Ojciec Robert Prevost, przeor generalny Augustianów, w tej chwili Leon XIV, o “nowej ewangelizacji”.

1 dzień temu

Kiedy obecny papież Leon XIV był przeorem generalnym augustianów, przygotował tekst dla Synodu biskupów w sprawie nowej ewangelizacji, zwołanego przez Benedykta XVI w 2012 roku.


Ta wypowiedź Ojca Roberta Prevosta, O.S.A. jest nagrana jego własnym głosem w dwóch filmach, które Catholic News Service datuje na 8 listopada 2012 roku:

https://youtu.be/WttXvZt3m6k?si=lawFTuAqSA0Ihy8Z

Obecny Papież potępia rolę mediów w fabrykacji i manipulowaniu zbiorową wyobraźnią, w celu promowania antychrześcijańskich wyborów stylu życia i utożsamiania chrześcijańskiego przesłania z nieprzyjemnymi i nienawistnymi modelami i odniesieniami.

“Zachodnie media są niezwykle skuteczne w promowaniu powszechnej publicznej sympatii dla przekonań i praktyk sprzecznych z Ewangelią, takich jak aborcja, homoseksualizm i eutanazja.

W najlepszym razie media tolerują religię jako coś mdłego lub dziwacznego, o ile nie sprzeciwiają się aktywnie stanowiskom w kwestiach etycznych, które media zakładają, iż są własne.

Jednakże, kiedy ludzie religijni wypowiadają się przeciwko tym stanowiskom, media stawiają religię w centrum uwagi, przedstawiając ją jako ideologiczną i niewrażliwą na rzekomo istotne potrzeby ludzi we współczesnym świecie.

Sympatia dla antychrześcijańskich wyborów stylu życia zachęcanych przez media jest tak genialnie i pomysłowo zakorzeniona w opinii publicznej, iż kiedy ludzie słyszą chrześcijańskie przesłanie, nieuchronnie wydaje się ono ideologicznie i emocjonalnie okrutne, w przeciwieństwie do rzekomego humanitaryzmu antychrześcijańskiej perspektywy.

Duchowni katoliccy głoszący [prawdę] przeciwko legalizacji aborcji lub redefinicji małżeństwa, są przedstawiani jako ideologiczni, surowi i niewrażliwi.

Ale nie z powodu tego, co zrobili lub powiedzieli, ale dlatego, iż opinia publiczna porównuje swoje przesłanie z łagodnym, współczującym tonem sfabrykowanego przez media wizerunku ludzi uwięzionych w moralnie złożonych sytuacjach życiowych, podejmujących decyzje przedstawiane jako zdrowe i dobre.

Dzieje się tak na przykład w sposobie, w jaki alternatywne rodziny, w tym te złożone z par tej samej płci, które adoptowały dzieci, są teraz reprezentowane w serialach telewizyjnych i filmach.

Jeśli nowa ewangelizacja ma skutecznie przeciwdziałać temu medialnemu zniekształceniu religii i etyki, duchowni, kaznodzieje, nauczyciele i katecheci będą musieli być znacznie lepiej poinformowani o kontekście ewangelizacji w świecie zdominowanym przez środki masowego przekazu.

Ojcowie Kościoła zaoferowali potężną odpowiedź na niechrześcijańskie i antychrześcijańskie nurty literackie i retoryczne aktywne w Cesarstwie Rzymskim, które definiowały religijne i etyczne obrazy tamtych czasów.

Wyznania Augustyna, z jego kluczowym obrazem cor inquietum [niespokojne serce]:

“Stworzyłeś nas dla Siebie, Panie, a nasze serca będą niespokojne, aż znajdą ukojenie w Tobie”.

Określił, w jaki sposób chrześcijanie i niechrześcijanie na Zachodzie na nowo pojęli przygodę z religijnym nawróceniem.

W Mieście Boga św. Augustyn wykorzystał historię spotkania Aleksandra Wielkiego ze schwytanym piratem, aby wyśmiewać rzekomą moralną legitymację Cesarstwa Rzymskiego.

Ojcowie święci, w tym Jan Chryzostom, Ambroży, Leon Wielki i Grzegorz z Nyssy, nie byli wielkimi retorykami, ponieważ byli wielkimi kaznodziejami; oni byli wielkimi kaznodziejami, ponieważ byli wielkimi retorykami.

Innymi słowy, ich ewangelizacja zakończyła się sukcesem w dużej mierze dlatego, iż rozumieli podstawy komunikacji społecznej odpowiednie dla świata, w którym żyli.

W związku z tym szczegółowo rozumieli techniki, dzięki których światowe centra władzy świeckiej manipulowały popularnymi religijnymi i etycznymi obrazami swoich czasów.

Ponadto Kościół powinien oprzeć się pokusie przekonania, iż może konkurować z nowoczesnymi środkami masowego przekazu, zamieniając świętą liturgię w spektakl.

W tym względzie Ojcowie Kościoła, tacy jak Tertulian, przypominają nam dzisiaj, iż wizualny spektakl jest domeną stulecia i iż naszą misją jest wprowadzenie ludzi w naturę tajemnicy jako antidotum na spektakl.

W związku z tym ewangelizacja we współczesnym świecie musi znaleźć odpowiedni sposób na przeorientowanie uwagi opinii publicznej ze spektaklu na tajemnicę”.

( Ojciec Robert Prevost, w tej chwili Papież Leon XIV )

Idź do oryginalnego materiału