Niezwykły Teatr EXIT rusza w trasę. „Jedziemy po twoje smutki!”

stacja7.pl 5 miesięcy temu
Zdjęcie: Teatr-exit-na-scenie


Niepełnosprawni aktorzy teatru stali się bohaterami kilku filmów dokumentalnych i reportaży. Nagrali także wiele teledysków. Znakiem rozpoznawczym teatru jest kilka elementów – częste sięganie do tematyki biblijnej, obecność dużej liczby widzów niepełnosprawnych na pokazach oraz rozmowy z widzami.

CZYTAJ>>> Miłość ponad niepełnosprawnością. Nie może ruszać rękami, mimo to pomaga chorej mamie… malując obrazy!

Reszta? Reszta okej

Coraz więcej osób doświadcza strachu, smutku i poczucia bezsensu – biegamy za pracą, za chwilowym szczęściem. Kupujemy coraz nowsze mapy do samorealizacji, kopiemy coraz głębiej w sobie i tylko dla siebie, nie zauważając choćby jak wkopujemy się w samotność, nie widząc już nikogo poza sobą a po pewnym czasie nie widząc już dla siebie miejsca w świecie.

A jaki jest ten świat? Ach, wspaniały! Teoretycznie stawia na tolerancję dla wszystkich i akceptację dla odmienianej przez wszystkie przypadki różnorodności. Zakazana jest tylko wiara w Boga, który stworzył niebo i ziemię, w Jego Syna, który umarł i zmartwychwstał i w Ducha Świętego – Pocieszyciela i przyjaciela ludzi. Reszta jest okej. No, może jeszcze zawadzają dzieci, niepełnosprawni, starzy, bezdomni, chorzy i ci, którzy szukają prawdy. Ich też trzeba by jakoś po cichutku zepchnąć na nieużywane tory – jak najdalej, poza widokiem. Ale reszta to już serio okej.

Sztuczni, ale inteligentni

Kiedy coraz częściej wyręczają nas komputery, a sztuczna inteligencja wkracza z rozmachem w kolejne dziedziny naszego życia, wydaje się, iż niedługo nie zostanie tu dla nas już nic do zrobienia, a maszyny zastąpią człowieka choćby w sztukach pięknych. Coraz więcej sztucznych tekstów, plastikowych aktorów, filmów, piosenek i ideologii. I tutaj zjawiamy się my! Teatr EXIT!

Wjeżdżamy na białym koniu (albo metalowym wózku, to kwestia wyobraźni) i na pełnej petardzie. Jedziemy po ciebie, po twoje smutki, po twoje połamania i beznadzieje. Jedziemy z marzeniami o szczęściu, pokoju i radości. Jedziemy po ciebie, bo wybraliśmy Boga, który wybrał Ciebie zamiast Swojej chwały. Pakuj się, bo przed Tobą przygoda (prawdziwego) życia.

ZOBACZ>>> “Osoby chore nie potrzebują żalu, tylko normalności”. Historia mamy odczarowującej niepełnosprawność córki na TikToku

Jedziemy po Ciebie – na serio, czyli czym jest Teatr EXIT

Fundacja Teatru Exit (do 2023 znana jako Fundacja Budzenie Pasji) istnieje od 2015 r. i początkowo realizowała widowiska historyczne, warsztaty i spektakle teatralne (w tym edukacyjne), a w tej chwili prowadzi głównie projekty wspierające środowisko osób niepełnosprawnych. Współpracuje od lat z wieloma instytucjami kultury oraz administracji publicznej na terenie całego kraju.

Szczególne miejsce w działalności fundacji zajmuje w tej chwili działalność na rzecz osób niepełnosprawnych, realizowana poprzez Teatr EXIT. Teatr EXIT to grupa teatralna, złożona częściowo z osób wysoce niepełnosprawnych. Twórcą teatru reżyserem i scenarzystą jest Maciej Sikorski, instruktor teatralny. EXIT ma charakter teatru integracyjnego, a aktorami są osoby niepełnosprawne, często w stopniu znacznym – cierpiące na porażenia mózgowe, niewidome czy chore na schizofrenię lub niepełnosprawne intelektualnie.

dalszy ciąg tekstu pod filmem

Wspiera nas grupa znakomitych artystów – zawodowych aktorów i muzyków (w tym kompozytor, wykładowca AM w Katowicach Adam Szewczyk, światowej sławy śpiewak operowy Rafał Siwek, znany z teatru „Mumio” muzyk Tomasz Drozdek, wykładowcy wydziału jazzu Bogusław Kaczmar, Adam „Szabas Kowalewski”, legendarny wokalista rockowy Marek Piekarczyk, krakowski aktor i mim Tadeusz Dylawerski czy aktor i reżyser Stanisław Banaś).

CZYTAJ>>> „Niepełnosprawność Józia nie zrobiła ze mnie niepełnosprawnego ojca”. Konrad Grzybowski o ojcostwie

Bohaterowie kilku filmów dokumentalnych i reportaży

Na początku swojej działalności zrealizowaliśmy bardzo wiele projektów z zakresu kultury i edukacji. Były to m.in.: „Budzenie pasji historia dla najmłodszych” – cykl spektakli teatralnych dla dzieci, w których w przystępny sposób (zawierający bardzo wiele elementów warsztatowych i interakcji) przedstawiliśmy historię Polski. Rozwinięciem projektu jest 7 odcinków cyklu niezwykłych filmów animowanych – „Historia Polski wg dzieci” – zrealizowanych w 100 % z dziecięcych rysunków i z dziecięcym dubbingiem.

Nasz ostatni projekt, czyli Teatr EXIT, funkcjonuje nieprzerwanie od listopada 2016 r. W tym czasie zrealizowaliśmy 6 spektakli teatralnych – „EXIT”, „Jezda na Moskwę”, „Ku jedności”, „Genesis” „Pieśń nad Pieśniami”, „Bezdomny Jezus” oraz 7 filmów – „Hiob”, „Jonasz”, „Eucharystia”, „Tobiasz”, „Po drugiej stronie dnia”, „Oblicze” i „Droga Eliasza”. Niepełnosprawni aktorzy teatru stali się bohaterami kilku filmów dokumentalnych i reportaży. Nagraliśmy także wiele teledysków. Znakiem rozpoznawczym naszego teatru jest kilka elementów – częste sięganie do tematyki biblijnej, obecność dużej liczby widzów niepełnosprawnych na pokazach oraz rozmowy – po każdym spektaklu i filmie ma miejsce spotkanie i rozmowa z widzami, w którym biorą oni aktywny udział w dyskusji na temat proponowanych tematów.

Aktorzy Teatru EXIT są także ambasadorami Mostu do Nieba – pierwszego hospicjum dla dzieci na Litwie.

Szczegóły na temat trasy Teatru EXIT dostępne są na stronie internetowej TUTAJ.

Źródło

atom
Idź do oryginalnego materiału