Kevin Joseph Farrell urodził się w Dublinie w 1947 roku. Jego kapłańska droga zaczęła się w zgromadzeniu Legionistów Chrystusa, a w 1984 roku związał się z archidiecezją waszyngtońską. Przez lata zdobywał doświadczenie jako duszpasterz, administrator i ekonom Kościoła, co zaowocowało kolejnymi nominacjami biskupimi. Pracował w USA i Meksyku i jest znany z zaangażowania w duszpasterstwo rodzin oraz świeckich.
W 2016 roku został prefektem nowo utworzonej Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia, a w tym samym roku papież Franciszek mianował go kardynałem. Farrell jest uznawany za skutecznego menedżera, mającego silne zaplecze intelektualne i praktyczne – ma m.in. tytuł MBA Uniwersytetu Notre Dame.
Kim jest kamerling? Tę funkcję pełni teraz kardynał Kevin Farrell
Kardynał Farrell został mianowany kamerlingiem w 2019 roku. To on, zgodnie z watykańskim prawem, przejął odpowiedzialność za zarządzanie Watykanem po śmierci papieża Franciszka. Jego obowiązki obejmują m.in. potwierdzenie zgonu papieża, zabezpieczenie apartamentów papieskich, zwołanie kardynałów oraz przygotowanie konklawe. To właśnie kamerling symbolicznie pieczętuje pieczęcią biuro papieskie i dba o ciągłość administracji Kościoła do czasu wyboru nowego Ojca Świętego.
Farrell w tej chwili kieruje również Papieskim Komitetem ds. Inwestycji oraz Sądem Kasacyjnym Państwa Watykańskiego – co dodatkowo wzmacnia jego pozycję jako osoby odpowiedzialnej za strategiczne decyzje Kościoła w tym wyjątkowym okresie.
Kim jest kardynał Kevin Farrell? Ma doświadczenie w Watykanie
Farrell odgrywa istotną rolę nie tylko w czasie sede vacante, czyli tzw. "pustego domu". Duchowny od lat znajduje się w centrum reform, które przez 12 lat pontyfikatu wprowadzał papież Franciszek. Kardynał popiera większy udział świeckich w życiu Kościoła i promuje nowoczesne podejście do duszpasterstwa rodzin. Organizował także Światowe Spotkania Rodzin, a jego działania przyczyniły się do przełożenia najważniejszych wydarzeń kościelnych w czasie pandemii.
W przeszłości kierował finansami archidiecezji waszyngtońskiej, a jego kompetencje zostały wykorzystane również na szczeblu międzynarodowym. Kardynał Farrell jest postrzegany jako jeden z najbardziej pragmatycznych i wpływowych purpuratów swojej generacji.
Kontrowersje wokół kardynała Kevina Farrell'a
Choć kardynał Farrell cieszy się opinią sprawnego administratora, jego nazwisko pojawiło się także w kontekście kontrowersji. W 2019 roku ujawniono, iż przyjął darowiznę od biskupa Bransfielda na remont mieszkania w wysokości 29 tys. dolarów – środki te pochodziły z funduszy diecezjalnych. Farrell ostatecznie zwrócił pieniądze, tłumacząc, iż nie był świadomy ich pochodzenia.
Dodatkowo media zwracały uwagę na jego wcześniejsze relacje z byłym kardynałem McCarrickiem (oskarżonym o nadużycia seksualne), z którym Farrell dzielił mieszkanie w Waszyngtonie. Nie ma jednak dowodów na to, iż wiedział o jego przestępstwach czy był w nie zamieszany.