
5 myśli ze Świętych Nauk:
5 wskazówek od wielkich duchowych mistrzów:
Niech te myśli i wskazówki staną się inspiracją do głębokiego rozmyślania nad zgadzaniem się z Wolą Bożą, prowadząc do większej ufności w Jego prowadzenie, pokoju serca i gotowości do przyjęcia wszystkiego, co On dla nas przygotował. |
KRÓTKIE AKTY MIŁOŚCI BOŻEJ
DO UŻYCIA W CZASIE ROZMYŚLANIA.
Jezu, mój Boże, kocham Cię nade wszystko, we wszystkim, z całego serca, bo na to tak bardzo zasługujesz.
Panie, żałuję, iż Cię obrażałem, Dobroci Nieskończona; nie pozwól, bym Cię miał jeszcze kiedy obrazić.
Jezu, miłości moja, spraw, abym Cię zawsze kochał, a potem czyń ze mną, co Ci się podoba.
Jezu mój, chcę żyć, gdzie Ci się podoba, i chcę cierpieć, jak Ci się podoba; chcę umrzeć, kiedy zechcesz.
Jezus niech będzie w mym sercu, a Marya w mym umyśle. Niech Jezus, Marya, Józef będą życiem moim.
W roztargnieniach mów:
Panie, dopomóż mi do wykonania dobrych postanowień i udziel mi siły, bym odtąd dobrze żyć rozpoczął, niczym bowiem jest to, co dotąd uczyniłem.
Wysłuchaj rozmyślania:
„Zezwól mu tedy i miej pokój, a przez to będziesz miał pożytki najlepsze” — (Hiob 22, 21).
PRZYGOTOWANIE. — Największym szczęściem dla duszy, gdy wszystko dzieje się według jej woli. Ten zaś, kto pragnie tylko tego, czego Pan Bóg chce, ma czego pożąda; cokolwiek się bowiem dzieje, dzieje się z Woli Bożej. Toteż jeżeli chcemy, abyśmy i na tej ziemi byli szczęśliwi, zdajmy się we wszystkim i na zawsze na Wolę Bożą i wyobraźmy sobie, iż Pan Jezus mówi do każdego z nas, co powiedział do Św. Katarzyny Sieneńskiej: Myśl o Mnie, a Ja będę myśleć o Tobie.
I. — Kto jest zjednoczony z Wolą Bożą, ten już na tym świecie cieszy się nieustannym pokojem. „Nie zafrasuje sprawiedliwego, cokolwiek nań przypadnie”. I rzeczywiście, największym szczęściem dla duszy, gdy wszystko dzieje się według jej woli. Ten, kto pragnie tylko tego, czego Pan Bóg chce, ma czego pożąda; cokolwiek się bowiem dzieje, dzieje się z Woli Bożej. Czy zimno, czy gorąco, czy deszcz, czy wiatr, ten, kto jest złączony z Wolą Bożą powiada: Chcę tego zimna, tego gorąca, bo tak chce Pan Bóg. Straci coś, przyjdzie nań prześladowanie, choroba, śmierć, powiada: chcę być biednym, prześladowanym, chorym, chcę umrzeć, gdyż taka jest Wola Boża.
Kto zdaje się na Wolę Bożą i podoba sobie we wszystkim, co Pan Bóg czyni, jest niejako ponad chmurami; widzi, iż pod nim burze szaleją, ale one go nie trwożą. To jest ów pokój, o którym powiada Apostoł, iż przewyższa wszelki zmysł; przewyższa on wszelkie przyjemności ziemskie, jest stały i jakichkolwiek zmian nie dopuszcza. — „Człowiek święty w mądrości trwa jako słońce, bo głupi odmienia się jako księżyc”. Głupi, tj. grzesznik, zmienia się jak księżyc; dziś się śmieje, jutro płacze, dziś wesoły i łagodny, jutro smutny i gniewliwy; jednym słowem zmienia się według tego, czy co pomyślnego, czy też niepomyślnego go spotyka. Sprawiedliwy zaś jest jak słońce, zawsze równy w swym spokoju we wszystkim, co mu się przydarza; pokój jego bowiem opiera się na zgadzaniu się z Wolą Pana Boga, Który i wtedy, gdy zsyła nam krzyże i cierpienia, chce jedynie naszego dobra.
Prawda, iż natura odczuwa pewną boleść z powodu przeciwności, ale rozum strzeże duszę od zamieszania, toteż panuje w niej zawsze pokój, za pomocą którego ona z łatwością wszystko znosi. Krótko mówiąc, jak drzewo pokazane Mojżeszowi czyniło słodkimi gorzkie wody, tak też i Wola Boża czyni słodkim każde cierpienie. Św. Maria Magdalena de Pazzi, na samo wspomnienie Woli Bożej, wpadłszy w zachwyt, zawołała do swych sióstr: „Czyż nie czujecie, ile słodyczy zawierają w sobie te słowa: Wola Boża?“
II. — jeżeli więc chcemy również być szczęśliwi, oddawajmy się zawsze i we wszystkim w Ręce Tego Boga Ojca, Który tak nami się opiekuje i tak bardzo nas kocha, iż „własnemu Synowi Swemu nie przepuścił, ale Go za nas wszystkich wydał”. Tym więcej, iż wola Boża koniecznie musi się spełnić, i ci, którzy się jej opierają, muszą również nieść krzyż, może jeszcze cięższy, ale bez zasługi i pokoju, bo któż się sprzeciwi Woli Jego? — Oddajmy się więc w Ręce Boże; wyobraźmy sobie, iż Pan Jezus mówi do każdego z nas, co powiedział do Św. Katarzyny Sieneńskiej: Myśl o Mnie, a Ja będę myśleć o tobie.
Starajmy się nadto przyswoić sobie niektóre teksty Pisma Świętego, przy pomocy których trzymajmy się zawsze w złączeniu z Wolą Bożą np.: Miły mój Mnie, a Ja jemu. Mój ukochany myśli o mym dobru, a ja miałbym myśleć o czym innym, niż o podobaniu się Jemu i złączeniu się z Jego Świętą Wolą. Panie, co chcesz, abym czynił? Panie, powiedz mi, czego chcesz ode mnie, gdyż wszystko chcę uczynić. Oto ja służebnica Pańska.
Modlitwa.
Oto dusza moja jest służebnicą Twoją; rozkazuj, a będzie Ci posłuszna. Twoim jestem, wybaw mnie. Wybaw mnie, a potem czyń ze mną, co Ci się podoba; Twoim jestem, już więcej do siebie nie należę. — Gdy zaś nas spotka jaka większa przeciwność, mówmy zaraz: Tak, Ojcze, iż tak się upodobało przed Tobą. Mój Boże, tak Ci się podobało, tak się też stało.
Niechaj zaś przede wszystkim będzie nam droga trzecia prośba modlitwy Ojcze nasz: Bądź Wola Twoja, jako w Niebie, tak i na ziemi. Powtarzajmy ją często z miłością. Szczęście nasze, jeżeli za życia i przy śmierci będziemy mówić: Niech się stanie, niech się stanie Wola Twoja! — Tak, mój Jezu, chcę postępować przez resztę dni swego życia; pomóż mi, abym wiernie dopełnił swego postanowienia. O tę Łaskę również Cię proszę, o wielka Matko Boża i moja Matko, Maryo. Amen.
Rozmyślania na wszystkie dni całego roku
z pism Św. Alfonsa Marii Liguoriego
1935 r.
PRZETŁUMACZYŁ Z WŁOSKIEGO
O. W. SZOŁDRSKI C. SS. R.
TOM I.