Pokarm (אָכְלָה ՚oklāh)

jednoslowo.com 2 miesięcy temu

Na widok tego Izraelici pytali się wzajemnie: «Co to jest?» – gdyż nie wiedzieli, co to było. Wtedy powiedział do nich Mojżesz: To jest chleb, który daje wam Pan na pokarm. (Wyj 16,15)

וַיִּרְא֣וּ בְנֵֽי־יִשְׂרָאֵ֗ל וַיֹּ֨אמְר֜וּ אִ֤ישׁ אֶל־אָחִיו֙ מָ֣ן ה֔וּא כִּ֛י לֹ֥א יָדְע֖וּ מַה־ה֑וּא וַיֹּ֤אמֶר מֹשֶׁה֙ אֲלֵהֶ֔ם ה֣וּא הַלֶּ֔חֶם אֲשֶׁ֨ר נָתַ֧ן יְהוָ֛ה לָכֶ֖ם לְאָכְלָֽה׃

Quod cum vidissent filii Israel, dixerunt ad invicem: “ Manhu? ” (quod significat: “ Quid est hoc? ”). Ignorabant enim quid esset. Quibus ait Moyses: Iste est panis, quem dedit Dominus vobis ad vescendum.

ἰδόντες δὲ αὐτὸ οἱ υἱοὶ Ισραηλ εἶπαν ἕτερος τῷ ἑτέρῳ Τί ἐστιν τοῦτο; οὐ γὰρ ᾔδεισαν, τί ἦν. εἶπεν δὲ Μωυσῆς πρὸς αὐτούς Οὗτος ὁ ἄρτος, ὃν ἔδωκεν κύριος ὑμῖν φαγεῖν·

Pokarm (אָכְלָה ՚oklāh), w języku hebrajskim biblijnym rzeczownik ten znaczy „posiłek” i „pożywienie”, ale także „ofiara/zdobycz” w odniesieniu do zwierząt. W Biblii „pokarm” (אָכְלָה ՚oklāh) jest darem Boga. W opisie stworzenia czytamy, iż Bóg daje rośliny i owoce jako pokarm dla pierwszej pary ludzkiej (Rdz 1,29). Wiele tekstów mówi o tym, iż Bóg w swej niezmierzonej Opatrzności daje człowiekowi i każdemu stworzeniu „pokarm” we właściwym czasie (Ps 104).

W dzisiejszym pierwszym czytaniu (Wj 16,2-4.12-15), Bóg karmi do syta Izraelitów na pustyni zsyłając im mannę. Kiedy Izraelici zobaczyli „coś drobnego, ziarnistego, niby szron na ziemi” pytali się: „Co to jest (מָן הוּא mān hû՚)? – gdyż nie wiedzieli co to było”. Jak widać dobrze z transliteracji po hebrajsku pytanie „co to jest” mówi się mān hû՚, stąd nazwa „manna”. „Wtedy powiedział do nich Mojżesz: To jest chleb, który daje wam Pan na pokarm (אָכְלָה ՚oklāh).

W dzisiejszej Ewangelii natomiast (J 6,24-35), Pan Jezus mówi do tłumów: „Szukacie Mnie nie dlatego, iż widzieliście znaki, ale dlatego, iż jedliście chleb do syta. Zabiegajcie nie o ten pokarm, który niszczeje, ale o ten, który trwa na życie wieczne, a który da wam Syn Człowieczy”. Z jednej strony o ten pokarm mamy się starać, zabiegać, a z drugiej strony jest on nam dany jako dar przez Syna Człowieczego. Tym pokarmem jest Jego Ciało. Jak ważne jest to czym się karmimy na co dzień. Skąd pochodzi pokarm, o który zabiegamy. Dla ucznia Jezusa, karmienie się Nim oznacza udział w Eucharystii, ale także karmienie się Jego Słowem, Jego obecnością, Jego osobą, aby stawać się podobnym do Niego.

Zobacz w Słowniku – “P”
Idź do oryginalnego materiału