Papież pracuje mimo choroby. Podpisał dekret z polskim wątkiem
Po poniedziałkowym spotkaniu papieża Franciszka z kardynałem Pietro Parolinem w Poliklinice Gemelli Watykan opublikował listę dekretów zatwierdzonych przez papieża, które wydała Dykasteria Spraw Kanonizacyjnych.
Wśród tych dokumentów znalazł się dekret dotyczący heroiczności cnót Kunegundy Siwiec (1876-1955) – świeckiej zakonnicy, tercjarki karmelitańskiej i mistyczki. Zatwierdzenie dekretu stanowi istotny krok na drodze do jej beatyfikacji.
Jak podaje portal Vatican News, Kunegunda Siwiec urodziła się 28 maja 1876 roku w Stryszawie (koło Suchej Beskidzkiej) w bardzo pobożnej rodzinie Jana i Wiktorii Siwiec. Była dziesiątym z jedenaściorga ich dzieci. W domu rodzinnym otrzymała chrześcijańskie wychowanie.
Katolicki portal informuje, iż około 1902 roku Kunegunda Siwiec ukończyła kurs katechezy dla ludowych katechetek i od tej pory angażowała się w pomoc dzieciom, młodzieży oraz dorosłym w przygotowaniach do sakramentów świętych oraz w przybliżaniu ich do Boga.
Kim jest Kunegunda Siwiec?
W wieku dwudziestu lat, po uzyskaniu zgody swojego spowiednika, Kunegunda Siwiec złożyła prywatny ślub czystości. W 1923 roku wstąpiła do Trzeciego Zakonu Karmelitów Bosych (obecnie Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych), przyjmując imię Teresa od Dzieciątka Jezus.
Jak opisał Vatican News, od 1942 roku ks. Bronisław Bartkowski, kapelan sióstr zmartwychwstanek i duchowy przewodnik Kunegundy, zaczął dokumentować jej nadprzyrodzone doświadczenia, w tym rozmowy z Panem Jezusem, Matką Bożą oraz świętymi.
Jesienią 1948 roku Kunegunda zachorowała na nieuleczalną gruźlicę kości, przez co została przykuta do łóżka aż do swojej śmierci. Zmarła 27 czerwca 1955 roku, w dniu wspomnienia Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
Kościół katolicki modli się za papieża
Jaki jest w tej chwili stan zdrowia papieża? Franciszek przebywa przez cały czas w szpitalu z zapaleniem płuc i łagodną niewydolnością nerek. Watykan we wtorek podał, iż 88-letni papież "spał dobrze całą noc".
Co więcej, lekarze informowali w poniedziałek wieczorem, iż Franciszek przez cały czas jest w stanie krytycznym, chociaż niektóre badania laboratoryjne wykazały "nieznaczną poprawę". Ma być też w dobrym humorze.