W Wielkim Poście wielu katolików decyduje się na przystąpienie do sakramentu pokuty i pojednania. Można stwierdzić, iż jest to niejako konsekwencja trzeciego przykazania kościelnego: Przynajmniej raz w roku w okresie wielkanocnym należy przyjąć Komunię świętą. Z automatu wierni wywiązują się również w ten sposób z drugiego przykazania kościelnego: Przynajmniej raz w roku przystąpić do sakramentu pokuty. Okazuje się jednak, iż nie wszyscy penitenci przygotowują się do niego adekwatnie, a co za tym idzie - sakrament, pomimo otrzymanego rozgrzeszenia, jest nieważny. Kapłan wyjaśnia powód.
REKLAMA
Zobacz wideo Ania Świątczak o swojej wierze. "Wiele osób mówi, iż wierzy, a ja pytam w co" [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]
Przygotowanie do spowiedzi jest kluczowe. Bagatelizując ten obowiązek unieważniasz spowiedź
Każdy młody katolik przed przyjęciem pierwszej komunii świętej miał obowiązek nauczyć się małego katechizmu, w którym znajduje się między innymi pięć warunków dobrej spowiedzi:
Rachunek sumienia
Żal za grzechy
Mocne postanowienie poprawy
Szczera spowiedź
Zadośćuczynienie Panu Bogu i Bliźniemu
I choć wiele osób zna na pamięć wszystkie te punkty, okazuje się, iż mało kto wciela je w życie. W rozmowie z dziennikarzami serwisu WP Kobieta ksiądz Michał przestrzega przed dopuszczaniem się tego typu zaniedbania.
Zobacz też: Rusza Noc Konfesjonałów 2025. Wierni mogą spowiadać się przez całą noc
Kapłan wyznaje, iż spowiedź, w której penitent bagatelizuje choć jednego z ustanowionych aktów, jest nieważna. Duchowny zwrócił szczególną uwagę na trzeci punkt.
Bez postanowienia poprawy spowiedź jest nieważna
- wyjaśnia, dodając:
Później, przyjmując na siebie komunię świętą, ludzie ściągają na siebie gniew Boga
Oprócz spełnienia pięciu warunków dobrej spowiedzi warto również pamiętać o zachowaniu odpowiedniej formy rozmowy przy kratach konfesjonału. Zobacz, o jakich zwrotach nie zapominać w trakcie wyznawania grzechów.
Formułka spowiedzi i warunki dobrej spowiedzi . Kapłan może jej użyć pod koniec sakramentu
Katolicy przystępują do sakramentu pokuty i pojednania w zależności od indywidualnych potrzeb. Choć przykazania kościelne jasno wskazują, iż można uklęknąć do krat konfesjonału tylko raz w roku, nie brakuje osób, które decydują się na ten krok co miesiąc czy choćby co dwa tygodnie. Ta grupa z całą pewnością pamięta, jak rozpocząć i zakończyć rozmowę z księdzem. Dla wszystkich pozostałych przypominamy, iż przed wyznaniem grzechów warto poinformować kapłana, kiedy ostatni raz przystąpiło się do spowiedzi. Kolejną istotną kwestią jest regułka, będąca jednocześnie odpowiedzią na słowa spowiednika. Pod koniec penitent może usłyszeć słowa: Wysławiajmy Pana, bo jest dobry. Na co osoba, której zaraz zostaną odpuszczone grzechy, powinna powiedzieć: Bo jego miłosierdzie trwa na wieki.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.