Papież Franciszek w homilii wygłoszonej podczas Pierwszych Nieszporów Uroczystości Świętej Bożej Rodzicielki Maryi przypomniał, iż fundamentem nadziei i braterskiego świata jest Jezus Chrystus. Podsumowując miniony rok, wezwał wiernych do refleksji nad własnym życiem oraz przemiany serc, by z wiarą i miłością kroczyć drogą braterstwa i nadziei w nowym roku.
Piotr M. Pietrus, źródło: VATICAN NEWS | fot. Daniel Ibanez, CNA | video: EWTN Polska | 01 stycznia 2024 |Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Dziękujemy, iż czytasz ten artykuł, to zajmie tylko 3 minuty.
Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Dziękczynienie i refleksja nad powołaniem Rzymu
Ostatni dzień roku liturgicznego Papież Franciszek rozpoczął od przypomnienia, iż jest to godzina dziękczynienia. Podczas homilii wygłoszonej w Bazylice Świętego Piotra zwrócił uwagę na szczególną rolę Matki Bożej jako przewodniczki, która uczy nas odczytywać znaki czasu w świetle tajemnicy Jezusa Chrystusa. Papież podkreślił, iż kończący się rok był wyjątkowo pracowity dla miasta Rzymu, które przygotowywało się do nadchodzącego Jubileuszu, będąc miejscem otwartym na wszystkich ludzi, niezależnie od ich wyznania czy pochodzenia.
Nadzieja na braterstwo
W centrum homilii znalazło się przesłanie o nadziei na braterski świat, którego fundamentem jest Jezus Chrystus. Papież przypomniał, iż nadzieja nie opiera się na ideologiach, postępie technologicznym czy systemach ekonomicznych, ale na wcielonym Synu Bożym, który przyszedł na świat, abyśmy mogli być dziećmi jednego Ojca. Hasło nadchodzącego Jubileuszu, „Pielgrzymi nadziei”, wyznacza drogę prowadzącą do braterstwa, co Papież rozwijał w encyklice Fratelli tutti.
Refleksja nad „placem budowy” ludzkiego serca
Papież zwrócił uwagę, iż prace wykonywane w Rzymie – zarówno te wielkie, jak i drobne – miały szczególne znaczenie, ponieważ przyczyniały się do stworzenia przestrzeni dla pielgrzymów nadziei i braterstwa. Jednocześnie wskazał na inny, równie istotny „plac budowy”, który dotyczy każdego z nas. Jest to codzienne pozwalanie Bogu na przemianę naszych serc, abyśmy stawali się godnymi miana dzieci Bożych oraz potrafili żyć w duchu braterstwa i miłości wobec bliźnich.
Matka Boża jako przewodniczka na drodze braterstwa
Homilię Papież zakończył modlitwą, prosząc Matkę Bożą o pomoc w kroczeniu drogą braterstwa. Wyraził nadzieję, iż każdy wierzący podejmie wysiłek przemiany swojego życia i zaangażowania się w budowanie świata, w którym panuje sprawiedliwość, pokój i braterska miłość. Ojciec Święty zwrócił się do wiernych z prośbą o modlitwę, by Pan przebaczył grzechy i umocnił ich w pielgrzymce przez nadchodzący rok.
Homilia Papieża Franciszka jest wezwaniem do refleksji nad naszym codziennym życiem i powołaniem do budowania braterskiego świata. Nadzieja, która płynie z obecności Chrystusa wśród nas, stanowi fundament, na którym możemy tworzyć trwałe i sprawiedliwe relacje. Matka Boża, którą Kościół czci jako Świętą Bożą Rodzicielkę, pozostaje dla nas wzorem i przewodniczką w odczytywaniu znaków czasu oraz w kroczeniu drogą miłości i braterstwa.
Po zakończeniu nabożeństwa Papież udał się do szopki betlejemskiej na Placu Świętego Piotra, by w ciszy modlić się przed Dzieciątkiem Jezus. Ten symbol Bożego Narodzenia przypomina nam o pokorze i prostocie narodzin Zbawiciela oraz o miłości, która przenika cały świat.
Dziękujemy, iż przeczytałeś ten artykuł. Zapraszamy do zapisania się do newslettera. Wesprzyj naszą misję, przekaż nam darowiznę. Wspólnie możemy zmieniać świat. Dobro, Prawda i Piękno zwyciężą!#PapieżFranciszek #Homilia #ŚwiętaBożaRodzicielka #Nadzieja #Braterstwo #JezusChrystus #PielgrzymiNadziei #FratelliTutti #KościółKatolicki #Wiara #Pokój #NowyRok #Dziękczynienie