatorka.

fot. wideoklip promujący wydarzenia / screen

Głos młodej Polonii

Wydarzenie to również przestrzeń dialogu i wymiany doświadczeń. Organizatorzy zaprosili młodych uczestników do współtworzenia paneli, by mogli mówić o swoich potrzebach i wizji współpracy ze środowiskami w Polsce. „Chcemy usłyszeć głos naszych uczestników. To pierwsza edycja, więc będziemy się przyglądać temu, co się sprawdza, a co trzeba dostosować” – podkreśla Małgorzata Kopka-Piątek.

W Polonia_Camp 2025 weźmie udział około tysiąca osób z 46 państw świata. „Wiemy, iż każde środowisko polonijne jest inne – od wielopokoleniowych po tych, którzy niedawno wyjechali z Polski. Staramy się, by każdy znalazł tu coś dla siebie – niezależnie od tego, czy odwiedza Polskę z sentymentu, czy rozważa powrót” – mówi Małgorzata Kopka-Piątek.

Family News Service

Idź do oryginalnego materiału