Bądźmy obrońcami nie granic, ale mostów między narodami – czytamy w liście podpisanym przez grono polskich katolickich księży i sióstr zakonnych.
Bracia i Siostry,
Drodzy Przyjaciele!
Zwracamy się do Was jako osoby zakonne i duchowne, które dzielą z Wami codzienność: modlitwę, sakramenty, rozmowy i trudne pytania, jakie niesie życie. Nie jesteśmy ekspertami od spraw międzynarodowych. Zwracamy się jako zwykli ludzie, którzy – jak wielu z Was – zastanawiają się, jak pozostać wiernymi Ewangelii w niespokojnych czasach.
W liście z października 2020 r. napisaliśmy, iż w imię Ewangelii powinniśmy niezwłocznie m.in. „bronić zagrożonych prześladowaniami – szczególnie uchodźców i emigrantów”.

WIĘŹ – łączymy w czasach chaosu
Więź.pl to pogłębiona publicystyka, oryginalne śledztwa dziennikarskie i nieoczywiste podcasty – wszystko za darmo! Tu znajdziesz lifestyle myślący, przestrzeń dialogu, personalistyczną wrażliwość i opcję na rzecz skrzywdzonych.
Czytam – WIĘŹ jestem. Czytam – więc wspieram
Wracamy dziś do tych słów, bo przypominają one zasadę, która nie przemija: każdy człowiek zasługuje na godność, pomoc i szansę bycia bliźnim. Tak uczył Jezus, który w przypowieści o miłosiernym Samarytaninie nie pytał, kim jest poszkodowany, ale kto okaże się jego bliźnim. Kościół nie może przestać tego przypominać.
Jako naród, który w sposób wyjątkowy doświadczał na przestrzeni wieków różnych form emigracji – od politycznej po tę za chlebem – winniśmy wykazać się szczególnym zrozumieniem dla ludzi, którzy z różnych powodów opuszczają swoje domy i ojczyzny.
Któż jak nie my, Polacy, rozumiemy, jak łatwo człowiek może stać się obcy we własnym kraju, jak dramatyczne bywają losy tych, którzy muszą uciekać, zostawiając dom, rodzinę, język i kulturę? Które społeczeństwo czuło się bardziej dotknięte wirtualnym murem – żelazną kurtyną, która przez dekady skutecznie oddzielała nas od cywilizacji, której od wieków jesteśmy częścią – odbierając nam wolność i godność?

- Wiesław Dawidowski OSA
- Damian Jankowski
Leon XIV. Papież na niespokojne czasy
Książka z autografem
Oto dlaczego Wspólnota Kościoła w Polsce – która przez pokolenia doświadczała wysiedleń, prześladowań i tułaczki – powinna być pierwsza w okazywaniu zrozumienia tym, którzy dziś szukają schronienia, zrozumienia czy po prostu lepszego życia.
Wielu z nas ma doświadczenie pracy duszpasterskiej w międzynarodowych parafiach i klasztorach, wiemy zatem jak wartościowe i piękne jest tworzenie katolickiej wspólnoty ukazującej różnorodność Kościoła powszechnego.
Pójdźmy wspólnie drogą pojednania, gościnności i wzajemnego szacunku. Uwierzmy, iż taka postawa nie jest naiwna – jest ewangeliczna. Tylko ona może przezwyciężyć lęk i obojętność, które zaciemniają nasze umysły i – co gorsza – zamykają serca. Bądźmy obrońcami nie granic, ale mostów między narodami.
Nie chodzi o rezygnację z odpowiedzialności ani o naiwność. Chodzi o to, by patrzeć na człowieka sercem. By nie zamieniać troski o bezpieczeństwo w nieufność wobec każdego, kto wygląda inaczej czy mówi innym językiem.
SYGNATARIUSZE LISTU:
o. Tomasz Biłka OP
o. Maciej Biskup OP
o. Przemysław Bukowski SJ
ks. Adam Dobek
o. Tomasz Dostatni OP
ks. Rafał Dudała
ks. Rafał Figiel
o. Dominik Jarczewski OP
o. Stanisław Jaromi OFMConv
ks. Krzysztof Konwerski
s. Katarzyna Kowalska NDS
ks. Jerzy Kurcek
ks. Arkadiusz Lechowski
o. Krzysztof Mądel SJ
ks. Grzegorz Michalczyk
o. Wojciech Mittelstaedt SVD
o. Vitaliy Osmolovskyy SJ
o. Wacław Oszajca SJ
o. Jarosław Pachocki OMI
ks. Andrzej Perzyński
o. Łukasz Pinio ISch
ks. Eligiusz Piotrowski
o. Jacek Prusak SJ
s. Barbara Radzimińska SEMD
ks. Bartosz Rajewski
o. Jacek Siepsiak SJ
ks. Kazimierz Sowa
ks. Andrzej Stefański
ks. Andrzej Szostek MIC
ks. Alfred M. Wierzbicki
Ks. Piotr Żelazko
Lista sygnatariuszy będzie aktualizowana
Inicjatorzy listu zachęcają, aby osoby – księża i siostry zakonne – utożsamiające się z treścią apelu zgłaszały chęć złożenia swojego podpisu. Można to zrobić, pisząc na adres listksiezy@gmail.com.