Nowość! MKOl przyznaje się do błędu. „Nie chcieliśmy nikogo urazić”

wbijamszpile.pl 2 miesięcy temu

Ceremonia otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku miała być wydarzeniem jednoczącym ludzi z całego świata. Jednak zamiast wspólnoty i radości, przyniosła falę oburzenia i protestów. Wszystko za sprawą kontrowersyjnej parodii Ostatniej Wieczerzy, która pojawiła się podczas uroczystości, wywołując ogromne niezadowolenie wśród chrześcijan na całym świecie.

„Ubolewamy, iż Igrzyska Olimpijskie rozpoczęły się od dyskryminacji i wykluczenia” – piszą autorzy apelu skierowanego do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOL) i ambasadora Francji. Apel, stworzony przez Fundację Grupa Proelio, podkreśla, iż profanacja wizerunku Ostatniej Wieczerzy podczas ceremonii otwarcia igrzysk obraziła miliony chrześcijan.

Wyrażamy oburzenie w związku z profanacją Ostatniej Wieczerzy podczas Ceremonii Otwarcia Igrzysk Olimpijskich. Ostatnia Wieczerza stanowi niezwykle istotny element chrześcijańskiej wiary – to wtedy Chrystus ustanowił dwa sakramenty: sakrament Eucharystii i sakrament kapłaństwa. Parodiując to wydarzenie, organizatorzy igrzysk obrazili miliony chrześcijan – napisali autorzy apelu.

Oprócz apelu, od piątku w mediach pojawiło się wiele głosów oburzenia. Urażeni czują się chrześcijanie, z których wielu odebrało imprezę jako element walki z ich wiarą. Sygnatariusze petycji domagają się przeprosin za sparodiowanie Ostatniej Wieczerzy, obrażenia chrześcijan na oczach milionów widzów oraz zniszczenie idei Igrzysk Olimpijskich. Domagają się również dopilnowania, aby podczas Igrzysk Olimpijskich nie miały miejsca już jakiekolwiek inne incydenty obrażające osoby wierzące. Oczekują też zadośćuczynienia, choćby poprzez włączenie do ceremonii zamknięcia igrzysk elementów uczących szacunku do tradycji chrześcijańskiej.

Reakcja Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego – MKOl przyznaje się do błędu

Reakcja MKOL na oburzenie nie kazała długo na siebie czekać. Adam Parsons, korespondent „Sky News” w Europie, przekazał oświadczenie Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego:

MKOl w sprawie skarg dotyczących wzmianki o 'Ostatniej Wieczerzy’ podczas ceremonii otwarcia. Bez wątpienia nigdy nie mieliśmy zamiaru okazywać braku szacunku żadnej grupie religijnej. Wręcz przeciwnie, chcieliśmy pokazać tolerancję i wspólnotę. jeżeli ktoś poczuł się urażony, przepraszamy – wskazano w stanowisku.

Podczas ceremonii otwarcia, która trwała kilka godzin w piątek, widzowie mieli okazję zobaczyć wiele akcentów związanych z LGBTQ+, co wywołało różne reakcje wśród publiczności. Jednym z najbardziej kontrowersyjnych momentów była interpretacja Ostatniej Wieczerzy, gdzie postać Jezusa zastąpiła kobieta o imponujących rozmiarach. Wśród „apostołów” znaleźli się także przedstawiciele różnych subkultur, w tym postacie o androgenicznym wyglądzie, jak kobieta z brodą, która wystąpiła również na scenie, wykonując karaoke popularny utwór „Freed from desire” z lat 90.

mn

Dołącz do naszej społeczności!

Śledź nas na naszych mediach społecznościowych i bądź na bieżąco!

Idź do oryginalnego materiału