Każdego roku, z okazji święta Wejścia Pana do Jerozolimy, prawosławne świątynie nie są w stanie pomieścić wszystkich wiernych, którzy w duchowej radości, z udekorowanymi wierzbowymi gałązkami, przeżywają ten świąteczny akcent życia liturgicznego.
Jak co roku, uroczystościom liturgicznym w lubelskiej katedrze Przemienienia Pańskiego przewodniczył Jego Ekscelencja arcybiskup Abel. Podczas homilii hierarcha zwrócił uwagę na zmienność ludzkiej postawy, kiedy to lud Jerozolimy, po cudzie wskrzeszenia Łazarza, triumfalnie wołał na cześć Chrystusa: Hosanna!, a zaledwie kilka dni później ten sam tłum krzyczał: Ukrzyżuj, ukrzyżuj Go! Krew Jego na nas i na dzieciach naszych.
Lubelska cerkiew nie była w stanie pomieścić tak licznie przybyłych wiernych, z których większość przystąpiła do sakramentu spowiedzi i św. Eucharystii przyjęła Przenajświętsze Ciało i Krew Pana naszego, Jezusa Chrystusa.
Na zakończenie świątecznej św. Liturgii Jego Ekscelencja, w imieniu Świętego Soboru Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, uhonorował Orderem św. Marii Magdaleny III stopnia dr. Mariusza Sawę. Po osiemdziesięciu latach od tragedii wsi Sahryń, która miała miejsce 10 marca 1944 roku, gdzie w bestialski sposób zamordowani zostali prawosławni mieszkańcy tej wsi (7 km od Turkowic), dr Mariusz Sawa w monografii „Pociski jak paciorki różańca” rzuca nowe światło na konflikt społeczny na ziemi chełmskiej. Odpowiada w niej na fundamentalne pytanie: jak doszło do tego, iż u schyłku niemieckiej okupacji polscy obywatele zabijali obywateli polskich, chrześcijanie chrześcijan, żołnierze cywilów? Autor podejmuje próbę wyjaśnienia, jak to się wydarzyło i co oznacza to dla dzisiejszego pokolenia.
Jego Eminencja w dyplomie przyznającym Order Świętej Równej Apostołom Marii Magdaleny napisał: „Panu Mariuszowi Sawie – za bezkompromisowe dążenie do prawdy historycznej i jej upowszechnienie, troskę o spuściznę i świadomość etniczną mieszkańców Ziemi Chełmskiej oraz wydobywanie z mroków niepamięci cmentarzy Chełmszczyzny”.
Kawaler Orderu św. Marii Magdaleny, dr Mariusz Sawa, w krótkich słowach wyraził swoją wdzięczność za ten miły i niespodziewany gest ze strony Kościoła prawosławnego, deklarując, iż podzieli się tym przeżyciem z rodziną i społecznością Chełmszczyzny.
Wychodząc ze świątyni katedralnej, arcybiskup Abel przez dłuższy czas udzielał arcypasterskiego błogosławieństwa licznie zgromadzonej społeczności prawosławnej, uczestniczącej w uroczystej św. Liturgii.
ks. Andrzej Łoś
zdjęcia: Konstanty Frączek, Serhij Fits





