Artykuł opisuje uroczyste ponowne otwarcie katedry Notre Dame po wieloletnich pracach renowacyjnych po pożarze w 2019 roku.
Świątynia ponownie przyjmuje wiernych, a jej odbudowa, wspierana przez Francję i międzynarodową społeczność, symbolizuje odrodzenie i duchową siłę.
Transmisje Telewizji EWTN Polska tylko w sieci śledziło kilkadziesiąt tysięcy widzów.
Ten artykuł przeczytasz w 4 minuty.
Źródło: Solène Tadié | CNA | Materiały własne EWTN Polska | 08 grudnia 2024 |Photo credit: CNA
Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Dziękujemy, iż czytasz ten artykuł. jeżeli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Drzwi niedawno odrestaurowanej katedry Notre-Dame w Paryżu zostały oficjalnie otwarte dla zwiedzających podczas uroczystości w sobotni wieczór, nieco ponad pięć lat po tym, jak pożar zniszczył dach, szkielet i iglicę kultowej budowli.
W uroczystości, która rozpoczęła się około 19:20 czasu lokalnego, wzięło udział około 1500 osób, w tym około 40 głów państw, m.in. wybrany prezydent USA Donald Trump i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Kardynał Timothy Dolan z Nowego Jorku i maronicki patriarcha Bechara al-Rai z Antiochii byli wśród 170 biskupów z Francji i całego świata, którzy wzięli udział w uroczystości, podczas której przemówienie wygłosił papież Franciszek, który nie przybył na tę okazję.
Władze zmobilizowały na potrzeby wydarzenia ogromne siły bezpieczeństwa liczące około 6000 policjantów i żandarmów, powołując się na „bardzo wysoki poziom zagrożenia terrorystycznego”. Zapewniono miejsce dla 40 000 osób na zewnątrz katedry.
Prezydent Francji Emmanuel Macron, który pierwotnie miał przemawiać na dziedzińcu katedry, aby uszanować prawo rozdziału Kościoła od państwa, z powodu złej pogody przemówienie musiał odbyć wewnątrz budynku, jak wcześniej ogłoszono w komunikacie prasowym archidiecezji paryskiej.
Wyrażając „wdzięczność narodu francuskiego” odbudowującym katedrę podczas swego przemówienia, Macron stwierdził, iż Notre Dame „mówi nam, jak bardzo sens i transcendencja pomagają nam żyć na tym świecie”.
Przerywając pięcioletnią ciszę, dzwon Notre-Dame, znany jako „bourdon”, rozbrzmiał w całym Paryżu. Był to pierwszy krok w kierunku ponownego otwarcia biura, zainicjowany przez trzykrotne pukanie w centralny portal katedry, Portal Sądu Ostatecznego, przez arcybiskupa Paryża, Laurenta Ulricha. Otwarcie drzwi odbyło się przy muzyce polifonicznego utworu „Totus Tuus”, skomponowanego w 1987 roku przez Henryka Góreckiego podczas wizyty papieża Jana Pawła II w Polsce i zaśpiewanego przez 150 młodych członków Maîtrise de Notre Dame.
„Oby odrodzenie tego godnego podziwu kościoła było proroczym znakiem odnowy Kościoła we Francji” – powiedział papież Franciszek w liście odczytanym przez nuncjusza apostolskiego Francji, arcybiskupa Celestino Migliore, po oddaniu hołdu strażakom, którzy uratowali 800-letnią katedrę przed płomieniami i po przemówieniu prezydenta Francji.
„Zachęcam wszystkich ochrzczonych, którzy z euforią wejdą do tej katedry, aby poczuli uzasadnioną dumę i odzyskali dziedzictwo swojej wiary” – dodał.
Następnie nastąpiło przebudzenie i poświęcenie wielkich organów, instrumentu liczącego sobie trzysta lat, którego piszczałki pozostały zapchane pyłem ołowianym po pożarze w 2019 roku.
„Notre-Dame znała ciemność; teraz znów jest w świetle. Znała ciszę, a teraz na nowo odkrywa euforia naszych śpiewów” – powiedział Ulrich, który po raz pierwszy objął katedrę paryską, dwa lata po nominacji na głowę archidiecezji paryskiej, zastępując arcybiskupa Michela Aupetita.
W swoim krótkim kazaniu Ulrich podkreślił, iż „nie tylko książęta, wodzowie i notable mają swoje miejsce w Kościele”, ale iż „drzwi są otwarte dla wszystkich”, w tym dla cudzoziemców i niewierzących.
Po odśpiewaniu Magnificat i odmówieniu Ojcze Nasz ceremonia zakończyła się końcowym błogosławieństwem i odśpiewaniem Te Deum.
Na zakończenie ceremonii religijnej odbył się koncert zorganizowany i transmitowany przez France Télévisions i Radio France, w którym wystąpili artyści o międzynarodowej renomie, m.in. chiński pianista Lang Lang, południowoafrykańska sopranistka Pretty Yende i francusko-szwajcarski tenor Benjamin Bernheim.
PRZESTRZEŃ DUCHOWA
Msza konsekracyjna nowego głównego ołtarza katedry została zaplanowana na niedzielę o 10:30 czasu lokalnego, ponownie w obecności prezydenta Francji i przywódców religijnych. Sama katedra nie została zbezczeszczona przez pożar, ponieważ Aupetit odprawił tam mszę dwa miesiące później.
Uroczystości związane z ponownym otwarciem katedry Notre-Dame potrwają do 16 grudnia, a każdy dzień będzie poświęcony powitaniu różnych społeczności i grup, w tym strażaków i patronów. Pod koniec tej oktawy katedra powróci do swojego zwykłego harmonogramu.
Pożar, którego przyczyny nie zostały jeszcze ustalone, wywołał falę emocji na całym świecie, w tym w Stanach Zjednoczonych, gdzie zagraniczni darczyńcy wsparli prace renowacyjne i rekonstrukcyjne kwotą niemal 700 milionów euro (740 milionów dolarów).
Michel Picaud, prezes Friends of Notre-Dame de Paris, powiedział w niedawnym wywiadzie, iż amerykańscy darczyńcy stanowili 90% z 50 000 euro (około 53 000 $) wartości międzynarodowych darowizn otrzymanych przez stowarzyszenie charytatywne. W ciągu pięciu lat pracy zaangażowano łącznie 250 firm i setki rzemieślników.
Prawie połowa Francuzów już planuje odwiedzić zapierającą dech w piersiach i w tej chwili nieskazitelną katedrę, odbudowaną na wzór katedry zaprojektowanej przez XIX-wiecznego architekta Eugène’a Viollet-le-Duca. W związku z tym godziny otwarcia zostaną wydłużone do następnych Zielonych Świątek, a do zwiedzania zostanie uruchomiony nowy, bezpłatny system rezerwacji online.
Na konferencji prasowej w Paryżu 13 listopada proboszcz katedry, monsignore Olivier Ribadeau Dumas, ogłosił, iż w tej chwili katedrę będzie odwiedzać około 15 milionów turystów rocznie, podczas gdy przed pożarem liczba ta wynosiła około 12 milionów.
„Nadszedł czas powrotu do Notre-Dame!” – oświadczył.
DUŻY SUKCES TRANSMISJI EWTN POLSKA
W kontekście otwarcia katedry Notre Dame 7 i 8 grudnia, stacja EWTN przeprowadziła transmisje, które przyciągnęły – tylko w sieci – kilkadziesiąt tysięcy widzów. Sobotnią ceremonię otwarcia oraz niedzielną Mszę świętą obejrzało w sumie ponad 65 tysięcy odbiorców. Na miejscu w Paryżu była nasza korespondentka Magdalena Wolińska-Riedi, zaś ze studia we Wrocławiu tłumaczyli i komentowali to wydarzenie dziennikarze: Liliana Sicińska i Dominik Golema.
W miniony weekend transmitowaliśmy także m.in. konsystorz, podczas którego papież Franciszek dokonał kreacji 21 nowych kardynałów oraz modlitwę Anioł Pański z Ojcem Świętym.
Bardzo dziękujemy Państwu za zaufanie! Te, i inne transmisje mogły odbyły się dzięki Państwa hojności i otwartości serca. jeżeli chcecie oglądać więcej takich relacji – prosimy – wpierajcie dzieło Telewizji EWTN Polska. Dołącz do naszej misji, tylko wspólnymi działaniami zbudujemy Telewizję Wiekuistego Słowa:
WSPIERAM MISJĘ TELEWIZJI WIEKUISTEGO SŁOWA
EWTN Polska regularnie transmituje ważne wydarzenia religijne, umożliwiając wiernym także uczestnictwo online, co podkreśla znaczenie mediów katolickich w duchowej łączności wspólnoty.
słowa kluczowe: Notre Dame, otwarcie, pożar, odbudowa, katedra, EWTN Polska,