Oktawa Bożego Ciała. Co to za święto?

1 rok temu
Zdjęcie: Polsat News


Boże Ciało to jedno z najważniejszych świąt obchodzonych w Kościele Katolickim. Praktykujący katolicy oprócz tradycyjnej, uroczystej Mszy Świętej udają się w tym dniu na procesję, a przez kolejne osiem dni celebrują Oktawę Bożego Ciała. Czym jest i dlaczego warto ją obchodzić? Sprawdźcie!


Uroczystość Bożego Ciała przypada w pierwszy czwartek po Niedzieli Trójcy Przenajświętszej, a tym samym dokładnie 60 dni po Wielkanocy. Jest to święto nakazane, co oznacza, iż należy w tym dniu uczestniczyć we Mszy Świętej. Obchody święta kontynuowane są przez kolejne osiem dni - w czasie tradycyjnej Oktawy Bożego Ciała. Choć "formalnie" została ona zniesiona w 1955 r. przez papieża Piusa XII, głęboko zachowała się w polskiej tradycji i jest obchodzona do dzisiaj. Według "Instrukcji Episkopatu Polski o kulcie Tajemnicy Eucharystycznej poza Mszą Świętą" należy: "zachować procesje odprawiane przez osiem dni po uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa oraz procesję w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa tam, gdzie jest taki zwyczaj", dlatego też Oktawa Bożego Ciała jest w naszym kraju wciąż kultywowana.Reklama


Boże Ciało. Skąd nazwa?


Kontynuowanie obchodów Bożego Ciała przez kolejne osiem dni umożliwia katolikom jeszcze lepsze zrozumienie istoty tego święta. Tradycyjne procesje, w których uczestniczą wierni, to wyraz uznania cudu przemiany chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa. W większości miejsc, podczas oktawy, procesje realizowane są wokół kościołów, a uroczystego charakteru nadają im dziewczynki sypiące kwiaty i chłopcy dzwoniący dzwonkami.. Jest to okres szczególnej łaski, uważany za czas, w którym to sam Jezus Chrystus przemierza ulice naszych miejscowości. Obchody Oktawy Bożego Ciała mają na celu umocnienie więzi z Bogiem, pogłębienie wiary i wyproszenie łask. Dla wielu katolików to także wyraz jedności z parafią i okazja do uczestnictwa w jej życiu.


W przeszłości, przez osiem dni po Bożym Ciele, wierni powstrzymywali się od ciężkich prac, wierząc, iż uchroni ich to m.in. przed burzami. Dzisiaj, choć Oktawa Bożego Ciała nie jest aż tak popularna, wciąż stanowi wyjątkowy okres dla wierzących.


Zakończenie oktawy i święcenie wianków


W wielu regionach Polski, na zakończenie zwyczajowej Oktawy Bożego Ciała parafianie wiją wianki i przynoszą je do kościoła, w celu ich poświęcenia. To tradycja zachowana po naszych przodkach, którzy wierzyli, iż wianki te uchronią ich przed burzami, piorunami i kataklizmami. Stanowią one również symbol darów, jakimi Stwórca obdarzył ziemię i ludzi.


Czy Oktawa Bożego Ciała jest obowiązkowa?


Według Kodeksu Prawa Kanonicznego tradycyjne procesje z Najświętszym Sakramentem praktykowane przez osiem dni po Bożym Ciele nie są obowiązkowe. To jednak istotny czas, w którym uzyskać można liczne łaski, dlatego kapłani zachęcają do uczestnictwa w obchodach. Wielu wiernych zastanawia się, czy w piątek po Bożym Ciele można jeść pokarmy mięsne. Niestety, w tym dniu post nie zostaje zniesiony i należy zachować powściągliwość od spożywania mięsa. Warto jednak zwrócić uwagę na istotny wyjątek: dyspensa terytorialna, której może udzielić proboszcz parafii lub biskup diecezjalny. Wówczas, na danym terenie nie obowiązuje post. W 2023 r. Boże Ciało obchodzimy 8 czerwca, a oktawa tego święta trwa do kolejnego czwartku. W pierwszy piątek po zakończonej oktawie przypada uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Idź do oryginalnego materiału