W dniach 9–14 czerwca odbyła się wyjątkowa podróż-pielgrzymka do Włoch będąca nagrodą dla Zwycięzców bieżącej edycji projektu „Mieć Wyobraźnię Miłosierdzia”.
Był to niezwykły czas pełen radości, refleksji i wspólnego odkrywania piękna Włoch, miejsc świętych oraz historii Kościoła. Młodzież z dwóch szkół – Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Murzasichlu oraz Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II Sadek-Kostrza w Sadku miała okazję zwiedzać Asyż, Rzym i Watykan z ich głównymi zabytkami i ważnymi miejscami.
Wycieczka ta nie była jedynie poznawaniem zabytków; młodzież miała także okazję nawiązać nowe relacje. Dla niektórych było to pierwsze zetknięcie z włoską kulturą, krajobrazem, językiem ale też z obliczem wielkiego europejskiego miasta – podróż metrem dostarczyła dodatkowych emocji. Wiele dobra, które często jest nieuchwytne dla oczu, wiązało się z duchowymi przeżyciami uczestników pielgrzymki. W drodze towarzyszyła im modlitwa, odbywały się Msze święte, młodzież miała wyjątkową okazję nawiedzić grób słynnego już nastolatka – błogosławionego Carlo Acutisa. Wizyta w polskim Kościele Św. Stanisława Biskupa i Męczennika przy via delle Botteghe Oscure w Rzymie i spotkanie z księdzem Tomaszem Jaroszem – administratorem kościoła, były miłym polskim akcentem na trasie pielgrzymki.
Zachwycająca włoska przyroda, jak i mijane w podróży pola lawendy, gaje oliwne, rozległe winnice i sady orzechowe, malownicze regiony Toskanii, Umbrii, Perugii i Rawenny – to wszystko złożyło się na obraz, który z pewnością zostawił piękne wspomnienia i zachęci do powrotu w tamte strony.
Zachęcamy do zapoznania się z relacją Uczestników, którzy dokumentowali poszczególne dni pielgrzymki.
09.06.2025 r.
Wczesnym rankiem nasza grupa wolontariuszy realizująca projekt „Mieć Wyobraźnię Miłosierdzia” wyruszyła do Włoch, pełna nadziei, modlitwy i pielgrzymkowego ducha. Trasa wiodła przez malownicze tereny Czech i Austrii, które zachwycały nas swoimi krajobrazami. Z okien autokaru podziwialiśmy góry, liczne tunele przebite przez alpejskie masywy oraz zielone doliny pełne winnic. Czas umilaliśmy wspólnym śpiewem, rozmową oraz modlitwą różańcową.
Po wielu godzinach jazdy dotarliśmy na przedmieścia Padwy. Choć byliśmy zmęczeni długą podróżą, wzięliśmy udział we Mszy Świętej, która dała nam chwilę wyciszenia i duchowego wzmocnienia.
Po Mszy Świętej udaliśmy się na kolację oraz zasłużony odpoczynek, aby nabrać sił przed kolejnym dniem naszej pielgrzymki.
10.06.2025 r.
Drugi dzień naszej pielgrzymki rozpoczęliśmy od Mszy Świętej, która dała nam siłę i dobre nastawienie na cały dzień. Po modlitwie zjedliśmy śniadanie, a następnie spakowaliśmy się i ruszyliśmy w drogę do Asyżu. Przed nami było około pięć godzin jazdy, ale czas minął szybko
dzięki wspólnym rozmowom, modlitwie i śpiewom. Wszyscy byliśmy podekscytowani, iż już niedługo odwiedzimy miasto św. Franciszka i św. Klary.
Odwiedziliśmy Bazylikę św. Franciszka, gdzie znajduje się jego grób. Byliśmy też w Bazylice św. Klary, gdzie można zobaczyć słynny krzyż z San Damiano – to przed nim święty Franciszek usłyszał głos Jezusa, który poprosił go, aby „odbudował Jego Kościół”.
Modliliśmy się również przy grobie błogosławionego Carlo Acutisa, młodego chłopaka, który swoją wiarą i miłością do Eucharystii poruszył serca wielu ludzi na całym świecie, prosząc o wstawiennictwo w naszych codziennych sprawach Jednym z najbardziej wyjątkowych momentów było odwiedzenie
Porcjunkuli – małej kapliczki, która była bardzo ważna dla świętego Franciszka. Znajduje się ona teraz w dużej bazylice Matki Bożej Anielskiej.
Podczas pielgrzymki był też czas na rozmowy, wspólne posiłki i cieszenie się pięknem włoskiej przyrody. Cały wyjazd był dla nas okazją do wyciszenia, refleksji i zbliżenia się do Boga.
Późnym popołudniem wyruszyliśmy w dalszą drogę – w stronę Rzymu. Choć żegnaliśmy to wyjątkowe miejsce z pewnym żalem, czuliśmy też radość, iż przed nami kolejne święte miejsca i nowe duchowe przeżycia.
11.06.2025 r.
Dziś rano wyruszyliśmy z Chianciano w kierunku Rzymu. Podczas drogi modliliśmy się wspólnie, powierzając Bogu ten dzień, nasze intencje i całą pielgrzymkę. Był to czas wyciszenia i duchowego przygotowania na to, co nas czekało. Po dotarciu do Rzymu podróżowaliśmy pociągiem i metrem – dla wielu z nas była to prawdziwa przygoda! Choć nie zawsze było łatwo, uczymy się, iż każda trudność może czegoś nas nauczyć – cierpliwości, współpracy i zaufania.
Głównym punktem dnia była wizyta w Bazylice św. Pawła za Murami – jednej z czterech najważniejszych świątyń w Rzymie. Pomodliliśmy się przy grobie św. Pawła, który z odwagą głosił Ewangelię. Wzruszającym momentem było przejście przez Drzwi Milenijne, ozdobione scenami z życia świętego – symbolu otwartości i nadziei.
Po tej duchowej części dnia pojechaliśmy nad Morze Tyrreńskie, gdzie mogliśmy odpocząć, zrelaksować się i spędzić miło czas. Było dużo radości, śmiechu i pięknych chwil.
To był dzień, w którym modlitwa i wspólnota pięknie się przenikały – pozostanie w naszej pamięci na długo.
12.06.2025 r.
Po smacznym włoskim śniadaniu rozpoczęliśmy kolejny dzień naszej pielgrzymki.
Pierwszym punktem zwiedzania było Koloseum – imponujący symbol starożytnego Rzymu.
To właśnie tam spotkała nas miła niespodzianka – odwiedzili nas ksiądz Sebastian Kozyra – Dyrektor Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie oraz pani Elżbieta Wojtan – zastępca dyrektora, którzy serdecznie nas powitali, a następnie ksiądz Sebastian udzielił nam błogosławieństwa. Ten gest dodał nam sił i euforii na cały dzień.
Podczas dalszego zwiedzania odwiedziliśmy:
• Forum Romanum – dawne centrum życia publicznego starożytnego Rzymu z ruinami Senatu
• Wzgórze Kapitolińskie (Kapitol) – jedno z siedmiu wzgórz Rzymu, symbol władzy i duchowości
• Panteon – starożytną świątynię z ogromną kopułą
• Schody Hiszpańskie
• Fontannę di Trevi
• Piazza Navona, znany z pięknych fontann i rzymskiego klimatu.
W czasie przerwy skosztowaliśmy prawdziwej, pysznej włoskiej pizzy oraz tradycyjnych lodów. Każdy znalazł coś dla siebie! Nie zabrakło również czasu w zakup upominków i pamiątek dla naszych bliskich.
Po południu uczestniczyliśmy we Mszy Świętej w Kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Podczas Eucharystii modliliśmy się i duchowo łączyliśmy z młodzieżą z naszej szkoły – naszymi kolegami i koleżankami, którzy właśnie dziś przyjmowali sakrament bierzmowania. Choć dzieliła nas odległość, w modlitwie byliśmy razem.
Po powrocie do hotelu czekała na nas pyszna kolacja oraz wspaniały deser, który był idealnym zakończeniem pełnego wrażeń dnia.
To był dzień pełen modlitwy, historii, uśmiechu i włoskich smaków, który na długo pozostanie w naszej pamięci.
13.06.2025 r.
Dziś mieliśmy wyjątkową okazję odwiedzić Watykan, najmniejsze państwo na świecie – serce Kościoła katolickiego i duchową stolicę milionów wiernych z całego świata. Nasza pielgrzymka rozpoczęła
się od podróży pociągiem do Rzymu, skąd udaliśmy się w stronę Watykanu.
Najważniejszym punktem dnia było zwiedzanie Bazyliki Świętego Piotra – jednego z najważniejszych i najpiękniejszych kościołów na świecie. Wnętrze świątyni zrobiło na nas ogromne wrażenie – ogromna przestrzeń, liczne kaplice, dzieła sztuki. Zatrzymaliśmy się na chwilę modlitwy przy grobie św. Jana Pawła II, patrona naszej szkoły tak bliskiego naszym sercom.
Po zwiedzeniu Bazyliki wspięliśmy się na kopułę. Wejście na kopułę było dość wymagające i robiło wrażenie. Po pokonaniu setek schodów ukazał się nam zapierający dech w piersiach widok na Rzym i Plac Świętego Piotra. Panorama miasta oglądana z takiej wysokości to doświadczenie, które trudno
opisać.
W bazylice spotkaliśmy się z ojcem Konradem, cystersem, który wcześniej posługiwał w parafii w Sadek-Kostrza, a w tej chwili jest oddelegowany do pracy w Rzymie. To było bardzo miłe i wzruszające spotkanie. Miło było spotkać rodaka za granicami kraju, szczególnie w tak wyjątkowym miejscu. Ojciec Konrad udzielił nam wszystkim błogosławieństwa.
Po wizycie w Watykanie udaliśmy się w okolice Padwy na nocleg. Nasza podróż powoli dobiega końca – jutro ruszamy w drogę powrotną do kraju. Dziękujemy Bogu za wszystkie przeżycia, spotkania i wspólne chwile, które zostaną z nami na długo.
Po pysznym, włoskim śniadaniu spakowaliśmy nasze bagaże i – jak przystało na duchową pielgrzymkę – rozpoczęliśmy dzień modlitwą. Wyruszyliśmy w drogę powrotną przez malownicze krajobrazy Austrii i Czech. Choć z żalem opuszczaliśmy Padwę, wracamy do domów zadowoleni, pełni pięknych wspomnień i nowych doświadczeń, które na długo pozostaną w naszej pamięci.Z całego serca dziękujemy księdzu Krzysztofowi za duchowe przewodnictwo, cenne słowa i towarzyszenie nam w tej wyjątkowej podróży.
Dziękujemy Organizatorom z Instytutu Dialogu Międzykulturowego za możliwość udziału w tej niezwykłej inicjatywie, która była dla nas prawdziwą nagrodą – zarówno duchową, jak i wspólnotową.
Dziękujemy również Panom kierowcom za bezpieczną i spokojną jazdę oraz Panu pilotowi Maćkowi za profesjonalne prowadzenie grupy i znakomitą współpracę z młodzieżą.
Jesteśmy głęboko wdzięczni Wszystkim, którzy przyczynili się do zdobycia przez nas tytułu laureata w Małopolskim Projekcie „Mieć Wyobraźnię Miłosierdzia” – to dzięki temu mogliśmy uczestniczyć w tej niezapomnianej pielgrzymce.
Choć nadszedł czas pożegnania, wierzymy, iż to nie koniec, ale początek kolejnych spotkań – może nie zawsze na jednej drodze, ale na pewno w tym samym duchu dobra, otwartości i zaangażowania. Mamy nadzieję, iż jeszcze nie raz nasze ścieżki się przetną, a wspólne wartości i doświadczenia będą nas prowadzić dalej.
Niech to, co razem rozpoczęliśmy, trwa w naszych sercach i działaniach. Bo przecież – jak powiedział św. Jan Paweł II – „Miejcie wyobraźnię miłosierdzia.” Będziemy ją nieść dalej – z odwagą, wiarą i życzliwością.














































