Newman – święty dla nas, inspiracja 128

filipini.eu 3 tygodni temu

Najświętsze Imię Maryi

Justyna Majewska-Michy

Liturgiczne wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi przypada 12 września. Niewielu wie, iż autorem Litanii dedykowanej Świętemu Imieniu Maryi jest John Henry Newman.

Przyszły święty, konwertyta z anglikanizmu na katolicyzm, jeszcze jako praktykujący anglikanin wysławiał cnoty Tej, która została poczęta bez grzechu pierworodnego. Piękno nabożeństwa do Najświętszej Maryi Panny ukazał Newmanowi Hurrell Froude, przyjaciel z czasów anglikańskich. Odtąd bohater niniejszego artykułu z wiarą dał się poprowadzić Matce swojego Pana.

Maryjni piewcy

W 1832 roku, w uroczystość Zwiastowania NMP, ks. John Henry Newman — wówczas proboszcz parafii mariackiej w Oksfordzie – wygłosił znamienne kazanie o Matce Bożej. Zainspirowała go pobożność maryjna Froude’a. W kazaniu tym mówił o pięknie wewnętrznym Niewiasty, która poczęła w Swym łonie Syna Człowieczego: Któż może ocenić świętość i doskonałość Tej, która została wybrana, by zostać Matką samego Boga? Jakaż musiała być czystość Tej, na którą zstąpił Duch Święty i zaszczycił Swoją cudowną obecnością, by mogła porodzić Najświętszego Syna Bożego! Jakimi darami musiała zostać napełniona Ta, która stała się jedyną – co do ciała – krewną Syna Bożego na ziemi, jedyną, na którą jako Dziecko spoglądał On z posłuszną czcią i szacunkiem, kiedy Ona Go pouczała i wychowywała, by wzrastał w mądrości i w latach!

Hurrell Froude umierając w 1836 roku, zostawił Newmanowi niejako w testamencie swój rzymski Brewiarz. Bohater artykułu odtąd odmawiał go codziennie. Pomimo nowo odkrytego nabożeństwa do Maryi, nie uwzględnił modlitw z Brewiarza przywołujących wstawienniczą pomoc Niepokalanej. Ks. Newman wciąż miał awersję do pewnych aspektów katolickiego kultu maryjnego. Przełom w myśleniu nastąpił, kiedy zrozumiał on, iż pobożność ludowa nie jest tym samym, co oficjalna nauka Kościoła. W 1841 roku ks. Charles William Russell, profesor z katolickiego seminarium w Maynooth w Irlandii, w imiennej korespondencji zapewnił Johna Henry’ego Newmana, iż pogłębiona znajomość nauczania Kościoła o Najświętszej Maryi Pannie pomogłaby mu usunąć wątpliwości, jakie miał na Jej temat. Nie omieszkał także wysłać ks. Newmanowi rozważań św. Alfonsa Liguori o Matce Bożej. Po wielu latach w swej autobiograficznej książce „Apologia pro vita sua” napisze: [Russell] prawdopodobnie miał więcej wspólnego z moim nawróceniem niż ktokolwiek inny.

Dziewicy było na imię Maryja

O imieniu Matki Bożej dowiadujemy się z Ewangelii wg św. Łukasza, ze sceny zwiastowania: Bóg posłał anioła Gabriela do miasta w Galilei, zwanego Nazaret, do Dziewicy poślubionej mężowi, imieniem Józef, z rodu Dawida; a Dziewicy było na imię Maryja (Łk 1, 26-27). Pracując nad autorską litanią, poświęconą imieniu Niepokalanej, John Henry Newman powracał wielokrotnie do cytowanego fragmentu z Pisma Świętego.

Przyjmując orędzie Bożego posłańca, Maryja zgodziła się zostać Matką Jezusa Chrystusa, otrzymując najpiękniejszy z tytułów – Theotokos (gr. Boża Rodzicielka). W litanii przez siebie ułożonej Newman określił Najświętszą Maryję Pannę mianem Matki Żywego Boga. Tytuł ten jako najważniejszy w hierarchii godności, jakie przysługują Maryi, rozpoczyna wyliczankę prerogatyw opiewających duchowe piękno Dziewicy z Nazaretu. Wyjątkowy tytuł odnosi się do światła, którym jest Niepokalana. Ona, będąca chwałą Jerozolimy i euforią Izraela, jak słońce jaśnieje blaskiem. Ta, która raduje się wolą Bożą, niech będzie naszą nadzieją w troskach dnia codziennego. Ona sama przeszyta mieczem boleści i znosząca mękę wespół ze Swoim Synem, zna wymiar cierpienia. Święte jest imię Maryi, najlepszego dzieła Bożego stworzenia.

Litania do Świętego Imienia Maryi

Panie, zmiłuj się,
Panie, zmiłuj się,
Chryste, zmiłuj się,
Chryste, zmiłuj się,
Panie, zmiłuj się,
Panie, zmiłuj się,
Chryste, usłysz nas,
Chryste, wysłuchaj nas,
Synu Maryi, usłysz nas,
Synu Maryi, wysłuchaj nas,

Ojcze Niebieski, który w Maryi masz córkę Twoją, zmiłuj się nad nami,
Synu wiekuisty, który w Maryi masz Matkę Twoją,
Duchu Święty, który w Maryi masz oblubienicę Twoją,
Pełna chwały Trójco, która w Maryi masz służebnicę,

Maryjo, Matko Żywego Boga, módl się za nami,
Maryjo, córko Niedostępnego Światła,
Maryjo, nasze światło,
Maryjo, nasza siostro,
Maryjo, różdżko Jessego,
Maryjo z rodu królów,
Maryjo, najlepsze dzieło Boga,
Maryjo niepokalana,
Maryjo piękna cała,
Maryjo, Dziewicza Matko,
Maryjo cierpiąca wespół z Jezusem,
Maryjo przeszyta mieczem,
Maryjo pozbawiona pociechy,
Maryjo stojąca pod krzyżem,
Maryjo, oceanie goryczy,
Maryjo radująca się wolą Bożą,
Maryjo, Pani nasza,
Maryjo, Królowo nasza,
Maryjo jak słońce jasna,
Maryjo jak księżyc piękna,
Maryjo w koronie gwiazd dwunastu,
Maryjo zasiadająca po prawicy Jezusa,
Maryjo, słodyczy nasza,
Maryjo, nasza nadziejo,
Maryjo, chwało Jerozolimy,
Maryjo, euforii Izraela,
Maryjo, chlubo naszego ludu,

Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, przepuść nam, Panie,
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas, Panie,
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami.

V. Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą.
R. Błogosławionaś Ty między niewiastami.

Módlmy się: O Wszechmocny Boże, który widzisz, jak gorąco pragniemy, aby osłonił nas cień imienia Maryi, racz sprawić, błagamy Cię, abyśmy, ilekroć wezwiemy Jej w potrzebach naszych, mogli dostąpić łaski i przebaczenia ze świętych niebios Twoich, przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

za: Głos Luksemburga

Justyna Majewska-Michy


organizator sympozjów naukowych i debat o charakterze ekumenicznym; niezależny publicysta; członek Polskiego Towarzystwa Historycznego; specjalizuje się w tematyce poświęconej Kościołowi anglikańskiemu i osobie Johna Henry’ego Newmana; jej drugim domem jest Francja; to kolejny artykuł Autorki na filipini.eu

Idź do oryginalnego materiału