Nowenna do Św. Ojca Franciszka Serafickiego – dzień 7

salveregina.pl 5 dni temu
Zdjęcie: Św. Franciszek z Asyżu


Odprawiana corocznie w Rzymie w kościele Zakonu Braci Mniejszych (Ara-coeli).

(Rozpoczyna się od dnia 25 Września)

Źródło: Brewiarzyk tercyarski dla użytku braci i sióstr III Zakonu Św. O. Franciszka 1900

— Grób znajduje się w krypcie dolnego kościoła Bazyliki Świętego Franciszka w Asyżu, we Włoszech.

Poniższą Pieśń odmawia się zawsze na początku każdego dnia Nowenny:

Pieśń.

Ubodzy, wychwalajcie łaskawie i wyśpiewujcie cnoty Świętego waszego, powtarzajcie pieśń pochwalną; niech wzór ten piękny was żarliwością zapali.

– W ciele tym kruchym Franciszek był pełen skromności, pokory, prostoty: aniołem pokoju, skarbem światłości.

Pod szatą ubóstwa gorzał ogniem miłości, świętymi był naznaczony bliznami, nie lękał się zimna ani upału.

Deptał nogami świat cały i ciało, zwyciężył czarta zwodziciela niecnego i wnetże sobie wysłużył wieniec zwycięski i chwałę doktora.

Miłośnik heroiczny ubóstwa, z pełnością zasług wzięty jest do Nieba, wszędzie albowiem roztaczał wonność cnót świętych i niezliczonych grzeszników rany zagoił.

Ojcze ubogich w duchu, uproś nam one prawdziwe ubóstwo, wyrwij nas ze szponów śmierci, chwałę wieczną nam uproś!

Chwała, cześć, dziękowanie Ojcu, Synowi i Duchowi Świętemu! Niech zasługi Świętego Ojca Franciszka otworzą nam Przybytki Niebieskie. Amen.

Poniższe rozważanie wraz z modlitwą jest inne każdego dnia Nowenny:

Dzień VII.

Rozważanie: Pobożność Św. Franciszka

Główniejsze święta w roku Święty Ojciec Franciszek zwykł był obchodzić uroczyście, gotując się do nich surowym postem i pilnym rozmyślaniem o Tajemnicach, jakie nam Wiara podaje. Szczególniejszym pałał nabożeństwem do Narodzenia Pańskiego i obchodził je w sposób szczególny. Pogrążał się w głębokie rozmyślanie o tym Cudzie Miłości Bożej, który mu zawsze gorące łzy wyciskał. Na trzy lata przed śmiercią urządził tak zwane jasełka, przedstawiające Narodzenie i ubóstwo Chrystusa. W lesie, niedaleko Castrum Grecji, zbudował stajenkę, w niej żłób, i ołtarz urządził; w żłóbku leżało Dzieciątko Jezus, które jakby wieńcem otaczały figury: Najświętszej Panny Maryi, Świętego Józefa, Aniołów i pasterzów. – Tu Święty Franciszek, w towarzystwie wiernych, przychodził słuchać Mszy Świętej; sam zaś miewał kazania, w których tak tkliwie malował ubóstwo i miłość ku ludziom Pana Jezusa, iż wszyscy obecni, którzy się tłumnie z okolic zbierali na to nabożeństwo, rzewnymi łzami płakali. Toteż Pan Jezus Dzieciątko, chcąc wynagrodzić tę miłość, ukazał się Świętemu Ojcu razy kilka w żłóbku, przygotowanym na tę uroczystość. ale Męka Pana Jezusa była zwykłym przedmiotem badań, myśli, mowy i uczuć jego; Mękę Pańską zwał swoim zwierciadłem i książką. Przystępując do Stołu Pańskiego, pobożnością i żarliwością swoją poruszał dusze wszystkich obecnych, a Sakrament Najświętszy przyjąwszy, w zachwycenie wpadał. – I godzinami w tym stanie zostawał. Często rozmyślał o cnotach Matki Najświętszej i nadzwyczajnych przywilejach, od Pana Boga Jej danych. Z Aniołem swym Stróżem nieustające miewał stosunki, a wszystko to coraz więcej zapalało serce jego dziwną Bożą Miłością. – Święty Michał był ulubionym Patronem, Święci Piotr i Paweł Protektorami, do których się uciekał w modlitwach. Święty Franciszek największym czcicielem był Trójcy Przenajświętszej, i dlatego się nazywa Serafickim, iż z miłością, adekwatną samym Serafinom, ustawicznie śpiewał pochwałę Panu Bogu: Święty! Święty! Święty! na honor Trójcy Przenajświętszej.

Modlitwa.

Święty Franciszek czerpał niezliczone skarby pobożności ze wszystkich Tajemnic Wiary, a uroczystości kościelne były dla niego źródłem nieprzebranym Łask Bożych. Ja zaś niedołężny(a) mniemam, żem wiele już uczynił(a), gdy dzień uroczysty uświęcę obecnością swoją na niektórych nabożeństwach kościelnych, chociaż nieraz obojętnie i z odrażającym niedbalstwem dopełniam obowiązku tego. Ach! Panie, racz mi dać żywą wiarę i gorącą miłość Świętego Franciszka, aby te Źródła Łask Świętych nie były dla mnie zamknięte i próżne. Ty zaś, mój Ojcze Franciszku, doskonały wzorze pobożności, który kilka walących się kościołów odbudowałeś, racz mi wyjednać, abym stał(a) się żywym przybytkiem Najwyższego Boga, i abym Go nie tylko słowami, ale też uczynkami i sercem, i całym jestestwem moim chwalił(a) na wieki. Amen.

Poniższe modlitwy powtarza się każdego dnia Nowenny:

Trzy razy Ojcze nasz. Zdrowaś Marya. Chwała Ojcu.

Antyfona. Święty Ojcze Franciszku, widzimy Ciebie, jakoby mieczem przebitego: jakiż blask wytryskuje ze świętych blizn Twoich! Błagajże Dawcę tak szacownego Daru, prosimy Ciebie, ażeby nas raczył oczyścić, odnowić we Krwi Świętych Ran Swoich. Tyś wszystkim wzgardził, by za Jezusem pośpieszyć, a teraz za poświęcenia swoje wiekuistą się cieszysz zapłatą.

V. Módl się za nami, o chwalebny i Święty Ojcze Franciszku.

R. Abyśmy się stali godnymi Obietnic Chrystusa Pana.

Chwała Ojcu.

Módlmy się. Panie Jezu Chryste, Który w pośród powszechnej świata oziębłości, wyrazić raczyłeś Święte Blizny Twej Męki na ciele Błogosławionego Ojca naszego Franciszka, ażeby serca nasze miłością się zapaliły: błagamy Miłosierdzia Twojego, a błagamy przez zasługi i za przyczyną Sługi Twojego, racz nam użyczyć Łaski ustawicznego noszenia Krzyża Twojego i czynienia godnych owoców pokuty. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.

R. Amen.

© salveregina.pl 2024

Idź do oryginalnego materiału