Wygląda jak duża zabawka, ale w rzeczywistości jest niezwykle zaawansowanym technicznie urządzeniem. O czworonożną platformę kroczącą, czyli zrobotyzowanego psa wzbogacił się zasób urządzeń dydaktycznych Wydziału Inżynierii Mechanicznej Politechniki Częstochowskiej.
Robopies został zakupiony na potrzeby Wydziału Inżynierii Mechanicznej dzięki dofinansowaniu o wartości 79 000 zł w ramach programu STEM realizowanego przez firmę TIMKEN Polska. O to, czy zakupiony sprzęt to bardziej zabawka, czy pomoc naukowa zapytaliśmy dr. hab. inż. Przemysława Postawę prof. PCz z Katedry Technologii i Automatyzacji:
Urządzenie jest jednym z najnowocześniejszych tego typu na świecie. Jego możliwości zastosowania zarówno w procesie dydaktycznym, jak i w praktyce, są prawie nieograniczone:
Plany, co do możliwości wykorzystania robopsa na Wydziale Inżynierii Mechanicznej są szerokie. Jednak zanim rozpocznie się pracę z mechanicznym czworonogiem trzeba perfekcyjnie poznać jego umiejętności i ograniczenia tak, żeby móc zaoferować studentom jak najlepsze możliwości kształcenia i poznawania najnowszych technologii:
Czy robopies dostanie jakieś imię oraz swoją budę, czy też legowisko? Tego jeszcze nie wiemy. Być może, podpowiadamy, władze Uczelni i Wydziału ogłoszą konkurs na najlepsze imię dla czworonożnego robota? W redakcji Radia Fiat i czestochowskie24.pl rodzi się nam już kilka pomysłów. Póki co, życzymy zarówno wykładowcom jak i studentom bezawaryjnego korzystania z nowego urządzenia.
źródło fot.: Politechnika Częstochowska