Wykorzystywanie dzieci to haniebny i odrażający czyn oraz poważne naruszenie Bożych przykazań – stwierdził Papież podczas swojej drugiej katechezy środowej poświęconej dzieciom.
Papież Franciszek apeluje o międzynarodowe działania na rzecz zakończenia wyzysku dzieci i pracy dziecięcej.
Czas czytania: ok. 2 minuty.
Źródło: Kristina Millare | CNA | Vatican Media | 15 stycznia 2025 |Photo credit: Vatican Media | Envato
Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Dziękujemy, iż czytasz ten artykuł. jeżeli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Papież Franciszek wezwał w środę do globalnego zaangażowania się na rzecz wyeliminowania pracy dzieci, stwierdzając, iż niesprawiedliwości wobec „najmniejszych niewidzialnych” stanowią poważne naruszenie przykazań Bożych.
Ojciec Święty powiedział grupom pielgrzymów uczestniczącym w audiencji generalnej 15 stycznia, iż powinni być świadomi, iż miliony dzieci — „najbardziej umiłowanych przez Ojca” — jest ofiarami handlu organami, które stają się dziecięcymi pannami młodymi lub są zmuszane do pracy jako niewolnicy, handlarze narkotyków, prostytutki i w przemyśle pornograficznym.
„To jest bardzo gorzkie w naszych społeczeństwach” – powiedział pielgrzymom zgromadzonym w Auli Pawła VI w Watykanie. „Niestety, dzieci są wykorzystywane i źle traktowane na wiele sposobów”.
„Znęcanie się nad dziećmi, niezależnie od jego charakteru, jest nikczemnym i odrażającym czynem” – kontynuował. „To nie jest po prostu plaga dla społeczeństwa. Nie, to przestępstwo!”
Podczas przemówienia papież potępił pogłębiający się podział społeczny, który sprawia, iż wiele dzieci pozostało bardziej podatnych na wykorzystywanie.
„Powszechne ubóstwo, niedobór narzędzi wsparcia socjalnego dla rodzin, wzrastająca marginalizacja w ostatnich latach, a także bezrobocie i niepewność zatrudnienia to czynniki, które obciążają najmłodszych najwyższą ceną do zapłacenia” – ubolewał w środę.
Papież powiedział, iż aby wyeliminować zjawisko przymusowej pracy dzieci, „konieczne jest obudzenie sumień” jednostek, instytucji i narodów, aby solidarnie pracowali na rzecz ochrony bezbronnych chłopców i dziewcząt.
„Kiedy kupujemy produkty, przy których pracy pracują dzieci — jak możemy jeść i ubierać się, wiedząc, iż za tym jedzeniem i ubraniami stoją wykorzystywane dzieci, które pracują zamiast chodzić do szkoły?” — pytał Ojciec Święty.
„Świadomość tego, co kupujemy, to pierwszy krok, który trzeba wykonać, żeby nie być współwinnym” – podkreślił.
Wychwalając mądrość państw i organizacji międzynarodowych, które wprowadziły politykę ochrony praw dzieci, papież podkreślił, iż muszą one „przenieść swoje inwestycje do firm, które nie wykorzystują ani nie tolerują pracy dzieci”.
Ojciec Święty zaapelował także do dziennikarzy, aby podnosili świadomość problemu i pomagali znaleźć rozwiązania: „Nie bójcie się, krytykujcie te rzeczy!”
Prosząc o wstawiennictwo św. Teresę z Kalkuty, papież modlił się, aby „matka najbardziej pokrzywdzonych i zapomnianych chłopców i dziewcząt” pomogła wszystkim tym, którzy angażują się w potępianie pracy dzieci.
„Dzięki czułości i uważności swego spojrzenia może nam towarzyszyć w dostrzeganiu niewidzialnych małych istot, zbyt licznych niewolników świata, których nie możemy pozostawić na pastwę jego niesprawiedliwości” – powiedział.
słowa kluczowe: papież Franciszek, praca dzieci, wyzysk, globalny apel, ochrona dzieci