Oktawa wielkanocna. Czym jest i jakie ma znaczenie

news.5v.pl 4 godzin temu

Oktawa wielkanocna w tym roku rozpocznie się 20 kwietnia, a zakończy 27 kwietnia. Nazwa „oktawa” pochodzi od łacińskiego słowa osiem i odnosi się do ośmiu dni uroczystości, podczas których Kościół świętuje zmartwychwstanie Jezusa. Liturgiczny okres wielkanocny trwa 50 dni, aż do uroczystości zesłania Ducha Świętego (tzw. Pięćdziesiątnicy).

Dni oktawy Wielkanocy — tak jak sama Niedziela Zmartwychwstania — mają rangę uroczystości, dlatego w następujący w jej czasie piątek nie obowiązuje post. W tym okresie — z wyjątkiem mszy pogrzebowych — nie odprawia się mszy żałobnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czym jest Oktawa Wielkanocna?

Na wszystkich mszach świętych tego okresu śpiewany jest hymn „Gloria” oraz wielkanocną sekwencję „Niech w święto radosne”. Wspominane są również spotkania zmartwychwstałego Jezusa z Marią Magdaleną, uczniami idącymi do Emaus czy z uczniami nad jeziorem Genezaret.

Ostatni dzień oktawy to niedziela, którą papież Jan Paweł II w 2000 r. ustanowił świętem Miłosierdzia Bożego. „Święto Miłosierdzia wyszło z wnętrzności moich, pragnę, aby uroczyście obchodzone było w pierwszą niedzielę po Wielkanocy” — mówił Jezus do św. siostry Faustyny Kowalskiej w czasie jednej z wizji.

Zwyczaj świętowania najważniejszych chrześcijańskich uroczystości znany był już co najmniej w IV stuleciu. Kościół w ten sposób podkreśla rangę święta. O oktawie mowa również w okresie po Bożym Narodzeniu, kiedy to wierni obchodzą oktawę Narodzenia Pańskiego.

Idź do oryginalnego materiału