Najciekawsze filmy o tematyce papieskiej

3 godzin temu

Niedawno pożegnaliśmy papieża Franciszka, dosłownie kilka dni temu wybrano nowego papieża, Leona XIV, a świat lekko mówiąc oszalał na punkcie papiestwa i tego, co wyprawia się w Watykanie. Z tej okazji prezentujemy listę najlepszych (naszym zdaniem) filmów o tematyce papieskiej.

Dwóch Papieży

Dwóch papieży w reżyserii Fernando Meirellesa to film oparty na prawdziwych wydarzeniach, przedstawiający relację między papieżem Benedyktem XVI (Anthony Hopkins) a kardynałem Jorge Bergoglią, późniejszym papieżem Franciszkiem (Jonathan Pryce). Akcja filmu rozgrywa się w 2012 roku, gdy Benedykt XVI walczy z decyzją o abdykacji, a Bergoglio staje przed perspektywą objęcia tronu Piotrowego. Film łączy elementy dramatu i komedii, oferując unikalny wgląd w kontrastujące osobowości i światopoglądy obu duchownych. Dialogi są inteligentne, a kreacje aktorskie świetne – Jonathan Pryce nie tylko wygląda ale i zachowuje się niemal identycznie jak prawdziwy papież Franciszek, podczas gdy Anthony Hopkins świetnie oddaje mądrość i niesłychaną inteligencję, z której, zdaniem bliskich mu osób, słynął Joseph Ratzinger. Meirelles z wyczuciem balansuje między powagą a humorem, ukazując ludzką stronę papieży. Film porusza tematy reform w Kościele, wiary i odpowiedzialności, pozostając przystępnym choćby dla widzów niezaznajomionych z historią Watykanu.

Konklawe

Film tak dobry… iż sami kardynałowie przed prawdziwym konklawe go oglądali. Konklawe to thriller polityczny osadzony w realiach Watykanu tuż po śmierci papieża. Film skupia się na postaci kardynała Thomasa Lawrence’a (Ralph Fiennes), który nadzoruje tytułowe konklawe – zgromadzenie kardynałów wybierających nowego papieża. W miarę rozwoju fabuły ujawniane są sekrety, intrygi i moralne dylematy, które dzielą uczestników. Reżyser Roland Joffe buduje napięcie, ukazując konklawe jako arenę politycznych rozgrywek, gdzie wiara miesza się z ambicją. Film wyróżnia się świetną obsadą i dopracowaną scenografią, jak również wartym pochwały przywiązaniem do szczegółów. Wielu prawdziwych kardynałów, którzy obejrzeli film, zwracało uwagę na dobre przedstawienie samego procesu wyboru papieża, który na prawdę wygląda podobnie jak jest to ukazane w Konklawe.

Papieżyca Joanna

Czas na odrobinę historii, a może raczej opartych o historię legend. Papieżyca Joanna to ekranizacja średniowiecznej legendy o kobiecie, która rzekomo w przebraniu mężczyzny została wybrana na papieża w IX wieku. Film opowiada historię Joanny (Johanna Wokalek), która dzięki niezwykłej inteligencji i odwadze wspina się po szczeblach kościelnej hierarchii, ukrywając swoją płeć. Papieżyca Joanna łączy elementy dramatu historycznego z romansem, oferując wierne epoce kostiumy i dbałość o detale. Choć sama historia jest fikcyjna, film prowokuje do refleksji nad rolą kobiet w Kościele i ograniczeniami narzucanymi na nie przez społeczeństwo.

Udręka i Ekstaza

Czas na więcej fikcji historycznej. Udręka i Ekstaza to opowieść o konflikcie między papieżem Juliuszem II (Rex Harrison) a Michałem Aniołem (Charlton Heston) podczas tworzenia fresków w Kaplicy Sykstyńskiej. Film ukazuje napięcia między artystyczną wizją a władzą kościelną, a także osobiste zmagania Michała Anioła z wiarą i ambicją. Produkcja zachwyca rozmachem, wiernie oddając renesansową Italię.

Trzewiki rybaka

Trzewiki rybaka to adaptacja powieści Morrisa Westa, która opowiada o Kirilu Lakocie (Anthony Quinn), ukraińskim arcybiskupie, który po uwolnieniu z sowieckiego łagru zostaje wybrany na papieża. Film porusza kwestie zimnej wojny, relacji między Wschodem a Zachodem oraz roli Kościoła w globalnych konfliktach. Kiril, jako papież, staje przed dylematami moralnymi, które wykraczają szeroko poza mury Watykanu. Dla nas, jako Polaków, historia przedstawiona w filmie może wydawać się znajoma, bowiem 10 lat po premierze filmu na papieża wybrano… Karola Wojtyłę – kardynała ze wschodnioeuropejskiego kraju, który doświadczył okrucieństw komunistycznej władzy. Przedstawiona w filmie historia oczywiście nie pokrywa się z pontyfikatem Jana Pawła II, jednak zbieg okoliczności przez cały czas jest ciekawy.

Idź do oryginalnego materiału