Oficjalne stwierdzenie zgonu papieża i złożenia ciała do trumny

news.5v.pl 3 tygodni temu

Podczas obrzędu odczytany został akt zgonu papieża Franciszka i akt potwierdzony przez Kamerlinga Świętego Kościoła Rzymskiego kardynała Kevina Farrella. Następnie odbyła się modlitwa.

Ciało papieża zostało złożone w trumnie. Obrzęd trwał około godziny.

Watykańskie biuro prasowe wyjaśniło, iż kaplica na parterze Domu Świętej Marty została otwarta dla współpracowników papieża, którzy pragną modlić się przy jego trumnie.

88-letni papież Franciszek zmarł w Poniedziałek Wielkanocny 21 kwietnia o godz. 7:35 w trakcie rekonwalescencji po wyjściu ze szpitala.

Franciszek był jednym z najstarszych papieży w historii Kościoła. W chwili wyboru na Tron Piotrowy miał 76 lat.

Papież nie żyje. Ceremonia stwierdzenia zgonu i złożenie ciała do trumny

Obrzędowi stwierdzenia oficjalnego zgonu papieża Franciszka i złożenia jego ciała do trumny będzie przewodniczył kard. Kevin Farrell, Kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego.

ZOBACZ: Watykan zmienia plany. Ważna uroczystość została zawieszona

Uczestniczyć w nim będą również dziekan Kolegium Kardynalskiego kard. Giovanni Battista Re, a także członkowie Domu Papieskiego oraz kierownictwo watykańskiej służby zdrowia.

Dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni poinformował, iż przeniesienie ciała papieża Franciszka do Bazyliki św. Piotra może nastąpić w środę rano.

Papież Franciszek nie żyje. Pogrzeb przy trzech „stacjach”

Obrzędy pogrzebowe mają się odbyć przy trzech „stacjach”.

Pierwsza „stacja” to dom zmarłego. Tam w prywatnej kaplicy papieża zostanie stwierdzony jego zgon, a ciało złożone do trumny.

Według nowego wydania obrzędów pogrzebowych papieża ciało Ojca Świętego ma spocząć w dwóch trumnach – drewnianej, a od wewnątrz ocynkowanej. To istotna zmiana w ceremonii – wcześniej używano trzech trumien – cyprysowej, ołowianej i dębowej.

Z obrzędów wyeliminowano przeniesienie ciała do Pałacu Apostolskiego.

ZOBACZ: Politycy żegnają papieża. Premier pokazał wspólne zdjęcie

Druga „stacja” to Bazylika św. Piotra. Ciało zostanie wystawione tam już w trumnie, a nie na samym katafalku. Trumna zostanie zamknięta wieczorem w przeddzień uroczystości.

Trzecia „stacja” to miejsce pochówku. Obrzędy obejmują przeniesienie trumny do grobu i pochówek.

Franciszek zadeklarował, iż chce być pochowany w Bazylice Matki Bożej Większej. To pierwszy przypadek od 120 lat, kiedy papież spocznie poza Watykanem.

Czytaj więcej

Idź do oryginalnego materiału