Obrady KG29 po wyborach: Regulaminy, normy prawne i “Ratio Fundamentalis”

salezjanie.waw.pl 20 godzin temu

“To nietypowy tydzień” – tymi słowami kierownik XXIX Kapituły Generalnej ks. Alphonse Owoudou, powitał kapitulnych zgromadzonych na Valdocco, otwierając obrady w poniedziałek 31 marca.

Po zakończeniu etapu wyboru członków Rady Generalnej, bardzo zadawalajacego z powodu harmonii, w jakiej się to wszystko odbyło, nadszedł czas na zatwierdzenie rezolucji stanowiących podsumowanie refleksji przeprowadzonej na najwyższych szczeblach Zgromadzenia, z udziałem Inspektorów i Delegatów z całego świata. Wskazują one “kierunki”, które zobowiążą każdą wspólnotę do uczynienia osoby Księdza Bosko istotną wśród młodych ludzi, zwłaszcza najbardziej potrzebujących i zepchniętych na margines. zmarginalizowanych.

Należy zauważyć, iż po przeprowadzonych wyborach liczba członków Kapituły zwiększyła się do 229. W godzinach porannych formalnie przyjęto wyniki wyborów dotyczących nowych radców, zatwierdzając protokoły z poprzedniego tygodnia.

Ks. Fabio Attard, nowy Przełożony Generalny, wyraził w obecności zgromadzonych “wdzięczność miłosiernemu Bogu, który nam towarzyszy, abyśmy zawsze byli dyspozycyjni na Jego wezwanie. To, co wydarzyło się przed KG29, przyniosło coś, co jest dobre dla serca i popycha nas naprzód, jest darem dla naszego ukochanego Zgromadzenia: duch wiary, nadziei i miłości duszpasterskiej”.

Po czasie dyskusji i wyboru nowych radców regionalnych kapitulni przeszli do omówienia treści 10 rezolucji i 5 formularzy, nad którymi pracowały komisje; został przywrócony językowy charakter tychże.

Ks. Luca Barone przedstawił analizowane teksty, nad przyjęciem których głosowali członkowie Kapituły, a w niektórych przypadkach byli za odrzuceniem. Zasadniczo nie było problemów w kwestiach związanych z Regulaminami, inaczej sprawa wyglądała w odniesieniu do tych, które się z wiązały z zmianami w Konstytucjach; w drugim przypadku nie osiągnięto kwalifikowanej większości głosów.

Podjęto następujące ustalenia: należy określić charakter i zadania Kuratorium, a także i to, do kogo należy ostateczna odpowiedzialność w tym względzie (rezolucja 18); w przypadku wizytacji nadzwyczajnych konieczne jest jak najwcześniejsze ich zaplanowanie, aby w pełni zaangażować członków Inspektorii, korzystnie wpleść je w zwyczajną pracę Regionów, zarezerwować czas potrzebny na indywidualne spotkania współbraci z przeprowadzającymi wizytację (19); podobnie w przypadku Visity d’Insieme, należy doprecyzować metodę jej przeprowadzania (i ocenić wyniki) w taki sposób, aby zagwarantować skuteczne i ogólne przygotowanie, zapewnić jej synodalny styl i przebieg, ze zwróceniem uwagi na konkretne problemy (20); analogicznie do tego, jak to wygląda w przypadku Wikariusza Przełożonego Generalnego, Wikariusze Inspektorialni powinni również zająć się aspektami dyscypliny zakonnej, tak aby nie musiał tego czynić Inspektor, występując w roli bardziej “ojcowskiej” (21); jeżeli chodzi o prewencję i interwencję związaną z ochroną nieletnich, KG29 zamierza określić linię pełnej odpowiedzialności Zgromadzenia (25); będzie możliwe zakładanie wspólnot w oparciu o co najmniej czterech współbraci konsekrowanych w sytuacji silnego spadku liczebnego współbraci w niektórych inspektoriach i ułatwić otwarcie placówek na nowych terytoriach (26); zostały wprowadzone również wytyczne dotyczące prowadzenia dzieł i usług dla młodych ludzi znajdujących się w trudnej sytuacji i wykluczonych w odpowiedzi na różne sytuacje ubóstwa materialnego, emocjonalnego i duchowego (27).

Podczas gdy rezolucje można było poddać pod głosowanie wczesnym wieczorem, w przypadku formularzy przedstawionych przez ks. Piera Fausto Frisolego, prokuratora gteneralnego Zgromadzenia, odnoszących się również do aspektów natury prawnej, poproszono o dalsze przedyskutowanie ich i poddanie pod obrady sześciu Komisji, które spotkały się w godzinach popołudniowych.

Na zakończenie omówiono pracę związaną z nową wersją Ratio Fundamentalis, które trwała sześć lat i objęła: wstępne spotkania Rady, kwestionariusze wysłane do wszystkich współbraci ze wspólnot wychowawczo-duszpasterskich, grupy fokusowe, rewizję w ramach Komisji i siedmoi grup młodych salezjanów. Przedstawiając ją, ks. Ivo Coelho, ustępujący radca ds. formacji, powiedział, iż KG29 nie została poproszona w tym względzie o rezolucję “ad hoc”, ale o wyrażenie swojej opinii, zgodnie z prośbą Przełożonego Generalnego ks. Ángela Fernándeza Artime. “Staraj się, aby cię pokochano” – w duchu tego motta Księdza Bosko został napisany ten dokument.

Formacja ciągła jest rozumiana jako ciągła uwaga we wszystkich okresach życia; można również powiedzieć, iż formacja odbywa się w misji i poprzez misję. “Zwróćmy uwagę na to, co dzieje się w nas podczas naszej działalności. Zaproszenie do tego pochodzi od papieża Franciszka, a zatem Ratio stanowi tutaj narzędzie towarzyszenia duszpasterskiego, które pozwala doświadczyć wartości powołania salezjańskiego”.

Źródło: ANS

Idź do oryginalnego materiału