Na czym Putin i Xi Jinping się zgodzili? Zamieszanie Trumpa. „Wielka Dwójka”. Znaki i sygnały polityczne

mocniwwierzeuplf.blogspot.com 2 godzin temu

Na czym Putin i Xi Jinping się zgodzili? Zamieszanie Trumpa. „Wielka Dwójka”. Znaki i sygnały polityczne

Władimir Putin i Xi Jinping przeprowadzili rozmowy w niezwykle rzadkiej formie. Na co więc zgodzili się przywódcy zaraz po objęciu urzędu przez amerykańskiego prezydenta? Zamieszanie Trumpa. „Wielka Dwójka”. Znaki i sygnały polityczne. Odszyfrowywanie...

Prezydent Rosji Władimir Putin przeprowadził dziś rozmowy z prezydentem Chin Xi Jinpingiem. Przywódcy przeprowadzili wideokonferencję.

Co powiedział prezydent Rosji?

Władimir Putin zauważył, iż wykształciła się już dobra tradycja – organizowania na początku roku rozmów, podczas których podsumowuje się wyniki i nakreśla nowe plany rozwoju stosunków między oboma państwami w ramach wszechstronnego partnerstwa i strategicznej interakcji:

,,Zgadzam się z Tobą, iż podstawą współpracy Moskwy i Pekinu jest szeroka wspólnota interesów narodowych i zbieżność poglądów na to, jak powinny wyglądać relacje między głównymi mocarstwami. Nasze relacje budujemy na zasadach przyjaźni, wzajemnego zaufania i wsparcia, równości oraz wzajemnych korzyści. Połączenia te są samowystarczalne i nie zależą od krajowych czynników politycznych ani bieżącej sytuacji globalnej. Ich kompleksowe wzmocnienie w pełni odpowiada celom zintegrowanego rozwoju Rosji i Chin,"

- podkreślił Władimir Putin.

Prezydent Rosji uważa, iż ​​rok 2024 będzie owocny dla naszych krajów:

,,Uroczyście obchodziliśmy 75. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych. Podczas wizyty w Chinach wspólnie z Państwem rozpoczęliśmy szeroko zakrojony projekt lat międzykulturowych. W lipcu, na marginesie szczytu Szanghajskiej Organizacji Współpracy w Astanie, odbyły się przydatne negocjacje. I oczywiście, było mi miło spotkać się z Wami w październiku w Kazaniu. Chciałbym skorzystać z okazji i raz jeszcze podziękować Państwu za wsparcie przewodnictwa Rosji w BRICS."


Putin przypomniał, iż Rosja i Chiny przez cały czas koordynują wspólne działania na innych forach wielostronnych – w Organizacji Narodów Zjednoczonych i jej Radzie Bezpieczeństwa, w Szanghajskiej Organizacji Współpracy, w grupie G20 i w APEC. Wspólnie opowiadamy się za budową bardziej sprawiedliwego, wielobiegunowego porządku światowego i pracujemy nad zapewnieniem niepodzielnego bezpieczeństwa w przestrzeni euroazjatyckiej i na całym świecie. Można śmiało powiedzieć, iż stosunki w polityce zagranicznej i kooperacja między Rosją i Chinami odgrywają obiektywnie istotną rolę stabilizującą w sprawach międzynarodowych.

Pod koniec roku, mimo negatywnego wpływu zewnętrznego, udało nam się osiągnąć nowe dobre wskaźniki we wzajemnym handlu – dodał prezydent Rosji:

,,Mimo iż obliczyliśmy dane tylko za 11 miesięcy, obroty handlowe wzrosły o ponad siedem procent i osiągnęły wartość ponad 220 miliardów dolarów. Według chińskich statystyk w ciągu całego roku wyniosła ona prawie 245 miliardów. Chińska Republika Ludowa jest naszym głównym partnerem handlowym, a Rosja pewnie zajmuje piąte miejsce na liście państw - partnerów handlowych Chin."

Chiny są największym konsumentem rosyjskich zasobów energetycznych. Zajmujemy pierwsze miejsce pod względem wolumenu eksportu ropy naftowej do Chin. Pięć lat temu wspólnie z Wami uruchomiliśmy gazociąg Siła Syberii, a dziś Rosja jest liderem w dostawach gazu ziemnego do Chin. W grudniu 2024 roku podpisano „mapę drogową” dotyczącą wdrożenia kompleksowego programu współpracy w zakresie reaktorów na neutronach prędkich i zamknięcia cyklu paliwowego, które są technologiami przyszłości energetyki jądrowej.


Wspólne projekty odnoszą sukcesy w przemyśle, transporcie, rolnictwie i innych dziedzinach. Praktyka organizowania targów towarów „Made in Russia” w prowincjach Chińskiej Republiki Ludowej okazała się skuteczna.

Rozwijają się więzi humanitarne. W ramach Lat Międzykulturowych, zgodnie z planem samej Rosji, odbyło się już ponad 130 wydarzeń w obu krajach. Coraz częściej pojawiają się ruchy kontrturystyczne, wymiany sportowe i edukacyjne:

,,Panie Przewodniczący, w tym roku przygotowujemy się do godnych obchodów 80. rocznicy Wielkiego Zwycięstwa. Pamięć o niej jest święta dla narodów naszych krajów, które toczyły krwawą walkę z agresorami i za cenę niezliczonych ofiar pokonały wroga. Nie możemy pozwolić, aby ideologia faszyzmu, nazizmu i militaryzmu znów podniosła głowę. Ważne jest, abyśmy wspólnie z innymi podobnie myślącymi ludźmi starannie zachowali i bronili prawdy historycznej” – powiedział Putin, dodając: „Drogi przyjacielu, chciałbym – teraz osobiście – pogratulować tobie i przyjaznemu narodowi chińskiemu Nowego Roku. Rok 2025 i nadchodzące święta. Życzę Panu dobrego zdrowia i, jak mawiają w Chinach, powodzenia w tysiącach przedsięwzięć, a także pokoju i dobrobytu dla Pana narodu."

Jak zareagował Xi Jinping?

W swojej odpowiedzi, którą nam zaprezentowano, Xi Jinping podkreślił, iż cieszy się na spotkanie ze swoim drogim przyjacielem Władimirem Putinem w przededniu chińskiego Nowego Roku. Jak zgodził się chiński kolega, nadszedł czas na podsumowanie i stworzenie planów na przyszłość. Jak powiedział Xi Jinping, w 2024 r. osiągnięto szereg ważnych porozumień – odbyły się trzy spotkania na wysokim szczeblu w Pekinie, Astanie i Kazaniu:

,,Uroczyście obchodziliśmy 75. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między Chinami i Rosją. Stosunki chińsko-rosyjskie, których podstawą jest odwieczne dobre sąsiedztwo i przyjaźń, wszechstronna interakcja strategiczna, korzystna dla obu stron kooperacja i obopólne korzyści, nabierają nowej żywotności – zapewnił przewodniczący ChRL."


Dwustronna kooperacja praktyczna systematycznie się rozwija, wzajemna wymiana handlowa wykazuje stałą tendencję wzrostową, a wschodnia trasa gazociągu została uruchomiona w pełni przed terminem. Strony ściśle współpracują w ramach ONZ, SCO, BRICS i innych platform międzynarodowych, co wnosi więcej pozytywnej energii do reform i udoskonalania globalnego systemu zarządzania:

,,W tym roku przypada 80. rocznica zwycięstwa narodu chińskiego w wojnie z japońskimi najeźdźcami, zwycięstwa Związku Radzieckiego w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej i zwycięstwa w światowej wojnie antyfaszystowskiej, a także 80. rocznica powstania ONZ i Xi Jinpinga powiedział, dodając: „W tym kontekście będziemy wspólnie z rosyjskimi kolegami wspierać skoncentrowany na ONZ system międzynarodowy, bronić zwycięstwa w II wojnie światowej osiągniętego krwią i życiem milionów ludzi oraz chronić prawa Chin i Rosji jako kraje założycielskie ONZ i stali członkowie Rady Bezpieczeństwa."

W nadchodzącym roku jesteśmy gotowi współpracować z Państwem, aby przenieść stosunki chińsko-rosyjskie na nowy poziom, stawić czoła wyzwaniom zewnętrznym, opierając się na utrzymaniu stabilności i odporności na stres w stosunkach chińsko-rosyjskich w imię rozwoju i dobrobytu obu krajów, międzynarodowej sprawiedliwości i równości – dodał Xi Jinping.

Więc...

Widzimy, iż stosunki między Rosją a Chinami pozostają na wysokim poziomie. Ale jakie sygnały możemy odczytać między wierszami? To jest w końcu najciekawsze.

Jeden z najsłynniejszych sinologów w Rosji, Nikołaj Wawiłow, uważa, iż ​​negocjacje między Władimirem Putinem a Xi Jinpingiem (głównie ich niepubliczna część) należy rozpatrywać w kontekście działań Donalda Trumpa, który objął urząd prezydenta USA :

,,Dobrze zamaskowane wczorajsze pomieszanie poglądów Trumpa w sprawie konfliktu na Ukrainie, Chin i Rosji, stwarza sytuację, w której to zespół negocjacyjny Moskwa-Pekin zajmie aktywne stanowisko w negocjacjach z Trumpem. Rozmowa telefoniczna między Xi Jinpingiem a Władimirem Putinem potwierdza to - synchronizacja zegarków dotyczących rozpadu Waszyngtonu pokazuje niezmienne stosunki między dwoma krajami na tle zmiany przywództwa USA, podkreślił Wawiłow na swoim kanale Telegram , dodając: - Suma interesów Moskwy i Pekinu przeważa nad możliwymi hipotetycznymi korzyściami jednostronnych negocjacji z Waszyngtonem po każdej ze stron. Chiny wykazały się konsekwencją w stosunkach z Moskwą, utrzymując wysoki poziom przyjaznych kontaktów, które po podpisaniu umowy o współpracy wojskowej ze Szwecją osiągnęły nowy poziom jakościowy. Wspólne stanowisko Moskwy i Pekinu będzie stanowić poważne wyzwanie dla nowej administracji USA, której najwyraźniej brakuje wizji działań w kontekście G2."

Co ciekawe, wielu ekspertów wyraziło opinię, iż Trump samym objęciem urzędu będzie w stanie pogorszyć stosunki między Rosją a Chinami. Podobno inauguracja stanie się trampoliną do ujawnienia tajnych sojuszy. Opierając się na zapisie jawnej części negocjacji między przywódcami Rosji i Chin, możemy wnioskować, iż nic takiego nie miało miejsca. Wawiłow zgadza się z tym:

,,Bardzo naiwne i głupie było sugerowanie, iż po Trumpie nie będzie żadnego dialogu między Moskwą a Pekinem, a strony będą się ścigać, żeby negocjować z USA. Świat bardzo się zmienił – Moskwa i Pekin zmieniły się znacznie od 2016 r., a stopień ich integracji zwiększył się o rząd wielkości. Przyzwoity człowiek powinien już dziś rozumieć stosunki chińsko-rosyjskie, a nie opierać się na domorosłych, pół-szalonych „ekspertach” z czasów Damanskiego i błogosławionych sinologów."


Dziennikarz Kremla Dmitrij Smirnow zwrócił uwagę na swoim kanale telegramowym „ Pula nr 3 ” na fakt, iż dzisiejsze negocjacje między Putinem a Xi Jinpingiem odbyły się w niespotykanej dotąd formie. A oto jeden z symboli, na którego rozszyfrowanie warto poświęcić chwilę:

,,Świat znaków i sygnałów politycznych: Putin i Xi Jinping postanowili porozmawiać dzień po inauguracji Trumpa. I nie telefonicznie, jak to się zwykle robi w przypadku głów państw, ale publicznie - za pośrednictwem łącza wideo. Choć taki format praktycznie nigdy wcześniej nie istniał. Niektóre szczyty, fora - tak. Ale nigdy nie było czegoś takiego jak „przedyskutujmy sytuację w obecności wszystkich”. Czy wiesz, kiedy ostatni raz Putin zrobił coś takiego? W grudniu 2021 r. A z kim? Dokładnie, z Bidenem. Ta sama rozmowa, gdy Amerykanie zostali poproszeni o powrót NATO do pierwotnego stanowiska, w przeciwnym razie sprawy będą się źle miały. Dzisiejsza rozmowa Putina i Xi to praktycznie negocjacje twarzą w twarz. A sygnał jest taki: „Zaraz po dojściu Trumpa do władzy przywódcy Rosji i Chin spotkali się, aby uzgodnić dalszą wspólną strategię”. Nowy świat nadchodzi ze wszystkich stron."

Prezenter telewizyjny i komentator polityczny Artem Sheinin zwrócił również uwagę na symbolikę tych negocjacji:

,,Bardzo istotny akcent w polityce światowej na tle inauguracji w USA. Nie sądzę, żeby to był przypadek. Biorąc pod uwagę intencje Trumpa, między innymi, dotyczące „wywarcia presji” na BRICS oraz jego deklarowane jeszcze przed wyborem intencje „rozdarcia Chin i Rosji”, Sheinin napisał na swoim kanale Telegram , dodając: „Wiele się wydarzy w teraz wielka polityka, i to na poziomie symbolicznym."

Ekspert wojskowy Borys Rozhin był nieco bardziej konkretny. W swoim krótkim komentarzu na łamach kanału telegraficznego Colonelcassad powiedział:

,,Prawdopodobnie omawiali również zmiany w polityce USA. Xi Jinping rozmawiał już wcześniej z Trumpem przez telefon."

Dobrze. Trudno nie zgodzić się z przedmówcami. Rosja i Chiny będą działać wspólnie, broniąc swoich interesów narodowych. Najważniejsze jest to, iż nasze interesy narodowe w tym przypadku się przecinają...


Tsargrad.Tv

Idź do oryginalnego materiału