Niedziela Palmowa otwiera Wielki Tydzień i prowadzi wiernych do przeżywania męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Chociaż współcześnie kojarzy się głównie z poświęceniem kolorowych palm, jej znaczenie i tradycje sięgają głęboko w historię i kulturę. Co warto o niej wiedzieć?
Fot. A. NiedźwieckiDziękujemy, iż czytasz ten artykuł. jeżeli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
1. Upamiętnia triumfalny wjazd Jezusa do Jerozolimy
Niedziela Palmowa odwołuje się do wydarzenia opisanego w Ewangeliach, gdy Jezus wjechał do Jerozolimy na osiołku, a ludzie wiwatowali, rzucając przed Nim gałązki palmowe i płaszcze. To był symboliczny akt uznania Jezusa za Mesjasza i Króla. Dla chrześcijan to moment, który rozpoczyna ostatni tydzień ziemskiego życia Chrystusa.
2. Palmy – symbol zwycięstwa i nieśmiertelności
Palma już w czasach starożytnych była symbolem triumfu, chwały i życia. W chrześcijaństwie nabrała dodatkowego znaczenia – oznacza zwycięstwo Chrystusa nad śmiercią i zapowiedź zmartwychwstania. Palmy przypominają również o euforii i nadziei, jaką niesie Ewangelia.
3. W Polsce zamiast palm używa się wierzb
Prawdziwe palmy nie rosną w naszym klimacie, dlatego od wieków w Polsce przygotowuje się tzw. „palmy wielkanocne” z gałązek wierzby (często z baziami), bukszpanu, suszonych kwiatów, traw i kolorowych wstążek. Każdy region ma swoje własne, unikatowe wzory i techniki zdobienia.
4. Największe palmy w Polsce sięgają kilkunastu metrów
Słynny konkurs w Lipnicy Murowanej przyciąga tłumy turystów i mieszkańców, którzy co roku konstruują gigantyczne palmy – niektóre mierzą ponad 30 metrów! Tradycja ta sięga lat 50. XX wieku i jest unikalna na skalę europejską. Wysokość palm mierzy się dokładnie po postawieniu, a każda palma musi być wykonana manualnie, bez użycia metalowych stelaży.
5. Tradycja święcenia palm sięga IV wieku
Zwyczaj święcenia palm pojawił się już w IV wieku w Jerozolimie, gdzie odbywały się uroczyste procesje na pamiątkę wjazdu Jezusa. Pątniczka Egeria, która odwiedzała Jerozolimę pod koniec IV wieku, wspomina o regularnie odbywających się procesjach tego dnia. Z biegiem wieków obrzęd ten przeniknął do Kościoła zachodniego i zyskał lokalne formy – jak np. wspomniane wcześniej palmy wierzbowo-kwiatowe w Polsce.
6. Palmy chroniły domy przed burzą i chorobą
W tradycji ludowej poświęcona palma miała moc ochronną – przechowywano ją przez cały rok za świętymi obrazami lub wieszano nad drzwiami wejściowymi. Wierzono, iż chroni dom przed piorunami, pożarem i zarazą. Gałązki palmy wkładano też do pierwszej wiosennej orki, by zapewnić urodzaj.
7. Palma palona na popiół
Zeszłoroczne palmy wielkanocne są często spalane, a uzyskany popiół używany jest podczas Środy Popielcowej do posypywania głów wiernych. To piękny przykład cykliczności roku liturgicznego, gdzie jedno święto symbolicznie łączy się z innym, tworząc duchową całość.
8. Niedziela Palmowa to nie tylko Kościół katolicki
Święto obchodzą także inne wyznania chrześcijańskie, m.in. prawosławni (choć zwykle według innego kalendarza) oraz niektóre Kościoły protestanckie. Zależnie od kraju i tradycji, Niedziela Palmowa może wyglądać inaczej, ale wszędzie podkreśla ona duchowe przygotowanie na Wielkanoc.
9. Procesje palmowe w wielu krajach świata
W wielu miejscach, zwłaszcza w krajach południowych, Niedzieli Palmowej towarzyszą barwne procesje. W Hiszpanii czy Ameryce Łacińskiej wierni często odtwarzają scenę wjazdu Jezusa na osiołku, niosą duże palmy, śpiewają hymny, a niekiedy całe ulice zamieniają się w żywe inscenizacje biblijne.
10. Symboliczne rozpoczęcie Wielkiego Tygodnia
Niedziela Palmowa łączy w sobie euforia z przyjęcia Mesjasza i zapowiedź nadchodzącego cierpienia – to czas duchowego skupienia i refleksji.