Nowy papież mówił o "Kościele synodalnym". Wielu katolików obawia się tej idei

6 godzin temu
Kościół synodalny to idea, która jest bliska nowemu papieżowi, Leonowi XIV. Do czego tak adekwatnie odnosi się ten termin? - Synodalność oznacza wspólnotę otwartą na ewangelizację i misję, a klerykalizm zabezpieczanie własnych wpływów i władzy - komentował kilka lat temu arcybiskup Grzegorz Ryś.
Robert Prevost ze Stanów Zjednoczonych został nowym papieżem. Przyjął imię Leon XIV. Jego pierwsza przemowa jest w tej chwili analizowana przez ekspertów na całym świecie. W końcowej części przemówienia nowy papież podkreślił, iż chce "z całym ludem bożym budować Kościół synodalny". Co to tak adekwatnie oznacza?


REKLAMA


Zobacz wideo Ania Świątczak o swojej wierze:


Kościół synodalny, czyli jaki? Leonowi XIV ta idea jest bliska
Najogólniej rzecz ujmując, Kościół synodalny to taki, w którym wszystkie osoby ochrzczone (nie tylko duchowni, ale także świeccy) biorą odpowiedzialność za misję i funkcjonowanie tej instytucji. Celem tej idei jest jak największe uczestnictwo wszystkich wierzących w życiu Kościoła Katolickiego. Była ona bliska między innymi papieżowi Franciszkowi. Jednak w pewnych kręgach katolików budziła spore obawy.
- Franciszek ostro przeciwstawia Kościół synodalny Kościołowi klerykalnemu, gdyż synodalność oznacza wspólnotę otwartą na ewangelizację i misję, a klerykalizm zabezpieczanie własnych wpływów i władzy. I to są dwie kompletnie różne koncepcje Kościoła - komentował w rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną arcybiskup Grzegorz Ryś. Co istotne, kilka lat temu duchowny został powołany przez poprzedniego papieża na delegata na pierwszą sesję XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów: "Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja".


Leon XIV mówi o Kościele synodalnym. "Deklaracja kontynuacji"
Do słów nowego papieża, Leona XIV, odniósł się prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej. - To jest deklaracja wyraźnej kontynuacji tej spuścizny, którą pozostawia papież Franciszek. Bo przecież papież Franciszek po to ten synod trzy lata temu powołał, aby głęboko zreformować Kościół, aby ten Kościół był wspólnotą, aby rola świeckich była w nim większa - komentował w programie Fakt Live Marcin Przeciszewski, prezes KAI. Czy jesteś osobą praktykującą? Zachęcamy do udziału w naszej sondzie i komentowania artykułu.
Idź do oryginalnego materiału