
NAUKI I ODPUSTY NA MIESIĄC MAJ.
Majowe nabożeństwo.
Ratujmy dusze w czyścu cierpiące czyli Krótkie nabożeństwo 1948
Kościół wybrał najpiękniejszy czas do wielbienia Najświętszej Maryi Panny – miesiąc maj, ten najpiękniejszy w roku, kiedy przyroda budzi się do życia, kiedy sady okryte są białą okiścią kwiecia, ogrody roztaczają upajającą woń bzu, a łąki zielenią się świeżością traw.
Przez cały maj tłumy ludzi śpieszą wieczorem do kościoła, gdzie odprawia się przed Ołtarzem Matki Boskiej, przybranym kwiatami, majowe nabożeństwo. Treścią nabożeństwa jest zwykle Litania Loretańska, śpiewana lub czytana, czasem krótka nauka, po czym kapłan błogosławi Najświętszym Sakramentem kornie pochylony tłum. Na zakończenie kościół rozbrzmiewa pieśnią na cześć Matki Boskiej.
Po wsiach, gdzie nie ma kościoła, lud wiejski urządza sobie nabożeństwo majowe przed figurą lub obrazem Matki Boskiej, które dziewczęta przystrajają dzień wcześniej zielenią i kwiatami. Po zachodzie słońca i po skończonej pracy zbierają się kobiety, mężczyźni, dziewczyny, chłopcy i dzieci u stóp Niepokalanej, by odmówiwszy Litanię, śpiewać nieraz do późnej nocy ukochane pieśni na Chwałę Królowej Niebios.
Nauka na miesiąc Maj.
Książka do oświecenia i zbudowania duszy chrzescijańsko-katolickiej cz. II 1897
Jak zaprowadzono nabożeństwo majowe?
Pomiędzy wieloma i najróżnorodniejszymi świętami i nabożeństwami, które ustanowiono na cześć pełnej Chwały Matki Boskiej, najdroższym i najulubieńszym jest nabożeństwo majowe, albo też miesiąc Maryi. Nie wystarczało wiernemu ludowi katolickiemu, iż trzykroć dziennie pozdrawiał Maryę i poświęcił jeden dzień tygodnia, tj. sobotę, ku uczczeniu Maryi, chciał on ku temu obrać nadto jeden jeszcze cały miesiąc i to najwięcej uroczy i najulubieńszy, tj. Maj.
Człowiek, zamiast korzystać z niezliczonych Darów, jakimi go Pan Bóg obsypuje, ku uczczeniu z wdzięcznością ich Dawcy, nadużywa ich zwykle i wykorzystuje je choćby często z niewytłumaczoną lekkomyślnością do obrazy swego Stwórcy i Pana. Czyni on to także z rozkoszą, jaka mu daje luby miesiąc wiosenny, Maj. W tym to nadobnym miesiącu, gdzie pola, doliny i góry w nową stroją się zieleń, w którym głosy ptaków wznoszą się znów ku Chwale Stwórcy, w którym wszędzie nowe budzi się życie i każde czułe serce raduje się pięknością natury i wielbi dobroć, moc i mądrość Nieba Niebieskiego — w tym to uroczym miesiącu zapomina tylu ludzi o Tym, Który im tyle sprawia euforii i obraca ten piękny czas na to, ażeby zanurzać się w niedozwolonych rozrywkach i plami swe serce grzechami. Było to mianowicie w końcu ubiegłego wieku, w którym niewiara wyprawiała tak straszliwe spustoszenia, iż się zdawało, jakoby w sercu ludzi wszelka znikła pamięć na Boga. — Smucąc się i bolejąc nad ta lekkomyślnością, niewdzięcznością i zapomnieniem o Bogu, połączyło się w Rzymie kilka dusz pobożnych, z misjonarzem Ojcem Lalomia na czele, w tym postanowieniu, ażeby miesiąc Maj poświęcić czci Królowej niebios.
Podczas gdy na dworze brzmiały bezbożne pieśni, a rozpustni ludzie czas spędzali na tańcu, grze i rozkiełznanej zabawie i żartach, i podczas, gdy wychodziły z ust bezbożników wszelkiego rodzaju bluźnierstwa przeciw Bogu, w tym to czasie zdobiły pobożne dusze ołtarze Maryi kwiatami, padały przed Nią na kolana, wznosiły modły ku Matce Miłosierdzia, ażeby przez Swą potężna przyczynę przebłagała bezbożność, lekkomyślność i niewdzięczność, a sprowadziła Miłosierdzie Boże na zaślepione dzieci tego świata.
Skoro tylko rozeszła się wiadomość o tym nabożeństwie, powitały ją radośnie wszystkie pobożne dzieci Maryi, a dziś zaledwie jest jedno biskupstwo w Kościele Katolickim, w którym by nie zaprowadzono tego pełnego Łask nabożeństwa lub go nie obchodzono w gronie pobożnych rodzin.
Co oznacza miesiąc Maryi?
Miesiąc Maryi oznacza ten czas, który poświęcony jest czci Przenajświętszej Dziewicy, rozważaniu Jej pięknych Cnót, Jej Mocy i Dobroci, Jej Świętemu Życiu na tej ziemi. Jej Chwale w Niebie i wzywaniu Jej potężnej Przyczyny.
Jak winniśmy spędzać miesiąc Maj, ażeby go poświęcić Matce Boskiej?
- Jeżeli możemy, bierzmy udział w kościelnym nabożeństwie majowym.
- W domu powieśmy w jakim stosownym miejscu pobożny obraz Maryi i ozdobmy go, o ile można najpiękniej.
- Oczyśćmy serce nasze w początku Maja przez skruszone przyjęcie Świętych Sakramentów Pokuty i Ołtarza, to samo uczyńmy i w końcu tegoż miesiąca.
- W wigilię poweźmijmy przed Ołtarzem albo Obrazem drogiej Pani dobrą myśl, tj. poświęćmy Jej cały miesiąc, przyrzekając, iż go święcie spędzimy i polećmy Jej nasze żądanie, jakie mamy na sercu.
- Każdego rana poświęćmy najdobrotliwszej tej Matce wszystkie nasze myśli, słowa i uczynki dnia, a przez Nią i Jej Boskiemu Synowi z tym przedsięwzięciem, iż unikać będziemy wszelkiego grzechu.
- Codziennie staraj się, o ile to jest możliwym, być na Mszy Świętej i podczas dnia zmówić krótką modlitwę, albo westchnąć do Matki Boskiej lub odmówić Różaniec Święty.
- Najwięcej podobałoby się Matce Bożej, a i dla twej duszy byłoby zbawiennym, gdybyś powziął (powzięła) postanowienie wyniszczenia w miesiącu Maju z miłości dla Chrystusa jakiej złej wady lub grzechu, który w sercu twym zapuścił korzenie. W końcu winniśmy starać się o poznanie jakiego głównego błędu i przeciw niemu ustawicznie walczyć.
- Codziennie winniśmy rozważać lub czytać coś z Życia Matki Boskiej i to, co się tyczy czci Jej. W braku innej książki czytaj, Chrześcijaninie (Chrześcijanko) po kolei umieszczone w ninieszej książce nauki na uroczystość Matki Bożej.
Co powinno nas zachęcić do poświęcenia w ten sposób miesiąca Maja Matce Bożej?
- Cześć i odznaczenie, jakie Bóg Sam wyświadczył Maryi Pannie.
- Zasługi, jakie położyła dla naszego dobra Przenajświętszej Dziewica, urodziwszy Zbawiciela i czym przyczyniła się z Nim jako Matka dla naszego Odkupienia.
- Przykład prawie całego Kościoła Katolickiego, który dziś prawie wszędzie to nabożeństwo odprawia.
- Duchowna korzyść, którą odnosimy z powyżej przytoczonych ćwiczeń.
- Osobliwsza miłość i osobliwsza Opieka, jakiej nam jako nagrodę użycza Marya.
- Święte odpusty, których stąd dostępujemy.
Są one następujące: 1. 300 dni odpustu każdego dnia miesiąca Maja, o ile na cześć Maryi jakiekolwiek osobne ćwiczenie odbędziemy, odmówimy osobną jaką modlitwę lub jaki akt cnoty wykonany; 2. zupełny odpust raz w Maju w jakim bądź dniu pod zwykłymi warunkami. (Papież Pius VII. 18 Czerwca 1822 r.)
Praktyka na każdy dzień miesiąca Maryi.
Nowy maj dla rodzin – praktyczny podręcznik nabożeństwa 1903
I. Przede wszystkim odnów się w naśladowaniu Cnót Niepokalanej. Odtwarzaj w sobie Jej żywą wiarę, posłuszeństwo, wierne wypełnianie obowiązków, umartwienia, głęboką pokorę, Jej przedziwną czystość. – Przez naśladowanie Serca Niepokalanej, oddasz Maryi najdoskonalszy hołd, będzie to największy dowód miłości, jaki Jej złożysz.
II. Najusilniej unikaj wszelkiego choćby najlżejszego dobrowolnego grzechu. Im serce czystsze, tym hołdy jego milsze Maryi. Czystość to zdolność miłowania. Dusza biała i świeża jest Królestwem Maryi. Niechaj więc wszystkie twe czynności, ofiarowane Najświętszej Pannie, będą godne przeczystego spojrzenia Dziewicy Niepokalanej.
III. Z duchem skupienia i gorącym pragnieniem oddania czci należnej Sercu Matki Najświętszej, z wielką starannością bierz udział we wspólnych majowych nabożeństwach. – Z większą gorliwością, niż dotychczas, odmawiaj modlitwy do Maryi, a więc: Różaniec Święty, Litanię, Anioł Pański, a „Zdrowaś Maryo” przed każdą ważniejszą czynnością!
IV. Nie dozwól, by dzień jeden przeminął, byś nie odniósł zwycięstwa nad sobą, choć w jednej rzeczy lub byś nie odmówił sobie czegoś na cześć Maryi, w intencji przypodobania się Jej, np. przez oddanie bliźniemu przysługi, przez unikanie narzekań, przyjmując pokornie uczynioną ci uwagę, przebaczając tym, którzy ci przykrość lub krzywdę sprawili, odmawiając sobie cokolwiek w jedzeniu, ciekawości, itd.
V. W ciągu dnia uczynić kilka aktów umartwienia własnej woli lub jakich innych, w celu uzyskania łaski, o którą prosimy.
VI. Przystępuj do Stołu Pańskiego codziennie przez cały miesiąc, a o ile nie możesz, to przynajmniej w niedzielę i święta. Dobrze będzie przed Komunią Świętą zjednoczyć się z najdoskonalszym usposobieniem Przeczystego Serca Maryi.
VII. Każdego poranku, po przebudzeniu się, oddać się pod wyłączną opiekę Maryi, i wspomnieć z radością, iż oto jeden z błogosławionych dni miesiąca Królowej Niebios, w którym wszystko otrzymać możemy, i postanowić spędzić go pobożnie i gorliwie u nóg naszej Matki.
Modlitwa Strzelista.
Oto dzień, oto miesiąc, który Bóg uczynił i przeznaczył na cześć Bożej Rodzicielki — radujmy się i spędźmy go w uniesieniu wielkiej radości.
Odpusty na miesiąc Maj.
Skarbnica odpustów modlitewnych i uczynkowych, 1901
Miesiąc maj jest to najstarsze i najwięcej rozpowszechnione nabożeństwo, trwając przez cały miesiąc. Ta świadomość połączenia z tylu tysiącami, choćby milionami Chrześcijan, a uwaga, iż chodzi o cześć Najświętszej Maryi Panny, Szafarki wszystkich Łask i Zmiłowań Bożych, powinna być ustawiczną zachętą do szczególnego poświęcenia tego pięknego miesiąca codziennemu nabożeństwu ku czci Maryi.
Odpusty:
1) 300 dni na każdy dzień maja, gdy kto uczestniczy we wspólnym nabożeństwie majowym, prywatnie albo publicznie Najświętszej Pannie Maryi szczególnymi ćwiczeniami pobożnymi, modlitwami lub aktami cnót cześć oddaje.
2) Odpust zupełny raz na miesiąc w dniu obranym. Warunki: Spowiedź Święta, Komunia Święta i modlitwa na intencję Papieża.
Pius VII nadał te odpusty Reskr. Sekr. Memor, d. 21 marca 1815 na dziesięć lat, na zawsze Reskr. Św. Kongr. Odp. d. 18 czerwca 1822. Pius IX pozwolił Dekr. tejże Św. Kongr, d. 8 sierpnia 1859, aby ten odpust można jeszcze zyskać pierwszego czerwca.
🔉NABOŻEŃSTWO MAJOWE NA DZIEŃ 1 MAJA.
Wspólnie razem z nami nabożnie oddaj cześć Królowej Miesiąca Maja Najświętszej Maryi Pannie w miesiącu ku Jej czci poświęconym:
CYKL I: MARYA UMIŁOWANIE NARODU:
CYKL II: O CNOTACH MARYI:
1. PIEŚŃ NA ROZPOCZĘCIE: CZEŚĆ MARYI, CZEŚĆ I CHWAŁA
- Cześć Maryi, cześć i chwała, * Pannie Świętej cześć, * Śpiewaj śpiewaj dziatwo mała, * Hołd jej spiesz się nieść. * Śpiewaj śpiewaj dziatwo mała, * Hołd jej spiesz się nieść.
- Jej to ręce piastowały * Tego co ten świat * Stworzył wielki i wspaniały, * Syn Jej a nasz brat. * Stworzył wielki i wspaniały, * Syn Jej a nasz brat.
- On jak Matkę Ją miłował, * Posłusznym Jej był, * Każde słowo Jej szanował, * Chociaż Bogiem był. * Każde słowo Jej szanował, * Chociaż Bogiem był.
- Dziatki lube jeżeli chcecie, * Błogi żywot mieć, * Jako Święte Jezus Dziecię, * Maryję chciejcie czcić. * Jako Święte Jezus Dziecię, * Maryę chciejcie czcić.
- Niewinność, cichość, pokora, * To Maryi strój. * Przez nie miła niebios Córu, * Łask zyskała zdrój. * Przez nie miła niebios Córa, * Łask zyskała zdrój.
- Przez nie w gwiazdzistej koronie * Osadził Ją Bóg * Na wysokim niebios tronie, * W Aniołach ma sług. * Na wysokim niebios tronie, * W Aniołach ma sług.
- Obraz Maryi, dziatwo droga, * W sercu zawsze noś * O Opiekę Matki Boga, * Zawsze, zawsze proś. * O Opiekę Matki Boga, * Zawsze kornie proś. Amen.
2. Modlitwa codzienna na rozpoczęcie nabożeństwa majowego.
U stóp Maryi 1912
O Nadziejo i Ucieczko nasza! Maryo Przeczysta, Niepokalana Matko Jezusa i Matko biednych grzeszników, do kogóż wołać będziemy na tej ziemi cierpienia; kto zlituje się nad nami, kto otrze łzy cierpiącym, kto biednych poratuje?
O najdobrotliwsza Matko! na usta nasze ciągle Twe Imię powraca, ciągle wołamy ku Tobie; „O Maryo! módl się za nami! o Matko nasza, nie opuszczaj dzieci Twoich”, bo cóż się z nami stanie, gdy nas nie wysłuchasz? O! to niepodobna Matko Najlitościwsza, abyś prośbą twego ludu wzgardzić miała, tego nigdy nie słyszano. Dobroć twego serca do tego nie byłaby zdolną.
A teraz to Twój miesiąc błogosławiony. Teraz, gdy słońce majowe świeci na niebie i ziemi, gdy czas ten Imieniem Twoim Kościół Boży zdobi, teraz z większą jeszcze ufnością, z żywszą wiarą, z miłością gorętszą wszyscy się razem rzucamy do Nóg Twoich nadzieję mając, iż nie odrzucisz prośby naszej, iż Litości Twojej nie będziemy wzywać na próżno.
O Maryo, Królowo Niebios i ziemi, Królowo i Matko świata całego, my świat cały polecamy Tobie, ale nade wszystko błagamy Ciebie, abyś raczyła wejrzeć łaskawie na Kościół Syna Twego na ziemi. Zasłoń go, o Matko! zasłoń Sercem Twoim. Weź w Opiekę Twoją Ojca Świętego, kapłanów i wszystkie Chrystusowe sługi. Wyjednaj u Syna Twego, aby na całej ziemi wśród wszystkich narodów zakwitnął pokój bratni i zgoda święta.
My wszyscy Twoim ludem jesteśmy, o Królowo Nieba i ziemi! Zasłoń nas od wszelkiego złego, i wspieraj nieustannie Opieką Twoją. Tyś taka piękna, taka czysta, w Tobie zmazy nie ma najmniejszej, Tyś Matka Jego i Oblubienica. Jezus niezawodnie wysłucha Ciebie. O Maryo! o jasny księżycu, o gwiazdo prześliczna, co nam przyświecasz w ciemnościach tego życia, spraw przyczyną Twoją, aby słońce miłosierdzia co prędzej błysło nad nami. Otrzyj łzy nasze wiarą, nadzieją i miłością rozgrzej serca dzieci Twoich; tych którzy daleko od Syna Twego odbiegli, znów do Niego przyprowadź, jak marnotrawne dziatki. Grzesznikom biednym łzy pokuty wyjednaj, chorych uzdrawiaj, strapionych pociesz; spraw, aby ten Twój miesiąc, w którym wszelkie ożywia się stworzenie, był także dla nas czasem odrodzenia się w Bogu.
O Matko nasza! gdy się cała ziemia kwieciem i zielonością pokrywa, gdy słońce teraz świeci tak jasno, czyżby tylko serca nasze ciemne, puste i smutne zostać miały? O Rodzicielko Boża, o Maryo bez zmazy poczęta! wysłuchaj nas dla Miłości Syna Twego, abyśmy Ciebie na tej ziemi w wieczności chwalić i kochać mogli. Amen.
3. Ofiarowanie codzienne na Maj.
W sercu Maryi 1942
O Maryo, Matko moja najlepsza, w łączności z wszystkimi wiernymi, którzy Ci hołd składają, z Aniołami i Świętymi, którzy Cię wysławiają, przychodzę oddać Ci cześć, złożyć wszystkie modlitwy i czynności dnia dzisiejszego w intencji: wynagrodzenia, za Kościół Święty i nawrócenie grzeszników.
A dla siebie proszę o:
- Gorące i trwałe nabożeństwo do Serc: Jezusa i Maryi;
- Łaskę uniknięcia grzechu dobrowolnego;
- Błogosławieństwo dla pracy i Opiekę Twoją nad moją przyszłością.
- Szczęście duchowe i doczesne dla wszystkich członków mej rodziny, dla wszystkich liczących na moje modlitwy.
O Dziewico Święta, Tobie wszystko poświęcam, pomnij na to, iż do Ciebie należę i okaż mi się Matką. Amen.
4. Pieśń majowa ku czci Królowej miesiąca Maja Najświętszej Maryi Panny: Chwalcie łąki umajone
- Chwalcie łąki umajone, * Góry, doliny zielone; * Chwalcie cierniste gaiki, * Źródła i kręte strumyki.
- Co igra z morza falami, * W powietrzu buja skrzydłami, * Chwalcie z nami Panią świata, * Jej dłoń nasza wieniec splata.
- Ona Dzieł Boskich koroną, * Nad Anioły wywyższoną; * Choć jest Panią Nieba, ziemi, * Nie gardzi dary naszymi.
- Wdzięcznym strumyki mruczeniem, * Ptaszęta słodkim kwileniem. * I co czuje i co żyje, * Niech z nami sławi Maryę!
5. CZYTANIA MAJOWE.
CYKL I. MARYA UMIŁOWANIE NARODU. — DZIEŃ 2: UMIŁOWANIE NARODU.
Ks. Dr. Wacław Majewski – Marya umiłowanie Narodu, krótkie nauki majowe na tle dziejów Polski, 1936r.
Przeglądając karty dziejów Polski, stwierdzamy fakt, bardzo dla nas pocieszający, iż Marya jest umiłowaniem polskiego narodu, czyli iż w Polsce od Maryi wszystko bierze swój początek i ku czci Jej zmierza.
Legenda głosi, że, kiedy okrutny Herod chciał zamordować Dziecię Jezus, Najświętsza Rodzina uciekała przed jego siepaczami do Egiptu. W drodze Najświętsza Marya Panna, nie chcąc ani na chwilę wypuścić z rąk swego skarbu, pragnęła odpocząć i ukryć się pod osiką. Ale niedobra drzewina jak niesie legenda – nie chciała dać Jej schronienia. ,,Boję się zemsty Heroda” – wołała. A mówiąc to trzepotała gałązkami, listeczki jej pobladły i odstały, jak włosy na głowie człowieka z wielkiej trwogi. Wówczas skryła się Najświętsza Marya Panna pod krzak leszczyny, a ta Ją przyjęła, nakryła swymi gałązkami, otuliła swym płaszczem z listeczków i dech w sobie zaparła. I musiałby Herod ją wpierw porąbać, gdyby chciał z objęć leszczyny wydobyć Matkę Bożą z Dzieciątkiem.
Taką leszczyną była Polska. Usłyszawszy w zaraniu swego bytowania o Matce Syna Bożego, rozgorzała ku Niej miłością tak wielką, tak głęboką, tak trwałą, iż w dziesięcio-wiekowej swej historii nic nie zdołało jej wyrwać i trzebaby cały naród, jak tę leszczynę zrąbać, zniszczyć, aby wyrwać tę miłość z jego serca.
Lecz cóż znaczy umiłować?
Zapytajcie serc waszych, a one wam powiedzą, iż umiłować – to myśleć, mówić, tęsknić, pracować i trwać!
Czyż Polska nie myśli o Maryi? Wszak wszystkie nabożeństwa ku Maryi: roraty, różaniec, godzinki, Anioł Pański, majowe nabożeństwo – to przejaw myśli, to wyraz najgłębszego uczucia, którym Polska pragnie jak najgodniej uczcić Najświętszą Maryę Pannę.
A czyż nie mówi o Niej? Nie dość jej było samej kochać Matkę Bożą, pragnęła, aby i inni Ją kochali. Głosiła więc kult Maryi na Pomorzu, Rusi i Litwie i nieustannie go umacniała. Dlatego i na Pomorzu i na Rusi, jako też na Litwie cześć Maryi wybitne zajmuje miejsce.
Ale Polska nie tylko kochała i mówiła o Maryi; chciała Ją mieć wszędzie. Zawieszała więc Jej Obrazy w kościołach, w kaplicach przydrożnych, w domach, na bramach miejskich, w warsztatach i w polu na miedzach.
Dla Maryi pracuje i tworzy polska sztuka. Najwspanialsze bowiem arcydzieła architektury w Polsce – to przybytki czci Maryi poświęcone; najpiękniejsze arcydzieła pędzla i pióra Jej w hołdzie poświęcone.
Wszystkie szczęśliwe lub nieszczęśliwe chwile z Maryją nasz naród dzielił. Podczas zarazy, żywiołowych klęsk, wojny, do kogóż się uciekał? Czyż nie ku Jej czci procesje urządzał? Czyż nie Marya była pocieszycielką – ulgą, w niewoli? a Jej obraz w katorgach ukojeniem?
Wskażcie chwilę w dziejach naszego narodu, w której serce jego nie byłoby z Maryą.
Pierwsze słowo nasze i pierwszy katechizm, to – ,,Marya!” Dla tej racji nie mogła większych korzeni zapuścić i rozkrzewić się żadna herezja, bo jak przewódcy jej wyznawali – ,,Marya była dla nich straszną!” Stąd Polska zawsze wierna, zawsze katolicka.
To też cześć Maryi przepaja całe życie nasze, wszystkie jego dziedziny i wedle tej czci kształtują się całe polskie dzieje. Widać ją w życiu społecznym, rodzinnym, jest ważnym czynnikiem polskiego piśmiennictwa, polskiej sztuki, ostoją narodowego życia w kraju, na kresach, wychodźstwie, tułactwie i zesłaniu.
Może więc Polska śmiało za Mędrcem Pańskim o swej Matce powiedzieć: ,,Przyszły mi pospołu z Nią wszystkie dobra i niezliczona poczciwość przez ręce Jej” (Ks. Mądr. VII. 11).
Opowiadaniem o Matce Bożej Dąbrówka pozyskuje Mieczysława i do Jej czci go zachęca, czego dowodem pierwszy kościół na ziemi polskiej w Ostrowcu pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny wystawiony. Nawrócenie króla nie było jeszcze nawróceniem narodu. Ten chwilowo niechętnie spoglądał na nową wiarę. ale oto przybywa w granice nasze wielki czciciel Maryi, Św. Wojciech. Rozpowiada z zapałem o przedwiecznej Wybrance Boga Ojca, Dziewiczej Matce Syna, Przeczystej Oblubienicy Ducha Świętego, a stosując wszystkie Prawdy Wiary do Tej, Która była Współodkupicielką rodzaju ludzkiego i jako przemożna Pośredniczka stanęła między ziemią a Niebem, łatwo trafił do serc polskiego ludu. Cześć Maryi w tym czasie powstała tak się zrosła z pamięcią o tym apostole, że, gdy później pytano od kogo pochodzi owa prastara pieśń ,,Bogurodzica”, naród na osobę Św. Wojciecha wskazał, uważając, iż ten tylko mógł być jej twórcą, kto w Imię Maryi naród do życia wiary rozbudził.
A w czasach państwowego rozbicia, czyż nie rozsiane stolice Maryi były łącznikiem wspólnoty narodowej? Wszak u cudownych Ołtarzy Maryi poznawali się Mazur, Podlasiak, Wołyniak, Ślązak, Kaszuba, Góral i uświadamiali sobie, iż są braćmi, dziećmi polskiej ziemi.
Czyż w odrodzonej ojczyźnie zerwiemy z tradycją naszych ojców, dziadów, pradziadów? I w duszach naszych tkwi cześć Maryi! W chwili bowiem groźnej, kiedy bolszewicy stali u wrót Warszawy, czyż nie Maryę błagaliśmy o pośrednictwo? Pamiętamy wszyscy dobrze rok 1920! I stał się cud w przeddzień Jej uroczystości Wniebowzięcia, cud nad Wisłą!
W ostatnich czasach nie brak takich, co chcieliby tę cześć ku Maryi osłabić, wyrwać, odwrócić nas od Tej, Która poprzez całe dzieje naszego narodu była jego umiłowaniem. Czuwajmy, gdyż w tym kryje się największe dla nas niebezpieczeństwo. Wszak w miłości ku Maryi wzrośliśmy, miłością tą dotąd staliśmy i tylko z miłością ku Maryi się ostaniemy. Amen.
CYKL II. O CNOTACH MARYI. DZIEŃ 2: O pokorze Przenajświętszej Maryi Panny.
Czytania majowe o cnotach Maryi przez O. Prokopa Kapucyna wyd. VI 1920
Zamierzyliśmy więc sobie rozważać cnoty Maryi. A iż pokora jest podstawą cnót wszystkich, wtedy przypatrzmy się najpierw, jaką była pokora Matki Bożej.
- Święty Alfons powiada, iż bez pokory nie można posiadać żadnej cnoty. Chociażby dusza jaka przyozdobioną była najpożądańszymi cnotami, ogołoconą z nich zostanie zaraz, jeżeli postrada pokorę. Pokora jest cnotą tak niezbędną do zbawienia jak Chrzest Święty. Bez chrztu nie jest się chrześcijaninem, bez pokory nie może dusza być w stanie łaski Bożej. Dlatego Pan Jezus ucząc nas własnym przykładem cnót wszelkich, nakazuje, abyśmy przede wszystkim naśladowali Go w pokorze: Uczcie się, powiedział, ode Mnie, iżem jest pokorny sercem. Owóż, ponieważ Marya naśladowała Pana Jezusa jak tylko być może najdoskonalej we wszystkich cnotach, więc i pokorę posiadała w najwyższym, jaki może być stopniu.
- Gdy razu pewnego Święta Matylda, rozmawiając z przenajświętszą Panną w objawieniu, prosiła Ją, aby powiedzieć raczyła, w jakiej cnocie ćwiczyła się głównie, odpowiedziała jej, iż w pokorze. I przydała, iż zawsze tak niskie o sobie miała rozumienie, iż choć wiedziała, iż wzbogaconą jest Łaskami większymi od innych, nigdy nie ceniła Siebie Samej wyżej od drugich. A świętej Elżbiecie Opatce, także w objawieniu powiedziała, iż poczytywała się za godną pogardy i na Łaski Boskie nie zasługującą. Słowem, powiada Święty Bernardyn Sieneński, jak nikt z ludzi nie został wyniesiony do takiego szczytu łask, jak Marya, tak podobnież nikt nie był tak pokornym, jak Ona.
- Nie masz wątpliwości, iż dla naszej natury skażonej grzechem, według uwagi Świętego Grzegorza Nicejskiego, cnotą najtrudniejszą do nabycia, jest cnota pokory. Wszelako, ostrzega nas Święty Alfons, iż nie staniemy się nigdy prawdziwymi dziećmi Maryi, jeżeli nie staniemy się pokornymi. Nie możesz biedaku, pisze Święty Bernard, naśladować dziewictwa pokornej Maryi? Naśladujże pokorę tej Dziewicy Przeczystej! Marya nienawidzi wyniosłych, a z największą łaskawością przygarnia do siebie pokornych i woła nas tymi słowy Pisma Bożego: Jeśli kto jest maluczkim, to jest pokornym, niech przyjdzie do Mnie. O! najmilsi, czyż wtedy o tę cnotę świętej pokory, za którą nasza Matka Niebieska obiecuje przygarnąć nas do Siebie, nie będziemy starali się jak najusilniej? Owszem, i właśnie o nią prośmy Ją z całego serca.
V. Módl się za nami, Święta Boża Rodzicielko.
R. Abyśmy się stali godnymi Obietnic Chrystusa Pana.
V. Módlmy się. O! Maryo, pokory wzorze niezrównany, daj nam pokorę tak serdecznie umiłować, abyśmy ćwicząc się w niej przy każdej sposobności, dowiedli, iż naśladować Cię w tej świętej cnocie jak najszczerzej pragniemy. Co niech sprawi Syn Twój, Najmilszy Pan nasz Jezus Chrystus, Który z Bogiem Ojcem i Duchem Świętym, żyje i króluje Bóg po wszystkie wieki wieków.
R. Amen.
Prosząc Matkę Bożą o cnotę pokory, odmówmy na tąż intencję Zdrowaś Marya.
6. Litania Loretańska do Najświętszej Maryi Panny.
Boże bądź miłościw 1891
Kyrie elejson! Christe elejson! Kyrie elejson!
Christe, audi nos. Christe, exaudi nos. Pater de caelis, Deus, miserere nobis. Fili, Redemptor mundi, Deus, Spiritus Sancte, Deus, Sancta Trinitas, unus Deus, Sancta Maria, ora pro nobis. Sancta Dei Genetrix, Sancta Virgo virginum, Mater Christi, Mater divinae gratiae, Mater purissima, Mater castissima, Mater inviolata, Mater intemerata, Mater amabilis, Mater admirabilis, Mater Boni Consilii, Mater Creatoris, Mater Salvatoris, Virgo prudentissima, Virgo veneranda, Virgo praedicanda, Virgo potens, Virgo clemens, Virgo fidelis, Speculum iustitiae, Sedes sapientiae, Causa nostrae laetitiae, Vas spirituale, Vas honorabile, Vas insigne devotionis, Rosa mystica, Turris Davidica, Turris eburnea, Domus aurea, Foederis arca, Ianua caeli, Stella matutina, Salus infirmorum, Refugium peccatorum, Consolatrix afflictorum, Auxilium Christianorum, Regina Angelorum, Regina Patriarcharum, Regina Prophetarum, Regina Apostolorum, Regina Martyrum, Regina Confessorum, Regina Virginum, Regina Sanctorum Omnium, Regina sine labe originali concepta, Regina in Caelum assumpta, Regina Sacratissimi Rosarii, Regina pacis, Regina Regnum Poloniae, Agnus Dei, qui tollis peccata mundi, parce nobis, Domine. Agnus Dei, qui tollis peccata mundi, exaudi nos, Domine. Agnus Dei, qui tollis peccata mundi, miserere nobis. Christe, audi nos. Christe, exaudi nos. Kyrie elejson! Christe elejson! Kyrie elejson! Pater noster. Ave Maria. Gloria Patri. SUB TUUM PRAESIDIUM Sub Tuum praesidium confugimus, Sancta Dei Genitrix, nostras deprecationes ne despicias in necessitatibus nostris, sed a periculis cunctis libera nos semper, Virgo Gloriosa et Benedicta, Domina nostra, Mediatrix nostra, Advocata nostra, Consolatrix nostra. Tuo Filio nos reconcilia, tuo Filio nos commenda, tuo Filio nos repraesenta. V. Ora pro nobis, Sancta Dei Genitrix. R. Ut digni efficiamur promissionibus Christi. V. Oremus. Gratiam tuam, quaesumus, Domine, mentibus nostris infunde; ut qui, Angelo nuntiante, Christi Filii tui incarnationem cognovimus, per passionem eius et crucem ad resurrectionis gloriam perducamur. Per eundem Christum Dominum nostrum. R. Amen. Lub: V. Oremus. Concede nos Famulos Tuos, quaesumus, Domine Deus, perpetua mentis et corporis sanitate gaudere, et gloriosae Beatae Mariae semper Virginis intercessione, a praesenti liberari tristitia, et aeterna perfrui laetitia. Per Christum Dominum nostrum. R. Amen. |
Kyrie elejson! Chryste elejson! Kyrie elejson!
Chryste, usłysz nas! Chryste, wysłuchaj nas! Ojcze z Nieba Boże, zmiłuj się nad nami! Synu Odkupicielu świata, Boże, Duchu Święty Boże, Święta Trójco Jedyny Boże, Święta Marya, Módl się za nami Święta Boża Rodzicielko, Święta Panno nad Pannami, Matko Jezusa Chrystusa, Matko Łaski Bożej, Matko najczystsza, Matko najśliczniejsza, Matko niepokalana, Matko nienaruszona, Matko najmilsza, Matko przedziwna, Matko Dobrej Rady Matko Stworzyciela, Matko Odkupiciela, Panno roztropna, Panno czcigodna, Panno wsławiona, Panno można, Panno łaskawa, Panno wierna, Zwierciadło sprawiedliwości, Stolico mądrości, Przyczyno naszej radości, Naczynie duchowne, Naczynie poważne, Naczynie osobliwego nabożeństwa, Różo duchowna, Wieżo Dawidowa, Wieżo z kości słoniowej, Domie złoty, Arko przymierza, Bramo niebieska, Gwiazdo zaranna, Uzdrowienie chorych, Ucieczko grzesznych, Pocieszycielko strapionych, Wspomożenie wiernych, Królowo Anielska, Królowo Patriarchów, Królowo Proroków, Królowo Apostołów, Królowo Męczenników, Królowo Wyznawców, Królowo Panieńska, Królowo Wszystkich Świętych, Królowo bez zmazy pierworodnej poczęta, Królowo Wniebowzięta, Królowo Różańca Świętego, Królowo Pokoju, Królowo Korony Polskiej, Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, przepuść nam, Panie! Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas, Panie! Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami! Chryste, usłysz nas! Chryste, wysłuchaj nas! Kyrie elejson! Chryste elejson! Kyrie elejson! Ojcze nasz… Zdrowaś Marya… Chwała Ojcu… ANTYFONA Pod Twoją Obronę uciekamy się, Święta Boża Rodzicielko: naszymi prośbami racz nie gardzić w potrzebach naszych, ale od wszelakich złych przygód racz nas zawsze wybawiać, Panno chwalebna i błogosławiona. O Pani, o Pani, o Pani nasza! Orędowniczko nasza! Pośredniczko nasza! Pocieszycielko nasza! z Synem Twoim nas pojednaj, Synowi Twojemu nas polecaj, Synowi Twojemu nas oddawaj. V. Módl się za nami, Święta Boża Rodzicielko. R. Abyśmy się stali godnymi Obietnic Chrystusa Pana. V. Módlmy się. Łaskę Twoją, prosimy Cię, Panie, racz wlać w serca nasze, abyśmy którzy za Zwiastowaniem Anielskim Wcielenie Chrystusa, Syna Twego poznali, przez Mękę Jego i Krzyż do chwały Zmartwychwstania byli doprowadzeni. Przez Tegoż Chrystusa, Pana naszego. R. Amen. Lub: V. Módlmy się: Panie, nasz Boże, daj nam, sługom swoim, cieszyć się trwałym zdrowiem duszy i ciała i za wstawiennictwem Najświętszej Maryi, zawsze Dziewicy, uwolnij nas od doczesnych utrapień i obdarz wieczną radością. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen. R. Amen. |
W czasie Wielkanocnym:
V. Gaude et laetare Virgo Maria, alleluia,
R. Quia surrexit Dominus vere, alleluia. V. Oremus. Deus, qui per resurrectionem Filii Tui Domini nostri Iesu Christi mundum laetificare dignatus es: praesta, quaesumus, ut, per eius Genitricem Virginem Mariam, perpetuae capiamus gaudia vitae. Per eumdem Christum Dominum nostrum. R. Amen. |
V. Raduj się i wesel, Panno Maryo, alleluja
R. Bo Zmartwychwstał Pan prawdziwie, alleluja. V. Módlmy się. Boże, Któryś przez Zmartwychwstanie Syna Swojego, Pana naszego Jezusa Chrystusa świat uweselić raczył, daj nam, prosimy, abyśmy przez Jego Rodzicielkę Pannę Maryę dostąpili euforii życia wiecznego. Przez tegoż Chrystusa Pana naszego. R. Amen. |
MODLITWA do Najświętszej Maryi Panny.
Bądź pozdrowiona Przenajświętsza Maryo, Matko Boża, Królowo Niebieska, Pani świata, Dziewico przeczysta. Tyś Pana Jezusa poczęła bez zmazy, Tyś porodziła Stwórcę i Zbawiciela świata. O Pani moja, Święta Maryo, ja Twojej łasce i osobliwej straży, wnętrznościom Miłosierdzia Twego dzisiaj i w godzinę śmierci mojej, duszę i ciało moje Tobie polecam, wszystkie moje nadzieje i pociechy, wszystkie smutki i cierpienia, żywot i koniec żywota mego Tobie polecam; a błagam Cię, Matko Miłosierdzia, aby przez Twoją Najświętszą Przyczynę i wszystkie Święte Twoje Zasługi, wszystkie myśli, słowa i uczynki moje były wykonywane i kierowane według Przenajświętszej Woli Boskiego Syna Twojego. Amen.
V. Ora pro nobis Sancte Joseph!
R. Ut digni efficiamur promissionibus Christi. V. Oremus: Sanctissimae Genitricis Tuae Sponsi quaesumus Domine, meritis adjuvemur: ut quod possibilitas nostra non obtinet, ejus nobis intercessione donetur. Qui vivis et regnas in saecula saeculorum. R. Amen. |
V. Módl się za nami, Święty Józefie!
R. Abyśmy się stali godnymi Obietnic Chrystusa Pana. V. Módlmy się: Prosimy Cię, Panie, abyśmy przez Zasługi Oblubieńca Twojej Najświętszej Matki doznali pomocy, aby czego sami osiągnąć nie możemy, za Jego przyczyną nam było udzielone. Który żyjesz i królujesz z Bogiem Ojcem w Jedności Ducha Świętego, Bóg po wszystkie wieki wieków. R. Amen. |
Odpusty: 300 dni za każdorazowe odmówienie tej litanii.
Odpust zupełny w następujące 5 świąt Matki Boskiej: Niepokalanego Poczęcia, Narodzenia, Zwiastowania, Ofiarowania (2 lutego) i Wniebowzięcia, za odmówienie codzienne litanii wskazanym sposobem. Warunek: Spowiedź Święta, Komunia Święta, nawiedzenie kościoła i modlitwa pobożna na intencję papieża. (Pius VII, Dekr. Św. Kongr. Odp. 30 Września 1817r.)
V. Deus! omnium fidelium Pastor et Rector, Famulum Tuum N., quem Pastorem Ecclesise tuae praeesse voluisti, propitius respice; da ei qusesumus, verbo et exemplo, quibus praeest proficere, ut ad vitam una cum grege sibi credito perveniat sempiternam.
Deus refugium nostrum et virtus, adesto piis Ecclesiae tuae precibus, auctor ipse pietatis et praesta, ut quod fideliter petimus, efficaciter consequamur. Per Christum Dominum nostrum. R. Amen. V. Domine non secundum peccata nostra facias nobis. R. Neque secundum iniquitates nostras retribuas nobis. V. Oremus. Deus qui culpa offenderis, poenitentia placaris, preces populi Tui supplicantis propitius respice, et flagella Tuae iracundiae, quae pro peccatis nostris meremur, averte. Per Christum Deum nostrum. R. Amen. V. Fiat pax invirtute Tua. R. Et abundantia in turribus Tuis. V. Oremus. Deus, a quo sancta desideria, recta Consilia et justa sunt opera: da servis Tuis illam, quam mundus dare non potest pacem; ut et corda nostra mandatis Tuis dedita, et hostium sublata formidine, tempera sint Tua protectione tranquilla. Per Christum Dominum nostrum. R. Amen. |
V. Boże! wszystkich wiernych Pasterzu i Rządco, wejrzyj łaskawie na sługę Twego N., któregoś Pasterzem Kościoła Twego postanowić raczył: daj mu, prosimy, ażeby tym, którym przewodzi, słowem i przykładem wiernie dopomagał, i wraz z powierzoną sobie trzodą do wiecznego doszedł żywota.
Boże, Ucieczko nasza i mocy, wysłuchaj pokornych modłów Twojego Kościoła, skoro pobożność, która je zrodziła, Twoim jest Dziełem, i spraw, abyśmy otrzymali wszystko, o co Cię z ufnością prosimy. Przez Chrystusa Pana naszego. R. Amen. V. Panie! nie według grzechów naszych czyń nam! R. Ani według nieprawości naszych oddawaj nam! V. Módlmy się. Boże, Który się winą obrażasz, a pokutą przebłaganym bywasz, na prośby ludu Twego żebrzącego łaskawie wejrzyj, a karanie Gniewu Twego, na które przez grzech nasz zasługujemy, odwróć. Przez Chrystusa, Pana naszego. R. Amen. V. Niech się stanie pokój w Mocy Twojej. R. A obfitość we wieżach Twoich. V. Módlmy się. Boże! od Którego święte pragnienia, dobre rady i sprawiedliwe uczynki pochodzą, daj sługom Twoim on pokój, którego świat dać nie może, aby serca nasze Twoim Przykazaniom były oddane, a czasy, od trwogi przed nieprzyjacielem wolne, aby pod Twoją Opieką były spokojne. Przez Chrystusa Pana naszego. R. Amen. |
7. Modlitwa z rozważaniem Litanii Loretańskiej na każdy dzień miesiąca Maja.
U stóp Maryi 1912
DZIEŃ II. Chryste usłysz nas. Chryste wysłuchaj nas.
Chryste posłuchaj Maryi, Matki naszej, niosącej do stóp tronu Twego Miłosierdzia pokorne prośby Swych dzieci. Przez Nią zachowaj od nieszczęść duszy i ciała, zachowaj od nagłej a niespodziewanej śmierci, i racz nam dać tę Łaskę, abyśmy zawsze byli przy Tobie. Przez przyczynę Twej Matki Maryi przedstawiamy Ci nasze żądania, nasze potrzeby i przez Nią spodziewamy się, iż się nad nami ulitujesz, skoro zawołamy do Ciebie:
Chryste usłysz nas, Chryste wysłuchaj nas.
Módlmy się. Najświętszy Zbawicielu obiecałeś, iż o cokolwiek w Imię Twoje prosić będziemy Ojca Niebieskiego, dane nam będzie, przeto prosimy Cię pokornie, abyśmy w tym nabożeństwie majowym, które na cześć Twej Matki rozpoczęliśmy, tak się za Jej przykładem iść nauczyli, abyśmy Cię nigdy nie obrażali, a z dniem każdym coraz serdeczniej kochając, i z Nią wielbili na wieki.
V. Módl się za nami Święta Boża Rodzicielko,
R. Abyśmy się stali godnymi Obietnic Chrystusa Pana.
Na cześć Najświętszego Imienia Jezus: Zdrowaś Marya… itd.
8. Modlitwa na zakończenie nabożeństwa majowego.
U stóp Maryi 1912
Maryo, Matko Boga i nasza! oto my dzieci Twoje tu zgromadzone zakończamy dziś nabożeństwo majowe, na cześć Twego Niepokalanego Poczęcia poświęcone. Przyjm je łaskawie, jak również i nas, którzyśmy Ci w szczerości serc takowe poświęcili. Rozciągnij nad nami Swą Macierzyńską Opiekę, udziel nam i napomnień, udziel Błogosławieństwa Swego i spraw, abyśmy codziennie zwiększali Chwałę Boga, a po spędzonym cnotliwie życiu w wieczności obok Ciebie zgromadzić się mogli. Przez Jezusa Chrystusa Pana naszego. Amen.
Za Najwyższego Pasterza i cały Kościół Katolicki: Zdrowaś Marya…
9. Pieśń na zakończenie nabożeństwa: Była cicha i piękna jak wiosna
- Była cicha i piękna jak wiosna, * Żyła prosto, zwyczajnie jak my. * Ona Boga na świat nam przyniosła * I na ziemi wśród łez nowe dni zajaśniały. * Refren: Matka, Która wszystko rozumie, * Sercem ogarnia każdego z nas. * Matka zobaczyć dobro w nas umie, * Ona jest z nami w każdy czas.
- Dzisiaj światu potrzeba dobroci, * By niepokój zwyciężyć i zło. * Trzeba ciepła, co życie ozłoci, * Trzeba Boga, więc ludziom * Nieśmy Go, tak jak Ona. * Refren.
- Życie niesie za sobą cierpienie, * Zewsząd krzyże, zawody i ból, * Serce ludzkie wśród mąk i udręczenia, * Ma nadzieję, iż wciąż Ona czuwa i kocha.* Refren.
Pozostałe modlitwy.
Modlitwa codzienna na miesiąc maj.
Wianek różany 1853
Święta Maryo! Wieczna Panno nad pannami, Matko Miłosierdzia, Matko Łaski, nadziejo wszystkich utrapionych, przez ten miecz boleści, który przeniknął twą duszę, kiedy jedyny Syn twój, Pan nasz, Jezus Chrystus cierpiał Mękę śmierci na krzyżu, przez to synowskie uczucie, które Go do zlitowania się nad Macierzyńskim Twoim Cierpieniem i do powierzenia Ciebie swemu ulubionemu uczniowi, Janowi Świętemu, najdoskonalszej ku Tobie miłości dziedzicowi pobudziło, proszę Cię, abyś raczyła się zlitować i dać mi ratunek w ucisku, strapieniu, dolegliwości, nędzy, frasunku i potrzebie, w której się znajduję. O ucieczko biednych niezawodna! o słodka utrapionych pociecho! Matko Miłosierdzia najlitościwsza, Pocieszycielko smutnych i najdzielniejsza Oswobodzicielko od złego wszystkiego! Wysłuchaj prośby moje, spojrzyj na gorzkie łzy mej samotności i nędzy; a ponieważ widzę, iż mnie troski i utrapienia z przyczyny grzechów moich uciskają, nie wiem przeto do kogo mam się udać, oprócz Ciebie najukochańsza Pani moja, najsłodsza, najłaskawsza dziewico Maryo, Matko Pana naszego Jezusa Chrystusa, prócz Ciebie równej i podobnej człowieczeństwu naszemu. A przeto nakłoń uszy Twej Łaskawości i Twego Miłosierdzia ku prośbom moim, a przez Miłosierdzie Najłaskawszego Syna Twego, przez gorzkość, którą natenczas cierpiał Syn Twój, Pan nasz Jezus Chrystus, kiedy na Górze Oliwnej Ojca Swego wzywał, iż jeśliby być mogło, by odszedł od Niego kielich Męki Jego, przez urąganie, plwanie, naśmiewanie, policzkowanie, przez odzienie Jego dla naśmiewania dane, przez związanie, biczowanie, przez krople potu krwawego, przez bojaźń, tęskność i zasmucenie czasu śmierci Jego, przez hańbę, którą miał, kiedy obnażony na krzyżu wisiał przed Tobą najjaśniejsza dziewico i przed wszystkim ludem, przez cierniową koronę Jego, przez pragnienie i skosztowanie octu z żółcią zmieszanego; przez cierpliwość i milczenie Jego, przez włócznię wrażoną w Bok Jego, przez Wodę i Krew, która z Najświętszego Boku Jego wypłynęła obficie, przez gwoździe wbite w Ręce i w Nogi Jego, przez polecenie Duszy Jego Najświętszej Bogu Ojcu, przez Najsłodszego Ducha Jego, Którego z wielkim wołaniem wypuścił, przez siedem Słów Jego Najświętszych na krzyżu wymówionych, przez Miłosierdzie nad łotrem uczynione, przez Śmierć Jego, Pogrzeb, przez rozdarcie zasłony świątynnej, przez popadanie się opoki, zaćmienia słońca i księżyca, przez trzęsienie ziemi, przez wstąpienie Jego do piekieł, przez wszystkie dusze, które nawiedzeniem swoim uweselił, przez euforia i zwycięstwo z piekielnych nieprzyjaciół zwyciężonych, przez Chwalebne Zmartwychwstanie Jego, przez ukazywanie się przez czterdzieści dni po Zmartwychwstaniu Swoim Tobie Najświętsza Panno i innym miłośnikom Twym, przez Chwalebne Wniebowstąpienie Jego, gdy z pieniem Anielskim Swą Mocą był podniesiony w Niebo, a Ty Najłaskawsza Panno, w Życiu tym będąc na toś patrzała, przez przyjście Ducha Świętego Pocieszyciela, którego w serca zwolenników wylał w ognistych językach, a one po okręgu świata długo i szeroko rozesłał, przez straszliwy dzień sądny, w którym przyjdzie sądzić żywych i umarłych, przez Męki Jego wszystkie z Tobą na tym świecie rozdzielone, przez słodkość rozmowy, całowania Jego i przez ono niewymowne wesele, kiedyś wzięta była w Obliczności Syna Twego do Nieba, z Którym się weselisz bez końca; uwesel serce moje, a wysłuchaj mnie w tej prośbie mej Panno Maryo, Matko Pana naszego Jezusa Chrystusa, osobliwie w tym, o co pokornie i nabożnie proszę (tu wymienić Łaskę, o którą się prosi). Bo jakiem tego pewna, iż On Tobie nic nie odmawiając, Ciebie czci, tak też niechaj poznam łatwiej, rychlej i doskonalej Twoje Najświętsze Wspomożenie, według niewymownej Łaski Miłościwego Serca Twego i według Woli Najsłodszego Syna Twego, aby napełnił żądze bojących się Jego i tych, którzy się w Nim kochają. A jako wysłuchujesz, prośby serc ich, tak i mnie racz wysłuchać według potrzeby mojej w tych i we wszystkich rzeczach, o które pokornie Najświętszego Imienia i wspomożenia proszę, abyś mi otrzymała u Pana Boga Najmilszego Syna Twego wiarę mocną, chrześcijańską nadzieję pewną, miłość doskonałą, serdeczną skruchę, strumienie łez, czystą spowiedź, godne zadosyćuczynienie, pilną straż od grzechów, wzgardzenie świata, miłość Boga i bliźniego, prawdziwą cierpliwość ku wszystkiemu, co dla miłości Syna twego powinnam znosić, choćby i śmierć najokrutniejszą, jeżeliby była potrzebną wypełnienie ślubów, wytrwanie w dobrych uczynkach, umartwienie woli własnej, lub żywota szczęsne dokonanie, przed skonaniem pokutę gorącą, całość zmysłów z rozumem i dobrą mowę, a duszom zmarłym wieczny odpoczynek, zbawienie i światłość wiekuistą, tudzież żywym, krewnym, przyjaciołom i nieprzyjaciołom, wszystko szczęście, Błogosławieństwo Boskie, a umarłym żywot wieczny i odpoczywanie w Niebie. Amen.
Modlitwa na miesiąc Maj.
Nabożeństwo do MB Nieustającej pomocy 1904
O Najświętsza Niebios Królowo, Maryo, Matko Boża i moja Matko najmilsza! Oto ja, nędzne dziecko Twoje, w tym pięknym miesiącu Twoim, maju, przychodzę z pokorą przed Oblicze Twoje i oddaję Ci wraz z wszystkimi Aniołami i Świętymi w Niebie, oraz ze wszystkimi wiernymi dziećmi Twoimi na ziemi pokłon głęboki, wyznając Cię sercem i ustami Matką Bożą, Panią i Królową Nieba i ziemi!
Dziękuję Ci z całego serca mojego za tę najczulszą Macierzyńską Opiekę Twoją, którą mnie od początku życia mojego zawsze otaczałaś! Błagam Cię, o Matko moja Najmilsza, racz mi wyjednać przebaczenie wszystkich nieprawości, upadków i niewierności moich, którymi najsłodsze Serce Syna Twego Boskiego, a zarazem i Twoje Serce Macierzyńskie zraniłem.
Teraz za Łaską Bożą postanawiam rozpocząć nowe życie i nigdy już dobrowolnie nie być niewiernym.
Uproś mi, o Matko moja Najmilsza, u Syna Twojego tę Łaskę, abym Go z całej duszy miłował, abym z miłości ku Niemu Wolę Jego Świętą aż do śmierci pełnił, a potem za Twą Opieką i Przyczyną mógł wnijść do Nieba i miłować Go na wieki. Amen.
ZESTAW PIEŚNI DO MATKI BOSKIEJ NA MIESIĄC MAJ.
ANIELSKĄ PIEŚŃ DZWON GRAŁ
1. Anielską pieśń dzwon grał, * Cześć Marji wdzięcznie głosił, * serc ludzkich jękiem łkał, * Na ziemię zejść Ją prosił. * Refren: Ave, ave, ave, ave Maria! * Zdrowaś, zdrowaś, zdrowaś, zdrowaś Marya!
2. Marya słyszy dźwięk, * Na ziemię wnet przychodzi: * Uciszyć biednych jęk * I gorzki ból osłodzić. * Refren: Ave, ave, ave, ave Maria! * Zdrowaś, zdrowaś, zdrowaś, zdrowaś Marya!
3. Wróć, Pani, do mnie, wróć, * Nie mogę żyć bez Ciebie; * Z mej duszy smutek zrzuć, * O pomnij na mnie w Niebie. * Refren: Ave, ave, ave, ave Maria! * Zdrowaś, zdrowaś, zdrowaś, zdrowaś Marya!
ANIELSKIE TWE WEJRZENIE
1. Anielskie Twe wejrzenie, * Maryo, na mnie zwróć; * Płyń wdzięczne z serca pienie, * Ma duszo, pieśń twą nuć! * Refren: O Matko, o Matko, o Matko kocham Cię, * O Matko, o Matko, o Matko kocham Cię!
2. Czy w szczęściu, czy w niedoli, * Czy euforia czuję wraz, * Czy kiedy serce boli, * Ja wołam w każdy czas. * Refren: O Matko, o Matko, o Matko kocham Cię, * O Matko, o Matko, o Matko kocham Cię!
3. Niech zawsze serce moje, * Nim pęknie życia nić, * Wychwala Imię Twoje, * Dla Ciebie pragnę żyć. * Refren: O Matko, o Matko, o Matko kocham Cię, * O Matko, o Matko, o Matko kocham Cię!
BĄDŹ POZDROWIONA, ŁASKI PEŁNA
- Bądź pozdrowiona, Łaski pełna, Maryo, Matko ma. * Przyjmij dzięki, Matko moja, bo wielka Dobroć Twa. * Refren: Matko, ja wielbię Cię, Matko, ja kocham Cię, * O, Matko, spójrz, pobłogosław wszystkie dzieci Swe. * Matko, ja wielbię Cię, Matko, ja kocham Cię, * O, Matko, spójrz, pobłogosław mnie.
- Dziś do Ciebie przychodzimy, Ty witasz dzieci Swe. * Biednym, smutnym, zrozpaczonym, Ty dajesz Łaski Swe. * Refren.
- Matko Najświętsza, pomóż w wędrówce, do Boga prowadź nas. * Pokaż drogę tę najkrótszą, niech z Bogiem spotkam się. * Refren.
BRZMI CICHEJ GODZINY
- Brzmi cichej godziny, * Przez góry doliny, * Dzwonku Twój głos. * Brzmij Pannie Maryi, * Nieś pozdrowienie Jej, * Aż do Niebios.
- Bo Ona Łask pełna. * Niebo i ziemia ma * Pokłon Jej dać. * Chcę też Jej dzwonkiem być, * Ją pozdrowieniem czcić, * Ją miłować.
- Pan Bóg Wszechmogący, * Nas pocieszający, * On jest z Tobą. * Królowo Niebieska, * Nasza Pośredniczka, * Bądź też ze mną.
- Panno wysławiona. * Spraw niech Twa Dziecina, * Nam tu sprzyja. * Tyś błogosławiona, * Bez grzechu poczęta. * O Marya!
- Wiatr wieje łagodny, * Zanosi me modły, * Ku Niebiosom. * Bądź przy mnie Marya, * W życiu i śmierci ja * Chcę być z Tobą!
- Dzwoneczka wdzięczny głos * Wprowadź mnie do Niebios, * Do mej Matki, * Jak ja Cię pozdrawiam, * Pozdrów, Maryo tam * Mnie raz w Niebie. Amen.
BYŁA CICHA I PIĘKNA JAK WIOSNA
- Była cicha i piękna jak wiosna, * Żyła prosto, zwyczajnie jak my. * Ona Boga na świat nam przyniosła * I na ziemi wśród łez nowe dni zajaśniały. * Refren: Matka, Która wszystko rozumie, * Sercem ogarnia każdego z nas. * Matka zobaczyć dobro w nas umie, * Ona jest z nami w każdy czas.
- Dzisiaj światu potrzeba dobroci, * By niepokój zwyciężyć i zło. * Trzeba ciepła, co życie ozłoci, * Trzeba Boga, więc ludziom * Nieśmy Go, tak jak Ona. * Refren.
- Życie niesie za sobą cierpienie, * Zewsząd krzyże, zawody i ból, * Serce ludzkie wśród mąk i udręczenia, * Ma nadzieję, iż wciąż Ona czuwa i kocha.* Refren.
CHWALCIE ŁĄKI UMAJONE
- Chwalcie łąki umajone, * Góry, doliny zielone; * Chwalcie cierniste gaiki, * Źródła i kręte strumyki.
- Co igra z morza falami, * W powietrzu buja skrzydłami, * Chwalcie z nami Panią świata, * Jej dłoń nasza wieniec splata.
- Ona Dzieł Boskich korona, * Nad Anioły wywyższona; * Choć jest Panią Nieba, ziemi, * Nie gardzi dary naszymi.
- Wdzięcznym strumyki mruczeniem, * Ptaszęta słodkim kwileniem. * I co czuje i co żyje, * Niech z nami sławi Maryę!
CZEŚĆ MARYI, CZEŚĆ I CHWAŁA
- Cześć Maryi, cześć i chwała, * Pannie Świętej cześć, * Śpiewaj śpiewaj dziatwo mała, * Hołd Jej spiesz się nieść. * Śpiewaj śpiewaj dziatwo mała, * Hołd jej spiesz się nieść.
- Ten co stworzył świat wspaniały * W Niej Swą Matkę czcił. * Jej Go Ręce piastowały, * Gdy Dziecięciem był. * Jej Go Ręce piastowały, * Gdy Dziecięciem był.
- On jak Matkę Ją miłował, * Posłusznym Jej był, * Każde słowo Jej szanował, * Chociaż Bogiem był. * Każde słowo Jej szanował, * Chociaż Bogiem był.
- Dziatki lube jeżeli chcecie, * Błogi żywot mieć, * Jako Święte Jezus Dziecię, * Marję chciejcie czcić. * Jako Święte Jezus Dziecię, * Marję chciejcie czcić.
- Niewinność, cichość, pokora, * To Maryi strój. * Przez nie miła Niebios Córa, * Łask zyskała zdrój. * Przez nie miła Niebios Córa, * Łask zyskała zdrój.
- Przez nie w gwiaździstej koronie * Osadził Ją Bóg * Na wysokim Niebios Tronie, * W Aniołach ma sług. * Na wysokim Niebios Tronie, * W Aniołach ma sług.
- Obraz Maryi, dziatwo droga, * W sercu zawsze noś * O Opiekę Matki Boga, * Zawsze, zawsze proś. * O Opiekę Matki Boga, * Zawsze kornie proś. Amen.
DO TWEJ DĄŻYM KAPLICY
(Mel. Zaprowadź Panno)
- Do Twej dążym kaplicy, * Co z brzegu czeka nas, * Wśród wichru, nawałnicy, * W pochmurny, słotny czas; * Byśmy tam wciąż dążyli * I nigdy nie zbłądzili. * Maryo, Maryo, o Maryo świeć!
- Jak cudnie w zmierzchu cieni, * Twój obraz w sercu lśni, * Wód kryształ się rumieni, * Na nim Twój promień drży: * Jutrzenko powstająca! * O Gwiazdo z chmur świecąca! * Maryo, Maryo, o Maryo świeć!
- Na wiośle żeglarz wsparty, * Z ócz sączy łzę po łzie; * W Tobie ma port otwarty, * W tęsknicy wzywa Cię, * Gdy wiatr bałwany wzdymie, * Niech zgłuchną na Twe imię! * Maryo, Maryo, o Maryo świeć!
- A smutne nasze pieśni * Echem rozchodzą w dal, * Wtórują im boleśniej * Serca z nawałem fal; * Na pieśni smutnych echo, * Ty rajską zórz pociechą! * Maryo, Maryo, o Maryo świeć!
- Gdy w życia nam wieczorze, * Jak mary zmierzchną dni, * Ty jasną roztocz zorzę, * Przepromień gorzkie łzy: * O Jutrznio powstająca, * O Gwiazdo z chmur świecąca! * Marya, Marya, o Marya świeć! Amen.
DZISIAJ POZDRAWIAMY MARYO CIEBIE
- Dzisiaj pozdrawiamy Marya Ciebie, * Jak Cię pozdrawiają Anieli w Niebie, * Zdrowaś, zdrowaś Panno Marya.
- Boś Ty jest Matuchna Syna Bożego, * Tyś jest Cesarzową świata całego, * Tyś jest godną Marya tego.
- Tobie się kłaniają Chóry Anielskie, * Ciebie pozdrawiają Duchy Niebieskie, * Ciebie prosi i plemię ludzkie.
- Nawet Trójca Święta szanuje Ciebie, * Bo największe miejsce dała Ci w Niebie, * Posadziła najbliżej siebie.
- Co za wielkie szczęście Panno dla Ciebie, * Gdy Bóg Ojciec Córką mianuje Ciebie, * I najwyżej wywyższył w Niebie.
- Syn Ojca Wiecznego Jezus kochany, * Matką Cię nazywa, Panno nad panny, * Wywyższył Cię nad wszystkie stany.
- A Duch Przenajświętszy jak Ci hołduje, * Swą Oblubienicą Ciebie mianuje, * Żeś Najświętsza serce me czuje.
- I my też, Marya, k’Tobie wołamy, * Przed Twoim Obrazem wszyscy klękamy, * Wysłuchaj nas, Ciebie prosimy.
- Tyś naszą Ucieczką, Panno Marya, * Matkąś nam jest dana od Twego Syna, * Garniemy się do Twego Łona.
- Przyjmij, o Marya, nas grzeszne dziatki, * Kiedy się garniemy jak do swej Matki, * Udzielże nam hojnej Twej Łaski.
- Udziel nam, Marya, Twojej Miłości, * Przejednaj nam Syna za nasze złości, * Ratujże nas przy naszej śmierci.
- Jeszcze upraszamy Marya Ciebie, * Kiedy nasze ciała złożymy w grobie, * Dusze nasze przyjmij do Siebie.
- By Cię tam chwaliły i Twego Syna, * Na wieki wieków w Niebie Matko jedyna, * Zdrowaś, zdrowaś Matko jedyna. Amen.
GDY WIECZORNE ZEJDĄ ZORZE
1. Gdy wieczorne wzejdą zorze * W ten spokojny, błogi czas * Zanim się do snu się położę, * Matko pobłogosław nas * Dobranoc, Maryo, * Dobranoc, Maryo!
2. Gdy wieczorne zabrzmią dzwony, * Kiedy gwiazdek błyśnie rój. * Ja w modlitwie zatopiony * Hołd Ci Matko składam swój. * Dobranoc, Maryo, * Dobranoc, Maryo!
3. Kiedy się już noc rozściele, * Z wszystkich nędznych świata stron, * Cierpień naszych, łez tak wiele, * Matko, nieś przed Boga Tron. * Dobranoc, Maryo, * Dobranoc, Maryo!
4. Ty, Najmilsza Matko Boga, * Połóż biedzie naszej kres * My w podzięce Ci niesiemy * Wieńce uczuć, zdroje łez. * Dobranoc, Maryo, * Dobranoc, Maryo!
GWIAZDO ZARANNA, ŚLICZNA JUTRZENKO
1. Gwiazdo zaranna, śliczna Jutrzenko, * Niepokalana Maryo Panienko, * Bez pierworodnej zmazy poczęta, * Módl się za nami, Królowo święta.
2. Ty, co jak słońce w niebie jaśniejesz * I nam w ciemnościach Swym światłem siejesz, * Rozpędź te burze, groźne nawały, * By serca nasze w cnocie wytrwały.
3. Gwiazdo zaranna, śliczna Jutrzenko, * Niepokalana Maryo Panienko, * Wspomóż nas biednych, o Wniebowzięta, * Módl się za nami, Królowo święta.
JUŻ MAJOWE ŚWIECĄ ZORZE
- Już majowe świecą zorze. * Przed obrazem świeże kwiaty * Dla Maryi złóż w pokorze, * ale kwiat inny ślij w zaświaty. * Kwiat nadziei, kwiat miłości, * Co się w duszy twej rozwinął, * Daj go Matce, aby w czczości * Świata tego nie zaginął.
- Powierz Matce kwiat ten drogi, * By go ludzie nie splamili, * Żeby bujne świata głogi * Tego kwiatu nie zgłuszyły. * Wszystkie myśli, wszystkie słowa * Pod straż dobrej oddaj Matki, * Ona wiernie ci przechowa * Te majowe duszy kwiatki.
- Ona czuwać będzie stale, * By twe serce wiarą biło, * A na wierze, jak na skale, * Życie silniej się krzewiło. * Ona czuwać będzie wiernie, * By miłości świętej siła * Jako słońce, czynnie, biernie, * W duszy twej się promieniła.
JUŻ OD RANA ROZŚPIEWANA
1. Już od rana rozśpiewana * Chwal, o duszo Maryę, * Cześć jej świątkom, cześć pamiątkom * Co dzień w niebo niech bije! * Refren: Cud bo żywy nad podziwy, * Jej wielmożność u Boga; * Panna czysta, Matka Chrysta, * Przechwalebna, przebłoga.
2. Chwałaż, chwała niech wspaniała * Krewkość w sercu ukróci; * Niech łaskawie w świata wrzawie * Ujmie sprośnych tu chuci. * Refren.
3. Serce rośniej w cześć rozgłośniej, * Dźwięków Marji nieś krocie; * Świat w niemocy, świat sierocy, * Odmieniła w żywocie. * Refren.
4. Hej Hosanna! Nieustanna! * Grzmieć chórami wielkimi; * Pełna Łaski niech odblaski * Swe rozstrzela po ziemi. * Refren.
5. Myśl i zmysły, czym rozbłysły, * Czym w miłości nabrzmiały, * Wstańcie wtórem, wznieście chórem * Matki Boskiej pochwały! * Refren.
6. Ewy wina z Gospodzina * Nas wygnała Ogrójca, * Wierna sługa, Matka druga, * Oh! przejedna nam Ojca. * Refren.
7. O błąd Ewy spłodził gniewy, * Rozbrat z Bogiem rodzaju, * Marja znowu w posłuch słowu * Dała drogę do Raju. * Refren.
8. O! całego niewieściego * Rodu chlubo i chwało! * Tyś wybranka, kwiecie wianka * Twego Niebo splątalo. * Refren.
9. Panno słodka! zstąp do środka, * Kędy chwalcy Ci mili; * Obmyj dusze, by po skrusze * Ciebie wiecznie chwalili. * Refren.
10. Panno w Niebie, Panno! z Ciebie * Umniejszenie nam kary; * W Twoje Imię nas nie imie * Wąż, łupieżca on stary. * Refren.
11. O beztroska Matko Boska! * Czuwaj, prosim u bramy; * Z Ciebie w męce śmierci jeńce * Wyzwolenia czekamy. * Refren.
12. O Królowo! Tyś na nowo * Światu rozradowaniem; * Z Twej Opieki na wiek wieki * Chwałę Niebios dostaniem. * Refren.
13. W Twej Dobroci świat się złoci * Słońcem dobrej nowiny; * Mgła wiekowa już się chowa, * Odzwierciedla doliny. * Refren.
14. Przez Cię czarta pycha starta, * I na wszystkie plemiona * Tyś otucha znów dla ducha, * Panno błogosławiona! * Refren.
15. Świętych Święty nad książęty * Król, Maryę ocienia; * Słowo-Ciało, w Niej mieszkało, * Słowo-Ciało zbawienia. * Refren.
16. Maryo, proszę, na rozkosze * Nie bacz tutaj człowieka; * Ucisz wolę, uśmierz bóle, * Zło, co w sercu dopieka. * Refren.
17. Jako Matka do ostatka * I mnie poleć Synowi! * W świata toni niech nas chroni, * A w rozbiciach ułowi. * * Refren.
18. Twa przewaga Gniew przebłaga, * Że mnie uzna za dziecko; * I on dawny wróg niesławny * Nie ukosi zdradziecko. * Refren.
19. Bądź ochłodą i osłodą * Tym, co wiernie i stale * Twoje świątki i pamiątki * Podawają ku w Chwale. * Refren. Amen.
JUŻ SIĘ ZBLIŻYŁ MIESIĄC MAJ
- Już się zbliżył miesiąc Maj, * Już rozkwita ziemski kraj, * Dziś swej Matce i swej Pani * Każdy cześć i chwałę daj.
- Ptaszęta się radują, * Maryi wyśpiewują, * Bo i one Matce Bożej * Wdzięczność swą okazują.
- Łąki, pola i gaje, * Wszystko Jej cześć oddaje, * Bo co tylko jest na ziemi, * Jej Opieki doznaje.
- Wszystkie miasta ze wsiami * Brzmią Maryi pieśniami, * I każdy z pokorą woła: * Módl się, Matko, za nami!
- I my, śliczna Jutrzenko! * O Najświętsza Panienko, * Do Ciebie się uciekamy, * Błogosław nas Swą ręką.
- Gdy nas dotknie grzechów cios, * Słyszym Matki naszej głos, * Pójdźcie do mnie moje dzieci, * Osłodzę wasz przykry los.
- My też z płaczem biegniemy, * Litości Twej żebrzemy, * Zmiłuj się Matko nad nami, * Niech wiecznie nie giniemy.
- Tyś bez zmazy poczęta, * Tyś Matka nasza święta, * Ciebie z pokorą błagamy, * Skrusz grzechów naszych pęta.
- Każdy czuje Dobroć Twą, * I wszyscy Cię Matką zwą, * Wołasz na nas, pójdźcie dzieci, * Niech mnie usta wasze czczą.
- My też wszyscy biegniemy, * Kochać Cię szczerze chcemy, * Przyjmij chętnie modły nasze, * Które ofiarujemy.
- Boś Ty czysta Dziewica, * Tyś Łask Boskich skarbnica, * Jesteś pełna Łaski Bożej, * Świat się Tobą zachwyca.
- Tyś Niebu, ziemi droga, * Przeczysta Matko Boga, * Matko Jezusa Chrystusa * Ratuj, gdy przyjdzie trwoga.
- Ty się przyczyń za nami, * Niegodnymi sługami, * Aby nas Syn Twój nie karał, * Tak ciężkimi plagami.
- Uproś nam pokój złoty, * Pociesz biedne sieroty, * I naucz nas naśladować, * Twoje Anielskie cnoty.
- A gdy będziem umierać, * Racz nas, o Panno, wspierać, * Byśmy Boga w Trójcy Świętej, * Mogli w Niebie wychwalać.
KRÓLOWEJ ANIELSKIEJ ŚPIEWAJMY
- Królowej Anielskiej śpiewajmy, * Różami uwieńczmy Jej skroń; * Jej serca w ofierze składajmy, * Ze łzami wołajmy doń: * O Maryo, bądź nam pozdrowiona, * bądź Ty zawsze Matką nam. * O Maryo, bądź nam pozdrowiona, * bądź Ty zawsze Matką nam.
- Przez Ciebie, o Matko miłości, * Łask wszelkich udziela nam Bóg, * A my Ci hołd dajem wdzięczności, * Upadłszy do Twoich Nóg; * O lilijo, jakżeś Ty wspaniała, * wszelkich cnót rozlewasz woń. * O lilijo, jakżeś Ty wspaniała, * wszelkich cnót rozlewasz woń.
- O Tronie Boga Wszechmocnego, * O słońce nadziei i Łask, * O Różdżko przedziwna Jessego, * Jak wielki Cnót Twych jest blask! * O Maryo, bądź nam pozdrowiona, * Bądź Ty zawsze Matką nam! * O Maryo, bądź nam pozdrowiona, * Bądź Ty zawsze Matką nam!
- Ty widzisz, Matko nasza droga, * Jak smutno na łez dolinie, * Jak zewsząd piekielna moc wroga, * Rozlana po nizinie. * O Maryo, zgnieć pychę szatana, * cudem pokory Twojej! * O Maryo, zgnieć pychę szatana, * cudem pokory Twojej!
- Pod białą szatę niewinności, * O Marjo ukryj ziemię tę, * Szafirem płaszcza Twej wierności, * Matko pokryj ziemię tę. * Aby czysta, bez grzechowej zmazy, * zajaśniała wdziękiem cnót. * Aby czysta, bez grzechowej zmazy, * zajaśniała wdziękiem cnót.
MARYĘ POZDRAWIAĆ TRZEBA
(Mel. Wesoły nam dziś dzień)
Maryę pozdrawiać trzeba: Alleluja, Alleluja. * Wesel się, Królowo nieba: Alle — Alleluja.
Matko Słowa Wcielonego: Alleluja, Alleluja. * Chowałaś Syna Bożego: Alle—Alleluja.
Wielceś się nas rozżaliła: Alleluja. Alleluja. * ale smutność się przemieniła: Alle – Alleluja.
Który pod Sercem Twym mieszkał: Alleluja, Alleluja, * Bóg Człowiek Jezus Zmartwychwstał: Alle – Alleluja.
Skąd Śmiercią zwycięstwo zyskał: Alleluja, Alleluja, * Nam drogę z grobu torował: Alle — Alleluja.
Uproś dla ludu wiernego: Alleluja, Alleluja, * Skarb czasu wielkanocnego. Alle— Alleluja,
Bo jest dziedzictwo to Jego: Alleluja, Alleluja, * Źródłem żywota wiecznego: * Alle — Alleluja.
Jak Synowi się kłaniamy: Alleluja, Alleluja, * Tak Rodzicielkę witamy: Alle—Alleluja.
Bądź Chwała Panu naszemu: Alleluja, Alleluja, * Ojcu i Synowi Twemu: Alle — Alleluja.
Wraz i Duchowi Świętemu: Alleluja, Alleluja, * Bóstwu nigdy pojętemu: Alle— Alleluja. Amen.
MARYO COŚ JEST W NIEBIE
1. Maryo, coś jest w Niebie, * spójrz na nas u Twych Stóp! * Należeć my do Ciebie * pragniemy aż po grób. * Błogosław Pani nas; * dziś ślubujemy wraz, * iż wiernie będziem służyć Ci, * Maryo, w każdy czas.
2. Do dziatek Twych gromady * racz przyjąć, Matko, nas; * iść chcemy w Twoje Ślady * i żyć jak Ty, bez skaz. * Gdy w duszy zawrze bój, * Maryo, przy nas stój, * by nieskalanym zawsze był * czystości naszej strój.
3. Daj kroczyć cnoty ścieżką, * wśród prób i pokus burz, * a gdy nam śmierć już bliską * oznajmi Anioł Stróż, * Ty nas pod płaszcz Swój schroń, * od potępienia broń * i nieśmiertelnej chwały wian, * ach, złóż na naszą skroń.
MARYO JA TWE DZIECIĘ
1. Maryo, ja Twe dziecię, * O podaj mi Twą Dłoń. * Od złego mnie na tym świecie, * Od grzechu Matko chroń. * Refren: Bądź z nami w każdy czas, * Wspieraj i ratuj nas, * Matko, Matko bądź z nami w każdy czas.
2. O tkliwe Twoje oczy, * Ku dzieciom, Matko zniż, * Gdy niemoc serce tłoczy, * Ty je pociągnij wzwyż. * Refren: Bądź z nami w każdy czas, * Wspieraj i ratuj nas, * Matko, Matko bądź z nami w każdy czas.
3. Ty płoniesz blaskiem słońca, * Rozpraszasz światła mrok, * Niech w obraz Twój bez końca, * Utkwiony mamy wzrok. * Refren: Bądź z nami w każdy czas, * Wspieraj i ratuj nas, * Matko, Matko bądź z nami w każdy czas.
MARYO MATKO! GDY POZDRAWIAM CIEBIE
(Wiersz Ojca Św. Leona XIII)
Maryo, Matko! gdy pozdrawiam Ciebie, * To taka słodycz tryska z duszy mojej, * Żem nigdy nie syt, o Matko ma w Niebie! * Wciąż bym powtarzał: „Zdrowaś” ku czci Twojej!
Kiedy nade mną pokusy zawieją, * Gdy się uzbroi przeciw mnie duch złości, * Tyś mą rozkoszą, Tyś mą jest nadzieją, * Tyś ponad wszystko droższa ma miłości!
Bo kiedy tylko napadną mnie wrogi, * Ty mnie o Matko weźmiesz na Swe Łono. * Wnet zniknąć muszą wszystkie duszy trwogi, * Ty moja tarczo, pociecho, obrono!
Gdy się śmierć zbliży, Matko w tej godzinie, * Nie opuszczaj mnie z potężnej Opieki, * Gdy Pan mnie wezwie, a to życie minie, * Weź mnie do Siebie, do Nieba na wieki!
Stopą Swą starłszy duszy mojej wroga, * Wprowadź ją w Chwały i szczęścia podwoje, * Oddaj szczęśliwą w Ręce Stwórcy Boga!… * Pomnij, ach pomnij, żem ja dziecię Twoje!
MARYO PRZYJMIJ DZIĘKI
Maryo, przyjmij dzięki * Za hojnej Łaski zdrój * Co spłynął z Twojej Ręki * W Twe dzieci i dom Twój. * Najlepsza jesteś z Matek, * Twej Łaski otwórz Dłoń * Twych wiernych grono dziatek * W Twym Sercu zawsze chroń.
Maryo, przyjmij dzięki * Za hojnej Łask Twych zdrój, * Co spłynął z Twojej Ręki * Na biedny naród Twój. * ale już się kończą chwile, * Upłynął już ten czas, * Gdy tak do serca mile * Tuliłaś wszystkich nas.
O Święta Matko i Pani * Patrz u Stóp dziatki Twe, * Bądź, prowadź i kieruj nami, * Bierz serca, daj nam Swe, * Spraw, byśmy Cię kochali * Z Jezusem na wieki tam, * Gdzie Święci Anieli biali, * Gdzie Stwórca Pan Bóg Sam.
MATKO PRZED TWOIM OBRAZEM
- Matko przed Twoim Obrazem, * Może już ostatnim razem, * Może Cię już nie zobaczę, * Pozwól, niech się dziś wypłaczę.
- Matko, ja się stąd nie ruszę, * Ciężki ból ściska mą duszę, * Jakże się z myślą pogodzić, * Od swej Matki już odchodzić.
- ale muszę iść za mym losem, * Pożegnać Cię rzewnym głosem, * Wzniesionym przed Twym Obliczem, * Matko, czy mnie puścisz z niczym?
- Czyż mi nie dasz o com prosił, * Chcesz, bym smutek stąd wynosił, * Matko, czyż mam w swej potrzebie, * Bez pomocy iść od Ciebie?
- Wiem, iż jestem syn niegodny. * Czyż od Matki mam iść głodny. * Chory, smutny, udręczony, * Ciężkim krzyżem obarczony.
- Nakarm, uzdrów, Matko droga, * Ja Cię proszę w Imię Boga, * Niech odejdę pocieszony, * Twoją Łaską uzdrowiony.
- Ja Cię żegnam, Matko droga, * Niech odejdzie wszelka trwoga, * Niechaj wracam do swej chatki, * Jak od ukochanej Matki.
- Gdy me oczy zajdą łzami, * Serce spowite cierniami. * Matko, pociesz płaczącego * Nie opuszczaj mnie biednego.
- Błogosław mnie, Matko droga, * W Imię Ojca, Syna, Ducha, * Niechaj idę w świat daleki, * Zawsze z Tobą, na wiek wieki.
NAJPIĘKNIEJSZY MIESIĄC MAJ
1. Najpiękniejszy miesiąc maj * Twoim, Matko, jest od lat * Najpiękniejszy miesiąc maj, * Gdy Cię wielbi cały świat. * Każde serce w taki czas, * Chce dla Ciebie tylko bić, * Każde serce w taki czas, * Chce dla Ciebie tylko żyć. * Refren: Boś Ty Matko zawsze w maju * Taka żywa * Boś tak bliska, * Taka polska i prawdziwa, * Błogosławisz, * Wznosisz dłonie nad polami * Jesteś w słońcu, * Jesteś w kwiatach, jesteś z nami.
2. Najpiękniejszy miesiąc maj * Twoją Chwałą Matko brzmi * Najpiękniejszy miesiąc maj, * Nie wie co to ból i łzy. * Gdy się skończy Matko chciej * Sama dla nas majem być * W każdy dzień, a wtedy lżej * I radośniej będzie żyć. * Refren: Boś Ty Matko zawsze w maju * Taka żywa * Boś tak bliska, * Taka polska i prawdziwa, * Błogosławisz, * Wznosisz dłonie nad polami * Jesteś w słońcu, * Jesteś w kwiatach, jesteś z nami.
O MARYA! JUŻ KWITNĄ ŁĄKI A Z KWIATAMI
(Mel. Alleluja! Żyw już jest)
O Marya! * Już kwitną łąki a z kwiatami * euforia w sercu się rozkwita; * Zaświeciło niebo z gwiazdami, * Przyjście błogiej wiosny wita. * Wdziękiem Maja kwitnie chwała * Tej co światu Zbawcę dała. * O Marya, o Marya, o Marya!
O Marya! * Gdzie Twe kościoły i zakony * I gdzie dzieci Boskie żyją; * I gdzie z wież dźwięczą głośne dzwony, * Tam też głośniej serca biją: * Cześć Maryi, cześć i Chwała * Tej co światu Zbawcę dała. * O Marya, o Marya, o Marya!
O Marya! * Już Maj zawitał i świat ożył, * Słońce błysło, pękły lody, * Ziemi łono Pan Bóg otworzył, * By wśród życia i swobody. * Głośno brzmiała cześć i chwała, * Tej co światu Zbawcę dała, * O Marya, o Marya, o Marya!
O Marya! * I ziemia głosi Imię Twoje, * Ciebie Niebo opowiada: * I Tobie pszczółek brzęczą roje, * Tobie ptasząt nucą stada: :,: Cześć Maryi, cześć i Chwała, * Która światu Zbawcę dała. * O Marya, o Marya, o Marya!
O Marya! * A myśl się nasza stroi kwiatem, * A uczucie gwiazd światłością, * I pośród świata i nad światem * Chcemy Twoją żyć miłością, * Cześć Maryi cześć i Chwała, * Która światu Zbawcę dała. * O Marya, o Marya, o Marya!
O MARYA, MATKO BOGA
- O Marya, Matko Boga! * Tyś Nadzieja moja droga, * Przed Twym Tronem nisko padam, * Hołd powinny Tobie składam. * Refren: O Marya! błagaj Syna, * Grzesznych nadziejo jedyna.
- Sług Twych wiernych usta głoszą, * Serca się nasze unoszą, * Gdy Cię Matką być uznają, * Bo wszystko przez Ciebie mają. * Refren.
- Jam jest grzesznik wielce srogi * A w Łaskę Boską ubogi, * Twych darów otwórz skarbnicę, * Niechaj się nimi nasycę. * Refren.
- Tyś jest Matką, więc Ci składam: * Ciało zmysły i czym władam, * Przyjmij serce w podarunku, * A pociesz mnie w mym frasunku.* Refren.
- Obłąkany Syn nie zginie, * Ni szczęścia swojego minie, * Gdy tylko do Swego Łona, * Przyjmie go Twoja Obrona. * Refren.
- Choćby Matka dzieciom miła, * Z pamięci ich wypuściła, * Ty wspierasz nasz niedostatek, * Przewyższasz miłość wszech matek. * Refren.
- Zamień w euforia i mój smutek, * Daj już prośbie mojej skutek, * Bo póki się nie rozkruszę * W proch, od Nóg Twych się nie ruszę. * Refren.
- Gdy termin życia nadejdzie, * A śmierć się już zbliżać będzie, * Wtenczas miej o mnie staranie, * Oddal ode mnie lękanie. * Refren.
- A gdy koniec życia mego * przyjdzie z ręki Najwyższego, * daj mi pomoc w tym momencie, * abym mógł umierać święcie. Ref
- Gdy na mnie uderzą mdłości, * Straszne śmiertelne słabości. * Ratuj mnie w takim momencie, * Trwogi ostatniej odmęcie. * Refren.
- Gdy zaś zawrę me powieki, * Na niepoliczone wieki, * Otwórz mi Niebieskie wrota, * Do szczęśliwego żywota.* Refren.
O MARYA PRZYJM W OFIERZE
- O Marya przyjm w ofierze, * Co Ci dzieci znoszą szczerze: * Myśli swoje, serca swoje, * I łez żalu czyste zdroje.
- Wszystkie smutki i euforii * Przynosimy Ci z miłości: * Jako Pani cześć dajemy, * Jako Matkę Cię wzywamy.
- Chociaż Panią nazywamy, * ale jak Matkę Cię kochamy; * Pani świata rządź sługami, * Matko, zlituj się nad nami.
- W Tobie ufność pokładamy,* Do Twych Nóg Ci upadamy; * Aż doznawszy Twej Opieki, * Będziem z Tobą żyć na wieki.
O MARYO MOJA RADOŚĆ
1. O Marya moja euforia * O Marya serce me! * Duszy ma jedyna ufność; * Bez Ciebie jest wszędzie źle. * Refren: Salve Regina * Zdrowaś Marya; * O Marya, Marya: * Salve Dziewico, * Boga Rodzico * Uproś nam Łaskę u Syna.
2. O Matuchno Ciebie proszę, * Proś za nas Syna Twego, * Płaszczem Twej Dobrotliwości * Przyodziej mnie grzesznego. * Refren.
3. O Marya niechaj niechaj! * Bez Ciebie nie umieram, * Boga mego za mnie błagaj, * Niechaj szczęśliwie skonam. * Refren.
4. Gdyż my sami uważamy * Żeśmy Boga gniewali. * Serce Tobie poświęcamy, * Byśmy Ci cześć oddali. * Refren.
5. O Matuchno dziatki zasłoń, * K’Tobie się uciekamy, * Od wszystkiego złego nas chroń * Pokornie Cię wzywamy! * Refren.
6. Amen, Amen, o Marya, * Tobie się polecamy, * Przyczyń się do Twego Syna, * Pokornie Cię błagamy. * Refren.
O MARYO WITAM CIĘ
O Maryo witam Cię, * O Maryo błagam Cię. * O Maryo pobłogosław * Wszystkie dzieci Swe.
O MARYO ŻEGNAM CIĘ
O Maryo żegnam Cię, * O Maryo kocham Cię. * O Maryo pobłogosław * Wszystkie dzieci Swe.
O NAJŚWIĘTSZA MATKO BOŻA
1. O Najświętsza Matko Boża! * Jesteś piękna jako róża; * Refren: O Marya wsławiona! * Bądź od nas pozdrowiona. * O Marya wsławiona! * Tyś jest nasza obrona.
2. O Marya, śliczny Kwiecie! * Jak lilia z różą w lecie! * Refren.
3. Proś za nami Syna Twego, * Jezusa Zbawcę naszego; * Refren.
4. Witaj jasna Gwiazdo morska, * Z której wyszło Słońce Bóstwa, * Refren.
5. Tyś jest jako kwiat różany, * W czerwoną szatę przybrany; * Refren.
6. Śliczna, piękna i nadobna, * W pełni księżycu podobna! * Refren.
7. W słoneczną szatę przybrana, * Korona z gwiazd haftowana; * Refren.
8. Księżyc swe ogniste rogi, * Skłonił pod twe święte nogi. * Refren.
9. Piękniejszaś jako lilija, * Wonniejszaś jak konwalija; * Refren.
10. Marya, zapach wonności, * Racz posilać nasze mdłości; * Refren.
11. Balsamie hojnie płynący, * Dusz ludzkich rany leczący; * Refren.
12. Ty wszystkim zdrowia dodajesz, * Czynić dobrze nie przestajesz; * Refren.
13. Kto Twej opiece podany, * Zdrowo będzie zachowany; * Refren.
14. Ja się też garnę do Ciebie, * Nie oddalaj mnie od Siebie. * Refren.
15. I w każdym moim frasunku, * Dodaj mi Twego ratunku. * Refren.
16. Jezus Chrystus Syn Twój w niebie, * Wszystko uczyni dla Ciebie. * Refren.
17. Wszystkiego dokazać możesz, * Najgrzeszniejszego wspomożesz. * Refren.
18. A gdy wspomagasz każdego, * Wspomóż też i mnie grzesznego. * Refren.
19. Proś za nami Syna Twego, * Proś o zbawienie każdego. * Refren.
20. O Marya Matko Boża, * Bądź z Twej Łaski nam za stróża. * Refren.
21. Gdy dzień będzie ostateczny, * Spraw nam, Panno, żywot wieczny. * Refren.
22. O Panno czcią ozdobiona, * Nad Niebiosa wywyższona. * Refren.
23. Stwórca Twój z przejrzenia Swego, * Syn żyje z pokarmu Twego. * Refren.
24. Co Ewa smutna straciła, * Tyś nam Swym płodem wróciła. * Refren.
25. Dla człowieka straconego, * Tyś oknem domu wiecznego. * Refren.
26. Tyś furtą Króla zacnego, * Tyś bramą świata jasnego. * Refren.
27. Niechaj narody śpiewają, * Iż przez Pannę żywot mają. * Refren.
28. Marya, Matko miłości, * Matko przedziwnej litości. * Refren.
29. Broń nas od czarta srogiego, * Przyjmij w dzień zejścia naszego. * Refren.
30. Bądź chwała Panu naszemu, * Z Dziewice narodzonemu. * Refren.
31. Ojcu, Duchowi Świętemu, * Wiekuistej czci godnemu. * Refren.
32. Uproś grzechów odpuszczenie * Po śmierci duszne zbawienie. * Refren.
PIEŚNIĄ WESELA WITAMY
(Mel. Boże mój na wysokości; lub: Dnia każdego)
Pieśnią wesela witamy * O Maryo! miesiąc Twój, * My Ci z serca cześć składamy, * Ty nam otwórz Łaski zdrój! * W tym miesiącu ziemia cała, * Życiem, wonią, wdziękiem lśni, * Wszędzie Twoja dźwięczy Chwała, * Gdy majowe płyną dni.
Słońce maja niech osuszy * Z każdych oczu smutku łzę, * Rosa Łaski w każdej duszy * Niech obmyje grzechu rdzę! * I dla wszystkich niech zaświta * Twej Miłości błogi raj, * Całej ziemi niech zawita, * O Maryo! śliczny Maj.
Każde serce niech uczuje, * Że mu świeci Litość Twa, * Niech się cieszy, niech dziękuje, * Że Cię Matką w Niebie ma! * A za krótki Maj na ziemi * Poświęcony Twojej czci, * Daj nam w Niebie, ze Świętymi, * Wieczną, Chwałę śpiewać Ci!
POBŁOGOSŁAW MATKO, WIERNE DZIECI TWE
1. Pobłogosław, Matko, wierne dzieci Twe. * Daj im słodki pokój, o co proszą Cię. * Weź nas w Swą Opiekę, nie opuszczaj nas, * Broń nas ode złego dziś i w każdy czas. * Broń nas ode złego dziś i w każdy czas.
2. Pobłogosław myśli, czyny wspierać chciej. * We dnie, w nocy, Matko, nas w opiece miej. * Prowadź nas śladami pobożności Twej, * Serca Twoich dziatek wciąż rozgrzewać chciej. * Serca Twoich dziatek wciąż rozgrzewać chciej.
3. Pomoc daj, o, Matko, kiedy wierny lud * Pomny Twych Boleści, znosi życia trud. * Gdy z zbolałych piersi podnosimy głos, * Wspieraj dzieci swoje, szczęsny ześlij los. * Wspieraj dzieci swoje, szczęsny ześlij los.
POD TWÓJ PŁASZCZ SIĘ UCIEKAMY… W SMUTKU
- Pod Twój płaszcz się uciekamy, Matko Boska Marya! * W smutku do Ciebie wołamy: * O Panno litościwa! * Raczże nam na pomoc przybyć, * I za nami Syna prosić: * Żeby w naszych utrapieniach, * Nie raczył nas opuścić.
- Bóg Ojciec Ciebie za Matkę obrał dla Syna Swego, * A Syn Boży Cię wywyższył dla Macierzyństwa Twego: * Duch Święty Cię przyozdobił, * I darami ubogacił; * Za Królową Nieba i ziemi,* Panią naszą przeznaczył.
- Aniołowie ogłaszają, żeś Matką Jezusową, * Słodkie pienia wyśpiewując, chwaląc swoją Królową: * I my także zaśpiewajmy, * Chwałę Tej Pannie oddajmy: * Święta, Święta, o Marya! * Przed Tobą upadamy.
- Bo Ta Pani Najłaskawsza nikogo nie opuści,* Chociaż i w ostatniej toni, kto się zupełnie spuści: * Że go wyrwie, wyratuje, * Od zguby wiecznej salwuje; * Kto tę Pannę szczerze kocha, * Cnót świętych naśladuje.
- Marya nad Wszystkich Świętych została wywyższona, * I blisko Tronu Boskiego w Niebie jest posadzona: * Żeby za nami prosiła, * A Gniew Boski ukoiła, * I nam w nędzach i nieszczęściu * Pomocy udzieliła.
- Kto służy Maryi wiernie, ma znak pewny zbawienia, * Że nie zginie, choćby minie czyścowego płomienia: * Bo Marya tak łaskawa, * I dla sług swych miłościwa, * Nie da im wiecznie zaginąć, * Ta Matka litościwa.
- O Pani Najlitościwsza, raczże o nas pamiętać * W życiu całym a najbardziej, gdy nam przyjdzie umierać: * Byśmy wiecznie nie zginęli, * ale w Bogu mile zasnęli; * A po zakończonym życiu * W Niebie Cię wychwalali.
- Przez gorzką Śmierć Syna Twego prosimy cię o Pani, * Przez Siedem Boleści Twoich, zlitujże się nad nami; * Byśmy szczęśliwie skonali, * Syna i Ciebie kochali; * Święty, Święty Pan Zastępów * Wiecznie w Niebie śpiewali. Amen.
POMNIJ MARJO, MATKO MIŁA
1. Pomnij Marjo, Matko miła, * Że od wieków nie słyszano, * Byś grzesznika opuściła, * Co Twe Święte wielbi miano. * Nikt od Ciebie w cierpień nocy, * nie odchodził bez pomocy.
2. Tą nadzieją ożywieni, * Uciekamy się do Ciebie. * Przystępujem ukorzeni, * Przed Twój święty tron na niebie. * Drżąc, wzdychamy w grzechu męce: * nie gardź nami, podaj ręce.
3. Matko Słowa Przedwiecznego, * Racz wysłuchać nędznych głosy, * Co z padołu płaczu tego, * Łaski Twojej żebrzą rosy. * Bądź pomocą w życia znoju, * Bądź zwycięstwem w śmierci boju.
POZDRAWIAM CIĘ, O MARYA
Pozdrawiam Cię, o Marya, * Tyś wątpiących nadzieja! * Serce woła, usta głoszą, * Że jesteś Matką naszą; * Refren: Dlatego Ciebie proszę, * Dlatego Ciebie błagam, * Matko Boska, wspomóż mnie * I pociesz mnie.
Ciało, zmysły i czym władam * Pod Twoje Nogi składam. * Przyjmij serce w podarunku, * A pociesz mnie w frasunku. * Refren.
Póki się w proch nie rozkruszę, * Od Twych Stóp się nie ruszę, * Obrócisz w euforia mój smutek, * Ten będzie próśb moich skutek. * Refren.
Z euforią na sercu piszę, * Gdy Cię Matką być słyszę. * Obłąkany syn nie zginie, * Na Twe, Matko, wezwanie. * Refren.
Jestem grzesznik wielce srogi, * W Łaskę Boską ubogi; * Twych Darów otwórz Skarbnicę, * Niech się nimi nasycę. * Refren.
Gdy termin życia nadejdzie, * A śmierć się zbliżać będzie, * Wtenczas miej o mnie staranie, * Oddal moje lękanie. * Refren.
Gdy na mnie uderzą mdłości * I śmiertelnej słabości, * Użycz mi Twojej Opieki, * Nie wypuszczaj z Twej Ręki. * Refren.
A gdy zamknę me powieki * Na niezliczone wieki, * Otwórz mi Niebieskie Wrota* Szczęśliwego żywota. * Refren.
SŁOWICZKI JUŻ ŚPIEWAJĄ.
- Słowiczki już śpiewają, * Wesoły nastał Maj. * I kwiaty pokrywają * Ziemię jak Boży Raj! * I my Ci zaśpiewamy, * Zdobimy Cię kwiatami! * Maryo, Maryo, o Maryo!
- Bądź od nas pozdrowiona * Jako majowy kwiat, * Imieniem nad imiona. * Co chwali cały świat, * Ty kwitniesz, śliczny kwiecie, * Jak w zimie tak i w lecie! * Maryo, Maryo, o Maryo!
- Tyś ogród Panu Święty, * Obfity w kwiatów strój, * Zewsząd dla zmaz zamknięty, * W nim tryska cnoty zdrój, * Kwiat z Ciebie nam przychodził, * Gdy Chrystus Pan się zrodził, * Maryo, Maryo, o Maryo!
- Racz przyjąć nasze pienie * Na ten majowy czas, * Wyjednaj nam zbawienie * I zawsze proś za nas; * Błogosław Twoje dziatki * Błogosławieństwem Matki! Maryo, Maryo, o Maryo!
ŚPIEWA CI SŁOWICZEK NA RAJSKIM DWORZE
- Śpiewa Ci słowiczek na Rajskim Dworze * Pójdę go poszukać ja w Imię Boże * A kiedy go znajdę to mu śpiewać każę: * Zdrowaś Marya.
- Słyszę głos słowiczka w dolnej krainie * Niech Imię Maryi wszędzie zasłynie * Przez góry doliny, przez puste krainy * Zdrowaś Marya.
- Ten słowiczek krasny, Przeczystej Panny * Śpiewa naszej Pani, swój hymn poranny * Bądźże pozdrowiona, od nas pochwalona * Zdrowaś Marya.
- Czemuż tak słowiczku wesoło śpiewasz * Panience Maryi, cześć, chwałę dawasz. * Tyś śliczna Panienka Zaranna Jutrzenka * Zdrowaś Marya.
- Toć Tobie Panienko wesoło śpiewam * I Synaczka Twego mile pozdrawiam * Nad słońce jaśniejsza, nad gwiazdy śliczniejsza * Zdrowaś Marya.
- A jak ja Cię znajdę Matuchno miła * To Ci śpiewać będę: Zdrowaś Marya * Tyś jasną Gwiazdą morską i Panią Anielską * Zdrowaś Marya.
- Bo ja wiem Matuchno, iż z Twej przyczyny * Zmaże Twój Syneczek, wszystkie me winy * Boś Ty jest dobrotliwa, Panno bardzo miła * Zdrowaś Marya.
- Błagaj, o Matuchno, z serca prosimy, * Aby Syn Twój nasze odpuścił winy; * Matko dobrotliwa, także miłościwa: * Zdrowaś Marya!
- Pójdźcie ku mnie, dzieci, póki czas macie,* Bom jest wasza Matka, to mnie nawiedźcie; * Śpiewajcie z radością, mówcie z pobożnością: * Zdrowaś Marya.
- Tak my Ciebie dzisiaj tu pozdrawiamy, * I Synaczka Twego też wychwalamy,* My Cię pozdrawiamy i zawsze wołamy: * Zdrowaś Marya.
- Jak my teraz Tobie mile śpiewamy, * Tak do Syna Twego z serca wołamy, * Aby nas wysłuchał, serca nasze skruszył; * Zdrowaś Marya.
- My Ciebie, Jezusie, o to prosimy, * Przyjmij nas do Nieba, tego pragniemy, * Przyjmij do radości, wiecznej szczęśliwości. * Zdrowaś Marya.
- O Najświętsza Panno, Matko Jezusa, * W Tobie się raduje i dusza nasza; * Bądźże pozdrowiona, od nas pochwalona,* Zdrowaś Marya.
- Przez te Siedem Boleści, któreś Ty miała, * I w Twym Macierzyńskim Sercu cierpiała, * Żądamy Cię wiecznie, przez prośby serdecznie, * Zdrowaś Marya.
- Tyś nam u Synaczka łaskę zjednała, * Byś nas chrześcijany w Królestwie miała; * Ty nas nie opuszczaj, z łaski nie wypuszczał, * Zdrowaś Marya.
- My największy dzięki Tobie składamy, * I za ludzi wszystkich Ciebie prosimy, * Chroń nas we dnie i w nocy, przybądź ku pomocy,* Zdrowaś Marya.
- Nieprzyjaciół Twoich raczże poniżyć, * I pogańskie błędy racz wykorzenić; * O Pani niebieska. Królowa anielska, * Zdrowaś Marya.
- Pasterza naszego miej w Twej obronie,* My poddani jego. Ciebie prosimy, * Przez Jezusa rany, zastaw chrześciany, * Zdrowaś Marya.
- Obroń, o Marya jak Cię kochamy, * Całe chrześcijaństwo, tak my wołamy: * Obroń, nie opuszczaj, w krzywdach dopomagaj, * Zdrowaś Marya.
- Do Ciebie, o Matko, ręce dźwigamy, * Za nasze niedbalstwa prośby składamy, * Bądźże zawsze przy nas, jak w drodze tak w domach, * Zdrowaś Marya!
- Bo Ty, o Matuchno, tak wiele możesz, * Kogo Ty w niebie chcesz, temu pomożesz; * Dopomóż do nieba, bo nam go potrzeba, * Zdrowaś Marya.
- My Ci, o Matuchno, teraz śpiewamy, * Jak po śmierci w niebie, gdy tam będziemy, * We wiecznej radości, chwale, szczęśliwości, * Zdrowaś Marya.
- Wspomnij, o Matuchno, na nas strapionych, * I w ogniu czyśćcowym dusze zdręczonych, * I ktoby do Ciebie wołał, pomocy żądał; * Zdrowaś Marya.
- Przez pięć ran Jezusa Syna Twojego, * Przyczyń się, Matuchno, przyczyń do niego * Nie dajże ich trapić i racz ich uwolnić, * Zdrowaś Marya.
- Ciebie, o Matuchno, dusze te proszą, * Płacząc, swoje głosy w niebo podnoszą, * Byś ich wybawiła, w niebo wprowadziła.* Zdrowaś Marya.
- Matko najłaskawsza, gdy chwila przyjdzie, * Że stąd tam pójdziemy, gdzie wieczność będzie, * Gdzie będzie mieszkanie, wieczne przebywanie: * Zdrowaś Marya.
- Udziel pożegnanie, Panno Marya, * Dobre zakończenie, Matuchno miła, * Byśmy zmarli w łasce, przyszli ku swej Matce,* Zdrowaś Marya.
- Ostatni raz, może Cię oglądamy,* I powieki nasze we łzach maczamy, * O Matko Marya, bądźże pozdrowiona, * Zdrowaś Marya.
- Najświętsza Panienko, prosimy Ciebie, * Byśmy mogli z Tobą królować w Niebie, * Gdzie Święci śpiewają. Ciebie wychwalają: * Zdrowaś Marya!
- Amen, ach Marya, Matko Jezusa, * Tak Cię pozdrawiają, siostry, bracia; * Przyjmij dusze nasze, ach Chryste Jezusie, * Zdrowaś Marya.
TAM W NIEBIESKIEJ KRAINIE
- Tam, w Niebieskiej Krainie * Jest jeden śliczny kwiat; * Takiego w łez dolinie * Nie znajdzie cały świat. * Ktokolwiek zasmucony * Jest w swoim życiu tu, * Ten będzie pocieszony, * Gdy szczerze ufa mu.
- Gdy nieprzyjaciel rani * Twe serce, — udaj się * Do tej prześlicznej Pani, * Co zawsze kocha cię. * Bo ona jest ten kwiatek, * Który z nas każdy zna, * I Której język dziatek * Maryą nazywa.
- Marya ta lilia, * Co Pan Bóg wybrał ją, * Pozdrawiam ją też i ja * Z radosną w oku łzą. * Ten kwiat niepokalany * Ma promienisty blask, * On wnijdzie w serca rany, * W potrzebie wszelkich Łask.
- Kwiateczku śliczny w Niebie; * Pocieszaj zawsze nas; * Zakwitaj nam w potrzebie, * Gdy przyjdzie smutny czas. * Pokoju i świętości * Udziel nam w życiu tym, * I Chwały i euforii * We wiecznym Raju Twym. Amen.
TYSIĄC RAZY POZDRAWIAMY CIEBIE
- Tysiąc razy pozdrawiamy Ciebie, * O Marya, Matko Jezusa, * Tyś ozdobą na wysokim Niebie, * Ciebie czci i wielbi ma dusza. * Ty po Bogu jesteś zawsze pierwszą, * Tobie cześć i Chwałę najprzedniejszą, * Anieli Święci oddawają. * Królową Cię Swą nazywają. * Królową Cię Swą nazywają.
- Przybądź nam na pomoc Matko nasza, * Wszyscy ufnym sercem żądamy, * Tyś jedyna Opiekunka nasza, * Już innej po Bogu nie mamy: * Więc Chwałę Tobie przyśpiewujemy. * Uwielbiać Imię Twoje pragniemy, * Jak przystoi po Bogu Tobie, * Chcemy Cię chwalić w każdej dobie. * Chcemy Cię chwalić w każdej dobie.
- Bóstwo od wieków Ciebie obrało * Za Matkę Swojemu Synowi, * Aby przezeń się zbawienie stało * Nędznemu na ziemi ludowi: * Tak Syn Boży, Syn Twój ukochany * Podjął Krzyż, Mękę i ciężkie Rany, * Cierpiąc na tej ziemi Boleści. * Uczynił to dla nas z Miłości. * Uczynił to dla nas z Miłości.
- Tyś na Syjonie jest utwierdzona. * Przebywasz w mieście poświęconym, * Wpierw Nim byłaś na świat zrodzona. * Jaśniałaś światłem niezgaszonym. * Teraz kosztujesz wiecznej radości, * Jako Królowa Niebieskiej Włości, * Bowiem tak Istność rozrządziła, * Aby z Nim żyła Córka miła. * Aby z Nim żyła Córka miła.
- O Najśliczniejsza Pani Libanu, * Nad Chór Aniołów wywyższona, * Śliczny Cyprys górnego Syjonu, * A w Kades palmo podwyższona. * O Ty Różo Jerycha wspaniała, * Twą piękność zna Niebo, ziemia cała: * O Gwiazdo ranna najjaśniejsza. * Oliwo woń piękną mająca. * Oliwo woń piękną mająca.
- O Lilijo w cierniu najpiękniejsza, * Miły zapach światu wydajesz, * Tyś nad kwiaty wszelkie ozdobniejsza, * Plemieniu ludu pomoc dajesz, * Ciebie nad słońce, księżyc i gwiazdy. * Matko wynosi, wielbi człek każdy: * Istniejącą bramę niebieska, * Czci, wyznawa Panią Anielską. * Czci, wyznawa Panią Anielską.
- Zdrowaś Pani Królowa Najświętsza, * Tyś jest Matką nienaruszoną; * Świątynio Trójcy najdostojniejsza. * Już od wieczności wyzwolona: * Mądra Panno, Córko Boga zacna. * Tęczo w obłokach wielce przezacna; * Wzniesiony tronie Salomona, * Przecudne Runo Gedeona. * Przecudne Runo Gedeona.
- Któżby więc mógł wszystkę sławę Twoją. * Na tym świecie zdolnie opisać, * Którą Bóg Syn Twój przez Łaskę Swoją, * Raczył Tobie w Niebie darować: * Gdyby wszystkie światowe języki, * Wznosiły Chwałę Twoją w okrzyki, * I to by wszystko nic nie było, * Co by Twej Chwale wystarczyło. * Co by Twej Chwale wystarczyło.
- Przed Twym Obrazem, o Matko Pana, * Przyjmij prośby ktoreć składamy. * Niegodni grzeszni zgiąwszy kolana. * Wyjednaj nam, czego żądamy. * Trwogi, nieszczęścia, smutku, strapienia * Uchowaj, a broń nas od zginienia; * Bowiem ważna Twoja Przyczyna. * Wszystko nam wyjedna u Syna. * Wszystko nam wyjedna u Syna.
- Uproś nam miłość, nadzieję, wiarę, * W cnotliwym żywocie wytrwanie, * Odwróć od nas głód, mór, wojny, karę, * Daj dobre życia dokonanie; * Jak przyjdzie stanąć nam przed Sędziego, * I oddać Mu rachunek z całego * Żywota, natenczas o Pani, * Zastaw nas Twoimi piersiami. * Zastaw nas Twoimi piersiami.
- Racz uprosić wszystkim Bożą Łaskę, * By nie widzieć rozgniewanego. * Oraz by grzesznik nie wpadł w niełaskę, * Sędziego słusznie karzącego. * Abyśmy tu w doczesnym żywocie, * Z Bogiem żyjąc kochali się w cnocie; * Z naszych się grzechów spowiadali, * I za nie z skruchą żałowali. * I za nie z skruchą żałowali.
- Wszyscy Święci oraz Święte Boże, * Raczcie się przyczyniać za nami. * Niech wstawienie wasze nam pomoże, * Łączcież Swoje głosy z naszymi; * Byśmy się tam z wami oglądali, * I niebieskich rozkosz zażywali, * Bogu cześć i Maryi dali, * I w Niebie wiecznie królowali. * I w Niebie wiecznie królowali. Amen.
W GŁĘBI SERCA MEGO
- W głębi serca mego święta miłość tli * Niech z nią, Matko droga, spędzę życia dni. * Refren: Matko, nie zapomnij mnie, * Gdy tak bardzo kocham Cię. * Matko, nie zapomnij mnie. * Nigdy nie zapomnę Cię.
- Miłość serca płynie w nieskończoną dal, * Tylko miłość święta, silniejsza niż stal. * Refren.
- A kiedy się zbliży życia mego kres, * duszę Ci oddaną, Marjo, w Niebo wznieś. * Refren: Wtenczas nie zapomnij mnie, * gdyż tak bardzo kocham Cię. * Wtenczas nie zapomnij mnie, * niech na wieki kocham Cię.
WITAJ MARYA ŚLICZNAŚ PANI
- Witaj Marya ślicznaś Pani, do Ciebie wołamy, * Wśród tej ziemi my wygnani, ku Tobie wzdychamy. * Refren: O Marya witaj nam, * Tyś nadzieja cała. * Witaj nam, o Marya! * Chwała Tobie Chwała. * O Marya witaj nam, * O Marya witaj nam, * Witaj nam, o Marya! * Chwała Tobie Chwała.
- Błagaj Matko Syna Twego, o litość nad nami, * Czyste Rączki wznieś do Niego, prosim Cię ze łzami.* Refren.
- Matko nasza, my Twe dzieci, o tym wspomnij Sobie, * Niech Twa Łaska nam zaświeci, wołamy ku Tobie. * Refren.
- Otrzyj łzy co z oczu płyną, zagrzej sercu ranę, * Ratuj Matko dzieci giną, dzieci Twe kochane. * Refren.
- O Panienko nad pannami, wysłuchaj wołanie, * Proś Jezusa, proś za nami, i odwróć karanie. * Refren.
- Wiernie służyć Ci będziemy, wiernie kochać Ciebie, * Potem z Tobą się złączymy, śpiewając tam w Niebie. Refren. Amen.
WSPOMNIJ, O KRÓLOWO MIŁA
1. Wspomnij o Królowo miła, iż jeszcze nie słyszano, * Żebyś kogo opuściła, gdy do Ciebie wołano. * Refren: Dobra Matko grzeszników, dziatki Twoje tak śpiewają: * Gdy do Maryi wołają, by kogo opuściła, nie słyszano, nie słyszano, * Nie słyszano od wieków, nie słyszano od wieków.
2. Kto Ciebie o pomoc wzywał, czy nie jest wysłuchany? * Kto przed Tobą łzy wylewał, czy nie rozradowany? * Refren: Dobra Matko grzeszników, dziatki Twoje tak śpiewają: * Gdy do Maryi wołają, by kogo opuściła, nie słyszano, nie słyszano, * Nie słyszano od wieków, nie słyszano od wieków.
3. Matko, Panno nad pannami, do Ciebie ja przybywam, * Żyjęć i ja z grzesznikami, Ciebie o pomoc wzywam. * Refren: Dobra Matko grzeszników, dziatki Twoje tak śpiewają: * Gdy do Maryi wołają, by kogo opuściła, nie słyszano, nie słyszano, * Nie słyszano od wieków, nie słyszano od wieków.
4. Przed Tobą Matko uklękam z sumieniem utrapionym, * Ukazujęć się i lękam, żebrzę z sercem skruszonym: * Refren: Dobra Matko grzeszników, dziatki Twoje tak śpiewają: * Gdy do Maryi wołają, by kogo opuściła, nie słyszano, nie słyszano, * Nie słyszano od wieków, nie słyszano od wieków.
5. Nie odrzucaj mnie od siebie sługę acz niegodnego, * Daj Łaskę znaleźć u Ciebie Matko Słowa Wiecznego. * Refren: Dobra Matko grzeszników, dziatki Twoje tak śpiewają: * Gdy do Maryi wołają, by kogo opuściła, nie słyszano, nie słyszano, * Nie słyszano od wieków, nie słyszano od wieków.
6. Słuchaj skruchy mej westchnienie, przedstaw mnie Synu Twemu, * Wyproś mi szczęsne skończenie, przywiedź ku Bogu memu. * Refren: Dobra Matko grzeszników, dziatki Twoje tak śpiewają: * Gdy do Maryi wołają, by kogo opuściła, nie słyszano, nie słyszano, * Nie słyszano od wieków, nie słyszano od wieków.
ZAWITAŁ DLA NAS MAJOWY PORANEK
1. Zawitał dla nas majowy poranek, * Ziemia i niebo błogo się śmieje. * Podajcie kwiaty, aby uwić wianek, * ale wianek taki, który nie więdnieje. * Na żyznej ziemi kwiat pełny urośnie, * Na twardej skale tylko głóg kolący; * A my na wianek zbierajmy przy wiośnie * Nie ostre głogi, ale kwiat woniejący!
2. Na nas Marya w euforii spogląda, * Jako ta gwiazda, co na niebie świeci; * Przyjmie ten wieniec i tego zażąda: * Wianka serc naszych, jako serc swych dzieci. * Złóżmy na wieniec wszystkie serca cnoty, * Które wykwitły w świetle Jej Opieki. * Te kwiaty duszy dajmy Jej z ochoty, * A taki wieniec nie zwiędnie na wieki.
ZDROWAŚ MARYA, BOGA RODZICO
- Zdrowaś Marya, Boga Rodzico, * Błagamy Ciebie, Święta Dziewico, * Niech Łaska Twoja zawsze nam sprzyja, * Módl się za nami, * Zdrowaś Marya!
- Wśród czystych duchów, w Obliczu Pana, * Tyś Przenajświętsza, Niepokalana. * Jak pośród kwiatów wonna lilija, *Jak wśród gwiazd zorza, * Zdrowaś Marya!
- Panno Przeczysta, Panno bez zmazy, * Broń nas od chorób, strzeż od zarazy; * Ty jak Edenu wonna Lilija. * Oczyść powietrze, * Zdrowaś Marya!
- Ty coś Chrystusa w Łonie poczęła, * Pokorą życia wśród nas słynęła; * Chroń nas od pychy, wdzięczna Lilija, * Daj bratnią miłość. * Zdrowaś Marya!
- Ty coś karmiła świata zbawienie, * Ty nam jak Matka daj pożywienie, * Niech brak żywności nas nie zabija, * Broń nas od głodu, * Zdrowaś Marya!
- Ty, coś płakała nad Śmiercią Syna, * Przez Twe Łzy gorzkie, Matko jedyna, * Oddal śmiertelność, co lud zabija, * Broń nas od moru, * Zdrowaś Marya!
- Ty, coś płomieni innych nie znała, * Tylko Miłością Bożą gorzała; * Spraw, niechaj pożar dom nasz omija, * Broń nas od ognia, * Zdrowaś Marya!
- Panno pokorna, łagodna, cicha, * Spraw, niech pokojem kraj nasz oddycha, * Niech się niezgoda wśród nas nie zwija, * Broń nas od wojny, * Zdrowaś Marya!
- Ty coś ubóstwem była odziana, * Chroń od chciwości, cechy szatana * Zasłoń od nędzy, co lud zabija, * Daj mierność w życiu. * Zdrowaś Marya!
- Matko Najświętsza, Niepokalana, * Twoja Opieka nam pożądana, * I Twoja Łaska niechaj nam sprzyja! * Módl się za nami! Zdrowaś Marya!
- Królowo Nieba, wśród Cherubinów, * Usłysz pokorny głos ziemi synów, * Co się do tronu Twojego wzbija, * Ratuj nas, Matko! * Zdrowaś Marya!
- Niech nasze ziemskie znikną cierpienia, * Spuść nam z Niebiosów gwiazdkę zbawienia; * Niechaj zgryzota dom nasz omija, * Zasłoń Swą Tarczą. * Zdrowaś Marya!
- Błogosław ziemię i ojczyste łany, * Cele godziwe i kraj ukochany; * Błogosław naród , wdzięczna lilia, * Któregoś Królową. * Zdrowaś Marya!
- Dzięki Ci Matko, na klęczkach składamy, * Za to, co w życiu z Twojej Łaski mamy; * Niech Twoja Litość na zawsze nam sprzyja, — Wspomóż nas wiernych, * Zdrowaś Marya!
- W maju[1] Twój Ołtarz lud zdobi kwiatami, * Święci go pieniem, modlitwą i łzami. * Ach Matko droga, wdzięczna lilia, * W życiu i śmierci: * Zdrowaś Marya!
[1] Poza miesiącem maj śpiewa się: W Święta Twój Ołtarz lud zdobi kwiatami.
WEZWANIA DO MATKI BOSKIEJ.
Część I.
V. MATKO BOSKA, ZA NAMI WSTAWIAJ SIĘ!
R. MATKO BOSKA, ZA NAMI WSTAWIAJ SIĘ!
Jutrzenko zaranna na niebie! – O Maryo, błagamy Cię!
Piękniejsza nad słońce i gwiazdy! – O Maryo, błagamy Cię!
Śliczniejsza nad cedry Libanu! – O Maryo, błagamy Cię!
Cudniejsza nad perły i złoto! – O Maryo, błagamy Cię!
Przez Serce Twe Niepokalane! – O Maryo, błagamy Cię!
V. MATKO BOSKA, ZA NAMI WSTAWIAJ SIĘ!
R. MATKO BOSKA, ZA NAMI WSTAWIAJ SIĘ!
Panno, Łask Bożych pełna! – Hołd Ci oddaje wierny Twój lud!
Panno, Księżno Niebieska! – Hołd Ci oddaje wierny Twój lud!
Panno Niepokalana! – Hołd Ci oddaje wierny Twój lud!
Panno, Cnót wszelkich kwiecie! – Hołd Ci oddaje wierny Twój lud!
Panno, Ucieczko nasza! – Hołd Ci oddaje wierny Twój lud!
V. MATKO BOSKA, ZA NAMI WSTAWIAJ SIĘ!
R. MATKO BOSKA, ZA NAMI WSTAWIAJ SIĘ!
Część II.
V. MATKO BOSKA, ZA NAMI WSTAWIAJ SIĘ!
R. MATKO BOSKA, ZA NAMI WSTAWIAJ SIĘ!
Tyś pierwszą po Bogu Osobą! – O Maryo, błagamy Cię!
Tyś Chwałą Kościoła Świętego! – O Maryo, błagamy Cię!
Tyś wszystkich zbawionych radością! – O Maryo, błagamy Cię!
Tyś ludu grzesznego Ucieczką! – O Maryo, błagamy Cię!
Przez Serce Twe Niepokalane! – O Maryo, błagamy Cię!
V. MATKO BOSKA, ZA NAMI WSTAWIAJ SIĘ!
R. MATKO BOSKA, ZA NAMI WSTAWIAJ SIĘ!
Matko Odkupiciela! – Hołd Ci oddaje wierny Twój lud!
Matko Pięknej Miłości! – Hołd Ci oddaje wierny Twój lud!
Matko nienaruszona! – Hołd Ci oddaje wierny Twój lud!
Matko Bożej Mądrości! – Hołd Ci oddaje wierny Twój lud!
Matko nasza Najświętsza! – Hołd Ci oddaje wierny Twój lud!
V. MATKO BOSKA, ZA NAMI WSTAWIAJ SIĘ!
R. MATKO BOSKA, ZA NAMI WSTAWIAJ SIĘ!
Część III.
V. MATKO BOSKA, ZA NAMI WSTAWIAJ SIĘ!
R. MATKO BOSKA, ZA NAMI WSTAWIAJ SIĘ!
Królowo Zastępów Anielskich! – O Maryo, błagamy Cię!
Królowo Wyznawców i Świętych! – O Maryo, błagamy Cię!
Królowo Różańca Świętego! – O Maryo, błagamy Cię!
Królowo trwałego pokoju! – O Maryo, błagamy Cię!
Przez Serce Twe Niepokalane! – O Maryo, błagamy Cię!
V. MATKO BOSKA, ZA NAMI WSTAWIAJ SIĘ!
R. MATKO BOSKA, ZA NAMI WSTAWIAJ SIĘ!
Witaj Bogarodzico! – Hołd Ci oddaje wierny Twój lud!
Witaj Łask Pośredniczko! – Hołd Ci oddaje wierny Twój lud!
Witaj Wiary Przykładzie! – Hołd Ci oddaje wierny Twój lud!
Witaj Nadziejo nasza! – Hołd Ci oddaje wierny Twój lud!
Witaj Kwiecie Miłości! – Hołd Ci oddaje wierny Twój lud!
V. MATKO BOSKA, ZA NAMI WSTAWIAJ SIĘ!
R. MATKO BOSKA, ZA NAMI WSTAWIAJ SIĘ!
WEZWANIA DO MATKI BOSKIEJ MIŁOSIERDZIA.
REFREN: Miłosierna Matko Boska, Miłosierna Matko Boska, Miłosierna Matko Boska, przyczyń się za nami.
- O Matko Miłosierdzia, oto my dzieci Twoje, * racz zlać na dusze nasze Błogosławieństw zdroje.
- O Matko Miłosierdzia, oto my pielgrzymi, * prowadź nas drogą Łaski na tej biednej ziemi.
- O Matko Miłosierdzia, oto my tułacze, * otrzyj łzy nieszczęśliwych, utul smutnych płacze.
- O Matko Miłosierdzia, oto my sieroty, * okaż nam Serce Matki, odziej płaszczem cnoty.
- O Matko Miłosierdzia, oto my grzesznicy, * spraw niech Twój Syn jedyny grzechów nam nie liczy.
- O Matko Miłosierdzia, Ciebie dziś prosimy, * błogosław ojców, matki, starców i rodziny.
WEZWANIA KRÓLUJĄCA W NIEBIE
1. Królująca w Niebie – Panno Maryo * Wołamy do Ciebie – Panno Maryo.
Refren: Maryo, u Twojego Syna * Zawsze za nami wstawiaj się.
2. Błogosław rodzinom – Panno Maryo * Wszystkim córkom, synom – Panno Maryo. * Ref: Maryo…
3. Ucz nas Twej Miłości – Panno Maryo * Strzeż od rozwiązłości – Panno Maryo. * Ref: Maryo…
4. Dzieciom i młodzieży – Panno Maryo * Wskaż jak żyć należy – Panno Maryo. * Ref: Maryo…
5. Spraw, by powrócili – Panno Maryo * Wszyscy co zbłądzili – Panno Maryo * Ref: Maryo…
6. Tam gdzie smutek gości – Panno Maryo * Promień wznieć euforii – Panno Maryo. * Ref: Maryo..
7. Otrzyj łzy cierpiącym – Panno Maryo * Ulżyj konającym – Panno Maryo. * Ref: Maryjo…
8. W walce z złem daj męstwa – Panno Maryo * Prowadź do zwycięstwa – Panno Maryo. * Ref: Maryo…
9. Połącz prosim Ciebie – Panno Maryo * Wszystkich w jednej Wierze – Panno Maryo. * Ref: Maryo…
10. Niech Twe królowanie – Panno Maryo * Wśród ludu zostanie – Panno Maryo. * Ref: Maryo…
11. Daj spotkanie w Niebie – Panno Maryo * Kiedyś blisko Ciebie – Panno Maryo. * Ref: Maryo…