Papież Franciszek tego lata nieco spowolni swój harmonogram liturgiczny, przygotowując się do najdłuższej międzynarodowej podróży swojego pontyfikatu, która odbędzie się we wrześniu.
87-letni papież nie ma w planach żadnych publicznych Mszy świętych przez osiem tygodni w lipcu i sierpniu, zgodnie z oficjalnym harmonogramem opublikowanym w tym tygodniu przez mistrza papieskich ceremonii liturgicznych.
Aktualny kalendarz papieża przewiduje przerwę od publicznych liturgii od 8 lipca do 1 września. Przed tym okresem Franciszek ma przewodniczyć co najmniej trzem wydarzeniom liturgicznym.
Mniejsza aktywność
W trakcie swojego pontyfikatu Papież Franciszek decydował się na bardziej aktywny harmonogram letni niż jego poprzednicy, odbywając międzynarodowe podróże, tworząc nowych kardynałów, ustanawiając nowe święta kościelne i rezygnując z tradycyjnych letnich rekolekcji w papieskiej rezydencji w Castel Gandolfo.
Jednak Franciszek kontynuował tradycję przerwy od publicznych audiencji w lipcu (z wyjątkiem niedzielnego Anioł Pański), co w ostatnich latach dało mu szansę na rekonwalescencję po operacjach medycznych w czerwcu 2023 i lipcu 2021.
Papież Franciszek nie odbył jeszcze żadnych międzynarodowych podróży w 2024 roku, ale ma zaplanowane dwie na jesień — w tym ambitną, dwutygodniową trasę po Azji Południowo-Wschodniej i Oceanii z przystankami w Indonezji, Papui-Nowej Gwinei, Timorze Wschodnim i Singapurze.
Letni harmonogram i Papież Franciszek
Papież Franciszek będzie przewodniczył Mszy świętej z okazji uroczystości św. Piotra i Pawła, współpatronów miasta Rzymu, w Bazylice św. Piotra 29 czerwca, podczas której pobłogosławi tradycyjne pallia, czyli wełniane stuły, przekazywane nowym arcybiskupom metropolitalnym mianowanym w ubiegłym roku.
1 lipca papież zwoła konsystorz kardynałów w sprawie nadchodzącej kanonizacji nowych świętych. Zgodnie z informacjami Dykasterii ds. Kanonizacji, kanonizacje, które będą omawiane, obejmują Carlo Acutisa, Giuseppe Allamano, Marie-Léonie Paradis, Elenę Guerrę oraz „Męczenników z Damaszku” zabitych z nienawiści do wiary w 1860 roku.
Watykan ujawnił, iż papież odbędzie również kolejną wizytę duszpasterską we Włoszech przed przerwą w podróżach. Tym razem papież uda się na jednodniową wizytę do północnowłoskiego miasta Triest 7 lipca.
Udział w szczycie G7
Papież ma również wziąć udział w szczycie G7 w czerwcu, aby mówić o etyce sztucznej inteligencji, choć Watykan nie ujawnił jeszcze szczegółów dotyczących udziału papieża w tym wydarzeniu, które odbędzie się w południowowłoskim regionie Apulia w dniach 13-15 czerwca.
Papież Franciszek nie będzie prowadził swoich zwykłych środowych audiencji na Placu św. Piotra przez cały lipiec, ale odwiedzający Rzym, którzy mają nadzieję zobaczyć papieża, przez cały czas będą mogli go spotkać w każdą niedzielę w południe, gdy pojawi się w oknie Pałacu Apostolskiego na modlitwę Anioł Pański.
mn
Wspieraj wbijamszpile.pl
Wolne media są dzisiaj najważniejsze. WbijamSzpile.pl to miejsce, gdzie dzielimy się nie tylko aktualnościami, ale także przemyśleniami, analizami i komentarzami dotyczącymi najnowszych trendów społecznych, politycznych i kulturalnych w Polsce, na Pomorzu i w Gdańsku. Nikt nas nie cenzuruje. Wspieraj wolne dziennikarstwo.