Papież Franciszek: Droga do pokoju leży w prawdzie i miłości

1 rok temu

Papież Franciszek wysłał wiadomość do uczestników Drugiego Międzynarodowego Spotkania “Nauka dla Pokoju” w diecezji Teramo-Atri we Włoszech, przypominając, iż poszukiwanie prawdy w miłości jest fundamentem budowy pokojowego społeczeństwa.

Droga do pokoju

“Droga do pokoju leży w prawdzie i miłości” – powiedział Papież Franciszek w piśmie wysłanym w piątek do uczestników Drugiego Międzynarodowego Spotkania “Nauka dla Pokoju – Nowi Uczniowie Wiedzy: Metoda Naukowa w Zmieniającej się Erze”, które odbyło się w środkowym włoskim mieście Teramo. “Oświecone poszukiwanie prawdy w miłości położy coraz solidniejsze fundamenty dla budowy pokojowego społeczeństwa, ponieważ jest harmonijnie ukierunkowane na swój cel, z szacunkiem dla osoby i w wdzięcznej korespondencji z darami Boga”, powiedział Papież uczestnikom spotkania.

Nauka dla pokoju

Wydarzenie zorganizowane w dniach 30 czerwca – 1 lipca przez diecezję Teramo-Atri, we współpracy z Papieską Akademią Nauk Społecznych, z okazji 9. rocznicy śmierci patrona św. Berarda. Omawia wkład naukowców w pokój, z głównym przemówieniem wicekanclerza Akademii, Monseigneur Dario Edoardo Viganò.

Bycie naukowcem to forma miłości

Rzeczywiście, “bycie mężczyzną i kobietą nauki to powołanie i, jednocześnie, misja, specyficzna forma miłości: intelektualna” – powiedział Papież Franciszek w swojej wiadomości skierowanej do biskupa Teramo-Atri Lorenzo Leuzzi. Papież przypomniał słowa błogosławionego Antonio Rosmini, XIX-wiecznego włoskiego księdza katolickiego i intelektualisty, który stwierdził, iż “prawda i miłość są powiązane fundamentalnym związkiem”.

Myślenie na dużą skalę w zmieniających się czasach

Jednak, jak zauważył Papież, w obliczu “zmiany epoki”, której w tej chwili doświadczamy, intelektualna miłość nie może być ograniczona do enklaw ośrodków badawczych czy zarezerwowana tylko dla “wtajemniczonych”, ale musi inspirować i wspierać budowę odnowionej bliskości, jak wskazano w encyklice Fratelli tutti.

Nowa kultura wiedzy

“Jest więc pilne,” podkreślił, “aby ci zaangażowani w badania naukowe odkryli historyczną odpowiedzialność swojego zaangażowania w różnych dziedzinach wiedzy, pokonując pokusę izolowania się w szczególnych sferach, aby promować nową kulturę wiedzy.” Cytując słowa św. Pawła VI, kiedy rozpoczynał swoją misję jako arcybiskup Mediolanu w 1954 roku, Papież Franciszek powiedział, iż “intelektualna miłość musi inspirować ‘do myślenia na dużą skalę'”.

Poszukiwanie prawdy w miłości jako solidny fundament dla budowy pokoju

Kończąc swoją wiadomość, Papież odnowił wezwanie, które Papież Paweł VI skierował do naukowców i intelektualistów w 1965 roku na zakończenie Drugiego Soboru Watykańskiego. Papież Franciszek wezwał ich do “nieustannego poszukiwania, bez zmęczenia, bez zniechęcenia do prawdy”, jak wezwał św. Augustyn, podkreślając, iż “oświecone poszukiwanie prawdy w miłości” położy “coraz solidniejsze fundamenty dla budowy pokojowego społeczeństwa”.

Przemówienie Monseigneur Viganò

W swoim głównym przemówieniu w piątkowe przedpołudnie, Monseigneur Viganò skupił się na wyzwaniach i poważnych ryzykach dla ludzkości związanych z najnowszymi rozwojem techniczno-naukowym: Antropocenem (terminem w tej chwili używanym do określenia nowej ery geologicznej, zaznaczonej wpływem działalności człowieka na ekosystemy Ziemi, w tym zmiany klimatu antropogenicznego i utraty bioróżnorodności) oraz szybkim rozwojem sztucznej inteligencji (AI).

Idź do oryginalnego materiału