Orszak Trzech Króli – dlaczego co roku przyciąga tłumy Polaków?

1 dzień temu

W ciągu ostatnich dwóch dekad Orszak Trzech Króli stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i licznie uczestniczących wydarzeń w Polsce. Zaczęło się skromnie, od szkolnych jasełek w 2005 roku, a dziś ten wyjątkowy spektakl odbywa się w setkach miast i miasteczek całej Polski. Skąd wzięła się ta popularność i co sprawia, iż Orszak Trzech Króli przyciąga tak wiele osób?


fot. Andrzej Niedźwiecki

Dziękujemy, iż czytasz ten artykuł. jeżeli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Subskrybuj newsletter
Wesprzyj naszą misję

Spektakularny sukces

Początek Orszaku Trzech Króli sięga 2005 roku, kiedy to w warszawskiej szkole Stowarzyszenia Sternik chłopcy zorganizowali przedstawienie dla kilkudziesięciu rodzin. Były to klasyczne jasełka, w których wzięli udział wszyscy uczniowie. Po trzech latach, gdy liczba widzów znacząco wzrosła, spektakl przeniesiono do teatru Buffo. Tam zyskał popularność, a jego sukces skłonił organizatorów do przeniesienia go na ulice Warszawy. W 2009 roku odbył się pierwszy warszawski Orszak Trzech Króli, który okazał się strzałem w dziesiątkę. Z każdym rokiem wydarzenie to rosło, a niedługo zaczęły się przyłączać do niego inne miasta w Polsce.

Dziś Orszak Trzech Króli to nie tylko wydarzenie religijne, ale prawdziwe święto wspólnoty, które integruje ludzi z różnych środowisk. Według szacunków organizatorów, przed pandemią w Orszaku brało udział ponad milion Polaków, a transmisje telewizyjne przyciągnęły 1,5 miliona widzów. 1054 relacji telewizyjnych i 1847 relacji radiowych. Ponad milion odsłon w internecie. Orszak Trzech Króli odniósł spektakularny sukces!

Stał się wydarzeniem oddolnym, organizowanym głównie przez świeckich. W jego organizacje włączają się szkoły, biblioteki miejskie, urzędy, grupy harcerskie. W dużych miastach w organizację angażuje się od 300 do 500 osób, a w mniejszych miejscowościach kluczową rolę odgrywają wolontariusze – panie z kół gospodyń wiejskich, orkiestry strażackie. Ogromną rolę w przedsięwzięciu odgrywają… siostry klauzurowe, które modlą się o dobrą pogodę.

Wspólnotowe świętowanie

Fenomen Orszaku nie ogranicza się tylko do Polski. Wraz z rosnącym zainteresowaniem, tradycja dotarła także do innych krajów, gdzie Polacy i lokalne społeczności zaczęli je organizować orszaki. Tak się stało w Wielkiej Brytanii, USA, na Ukrainie, a choćby w Rwandzie. Niezwykłym przykładem jest polsko-niemiecki Orszak na pograniczu Görlitz i Zgorzelca.

– Orszak to fantastyczna atrakcja na dzień wolny od pracy – Joanna Kwaśniowska, mama czwórki dzieci z Wrocławia, jest zachwycona. Pamięta, jak tuż po ustanowieniu Trzech Króli dniem wolnym od pracy, oglądała jakiś program w telewizji. Pusty plac przed supermarketem, wolno toczący się wózek, szara sceneria. – Orszak to fantastyczny sposób na zagospodarowanie tego czasu. Jednoczy rodziny i umacnia wartości!

Adamowi, tacie dwóch córek, który od lat nie chodzi do kościoła, podobają się scenki uliczne i możliwość wspólnego kolędowania. – Fantastyczna impreza – kwituje.

Co sprawia, iż Orszak Trzech Króli zyskuje taką popularność? Z pewnością jest to połączenie tradycji z nowoczesnością. Wydarzenie łączy elementy religijne z radosnym świętowanie, a jego forma, w której każdy może uczestniczyć, sprawia, iż staje się ono dostępne dla szerokiej grupy ludzi. Orszak Trzech Króli promuje wartości rodzinne, miłość, współpracę i wspólnotowość, a jego organizacja angażuje lokalne społeczności i daje im możliwość współtworzenia czegoś wielkiego.

Wszystko to sprawia, iż Orszak Trzech Króli stał się nie tylko sposobem na świętowanie religijnej uroczystości, ale także wydarzeniem kulturowym, które z każdą kolejną edycją jednoczy Polaków. Jego popularność świadczy o tym, iż dobry pomysł, zakorzeniony w tradycji i wpisujący się w potrzeby współczesnego społeczeństwa, może przynieść spektakularny sukces.

Jeśli ten artykuł rozbudził Wasz apetyt na wiedzę w tym temacie, zapraszamy do obejrzenia materiału o kulisach organizacji Orszaku Trzech Króli:

W Rozmowie Tygodnia Katarzyna Gil i Łukasz Kneć oraz Elżbieta Woźniak-Łojczuk rozmawiają o fenomenie, który od 14 lat ogarnął całą Polskę: Orszaku Trzech Króli, który odbywa się co roku 6 stycznia, w uroczystość Objawienia Pańskiego. Zaangażowani w przygotowania i realizację wrocławskiego Orszaku koordynatorzy opowiadają o wyzwania i nowościach tego radosnego i barwnego wydarzenia, zdradzają też kulisy: skalę przygotowań, emocje i zabawne historie z tych wydarzeń.

Idź do oryginalnego materiału