Modlitwy do Komunii Świętej: przygotowanie i dziękczynienie za Dusze w Czyśćcu cierpiące II

salveregina.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: Dusze czyśćcowe Komunia


Modlitwy przed Komunią Świętą.

Cuda łaski i miłosierdzia Bożego z nabożeństwem i nowenną 1903

Jakiż to znowu pełen skuteczności, pełen pociechy środek podany nam przez Najlitościwsze Serce Zbawiciela, byśmy i sami w osieroceniu, w żałobie, w tęsknocie najlepszą osłodę znaleźli, i ukochanym naszym pomoc dla nich najpożądańszą do więzień czyścowych posłali! jeżeli zbawienną jest rzeczą modlić się za zmarłych, nieskończenie zbawienniejsze będzie ofiarować za nich Komunię Świętą. Bóg w Miłosierdziu Swoim słucha litościwie każdego westchnienia naszego, ale jakże często modlitwy nasze zimne, roztargnione, samolubne, nie mają potrzebnych przymiotów, aby skutecznymi być mogły! Gdy Mszę Świętą ofiarujemy za zmarłych głos Krwi Przenajdroższej Pana Jezusa woła za nami, i wtedy modlitwa nasza nabiera skuteczności nieporównanie większej. Ale gdy w Komunii Świętej przyjmujemy Zbawiciela do serca naszego, gdy wielbimy Go tym aktem miłości, do jakiego stworzenie na ziemi względem Stwórcy wznieść się może, gdy ofiarujemy tę Komunię Świętą za dusze w Czyśćcu cierpiące, wtedy już nie my, ale Bóg sam Pan nasz Jezus Chrystus w nas się modli, On prosi listy naszymi, On sercem naszym wzdycha i błaga, czegóżby nie otrzymała modlitwa taka? Często więc ile możności najczęściej nieśmy tę najpożądańszą pociechę drogim zmarłym naszym i sercu własnemu, a w tej Komunii Świętej Boskie Serce Pana Jezusa ból nasz uleczy, łzy przyjmie i uświęci duszom cierpiącym w Czyśćcu da niezawodną pomoc i pociechę, i będzie dla nas miejscem spotkania duchownego z tymi, którzy przed nami zeszli z tego świata.

Modlitwa przed Komunią Świętą.

O Maryo! Pocieszycielko strapionych, świętych dusz czyścowych Matko Najlitościwsza! Do tej Komunii Świętej, którą ofiaruję za ukochane Twe dzieci, uproś mi przygotowanie tak mile Panu Jezusowi, aby jego Boskie Serce oprzeć się nie mogło najgorętszej mego serca prośbie, i aby z czyścowych więzień uwolniło tę duszę za którą, jako najdroższy okup składam Panu i Bogu mojemu przez Twe Serce Niepokalane, o Maryo! dzisiejszą Komunię Świętą.

O Panie Jezu! w imieniu dusz czyścowych, za które dziś pragnę Cię przyjąć do serca mego wierzę, iż w Przenajświętszym Sakramencie prawdziwie obecny jesteś Bóg Żywy, Słowo Przedwieczne, które się stało Ciałem, Początek i Koniec nasz ostateczny, na którego pragną patrzeć Aniołowie, do Którego tęsknią dusze w Czyśćcu cierpiące, i który ukażesz im się niedługo w całej jasności Bóstwa i Człowieczeństwa ubóstwionego, Którego Majestat wielbię Utajony pod osłoną Hostii Najświętszej.

W imieniu świętych dusz czyścowych, pozwól mi, Panie Jezu! powiedzieć Ci, żeś Ty moją nadzieją całą, iż dla tej nadziei bez żadnej mojej zasługi, ale tylko Miłosierdziem Twoim odziany, ośmielam się, przystąpić do Świętego Stołu Twego z tą ufnością mocną, iż ta Komunia Święta duszom błogosławionym przyniesie ulgę, przyspieszy wybawienie, a mnie, chociaż tak bardzo niegodnemu, posłuży na żywot wieczny uczyńże mi, Panie! według nadziei mojej, boś Dobry! a nie zawodzisz ufających Tobie!

O Jezu! pod osłoną Tej Hostii Najświętszej cały płomieniejący Miłością, o Panie! Który dusze miłujesz, Jezu, Boże mój! Kocham Cię nad wszystko! w imieniu dusz czyścowych w tej Przenajświętszej Tajemnicy Miłości, i co chwila goręcej pragnę Cię kochać na wieki miłością Aniołów i Świętych, Twojej Matki Najświętszej i Twego Serca Boskiego.

Boże i Zbawicielu mój! w przepaści nędzy mojej wyniszczając się przed Tobą. Wyznaję moją niegodność niezmierną, iż do nicestwa mego przydałem grzechów mnóstwo, ale iż sercem skruszonym i upokorzonym Ty nigdy nie gardzisz, przystępuję do połączenia się z Tobą w Komunii Świętej, ofiaruję Ci pokorę Boskiego Serca Twego, Twej Matki Niepokalanej, Aniołów i Świętych Twoich, i błogosławionych dusz w Czyśćcu cierpiących.

Przejdźże już Panie Jezu! przyjdź o jedyny celu pragnień moich! z tęsknotą biednych dusz Czyścowych wołam: „Przyjdź o Jezu! pociesz mnie!“ A jeszcze więcej pociesz i uwesel Twoje w Łasce Boskie Serce, przyspieszając przez tę Komunię Świętą wybawienie z mąk czyścowych duszom ukochanych Twoich, którym jedna kropla Twojej Krwi Najdroższej zalać może ognie, w jakich płoną, i Niebo otworzyć im na wieki. Dla miłości Matki Twojej Niepokalanej uczyń to, Jezu dobry! a odpust, jaki przez tę Komunię Świętą zyskać mogę, racz przyjąć, o Panie! za duszę N. jeżeli ta już tej pomocy nie potrzebuje, pozwól w Miłosierdziu Twoim, aby z tego odpustu korzystała dusza Twemu Boskiemu Sercu, lub Sercu Niepokalanej Matki Twojej najmilsza, aby do Nieba dziś przyjęta, wymodliła nam pociechę i Łaskę Bożą, jakiej teraz najbardziej potrzebujemy, według Twego Upodobania, o Jezu! Któremu cześć, Chwała, miłość i dzięki niech będą wieczne. Amen.

Ofiarowanie Komunii Świętej

Nowy Brewiarzyk Tercyarski przez O. L.K. 1910

Ojcze Przedwieczny! w zjednoczeniu z Komunią Świętą Wszystkich Świętych, którzy byli, są i będą na ziemi, z Komunią Najświętszej Panny Maryi i z Komunią Twojego Boskiego Syna przy Ostatniej Wieczerzy, ja nędzny grzesznik, ofiaruję Ci dzisiejszą Komunię Świętą, na Twoją największą Chwałę i na oddane należnej czci Nieskończonemu Majestatowi Twojemu, na pomnożenie euforii i Chwały Człowieczeństwa Pana naszego Jezusa Chrystusa, na uwielbienie Tajemnic Życia i Śmierci Jego, na pomnożenie Chwały Niepokalanej Maryi Panny, Św. Józefa i Wszystkich Świętych, osobliwie zaś moich Świętych Patronów i tych Świętych, których pamiątkę Kościół Święty dziś obchodzi, na przebłaganie za moje grzechy i za grzechy całego świata; na podziękowanie za wszystkie dary naturalne i za wszystkie Łaski nadprzyrodzone mnie i wszystkim ludziom udzielone, a szczególniej za Przenajświętszą Tajemnicę Wcielenia Słowa Przedwiecznego, za cudowne owoce Męki i Śmierci Zbawiciela, oraz za bezcenny Dar Boskiej Eucharystii i Serca Jezusowego, które zawsze jest dla nas źródłem wylewającym potoki miłości i miłosierdzia, i wreszcie na uproszenie wszelkich Łask mi potrzebnych, a zwłaszcza Łask N., których tak bardzo pragnie serce moje.

Ofiaruję Ci ją w celu pocieszenia Najświętszego Serca Jezusowego, utajonego w Sakramencie Miłości i wynagrodzenia za wszystkie nieuszanowania, obelgi, świętokradztwa i namiętności, które to Boskie Serce ranią tak boleśnie, które znieważają Święte Imię Twoje, a których ja także zbyt winnym się stałem.

Ofiaruję Ci ją za potrzeby tych: których kocham i dla których pragnąłbym wymodlić to wszystko, co doczesne i wieczne szczęście zapewnić im może.

Ofiaruję Ci ją na podwyższenie Kościoła Świętego i na rozszerzenie Królestwa Chrystusowego na ziemi, za Ojca Świętego Papieża i całe Duchowieństwo, za dusze zakonnemu życiu poświęcone i za te, które wśród świata świątobliwe i bogobojne prowadzą życie.

Ofiaruję Ci ją za tych, co mają gorące nabożeństwo do Przenajświętszego Sakramentu i często Go przyjmują; za tych, którzy Mękę Zbawiciela, często rozmyślają, i którzy gorliwie pracują nad rozszerzeniem czci Najświętszych Serc Jezusa i Maryi.

Ofiaruję Ci ją za oświecenie niewiernych i za nawrócenie grzeszników; za chorych i konających, za więźniów, za tych, którzy z ciężkimi walczą pokusami i za wszystkich smutkiem i cierpieniem przygniecionych.

Ofiaruję Ci ją za dusze w ogniu czyśćcowym cierpiące, a szczególnie za duszę N.N.; za dusze Najsłodszym Sercom Jezusa i Maryi najbardziej drogie, za dusze najbliższe wyzwolenia, oraz za te, o których nikt nie pamięta na ziemi. Za te biedne dusze, z taką tęsknotą do niebieskiej wzdychające ojczyzny, ofiaruję Ci także, przez Serce Niepokalanej Maryi Panny odpusty, jakie w dniu dzisiejszym będę mógł pozyskać. A to wszystko ku większej chwale Twojej, mój Panie! mój Boże i Ojcze mój najmiłosierniejszy! Amen.

Intencja przyjęcia Komunii Świętej

Cały złoty ołtarz 1829r.; Chwała Maryi, czyli Książka Różańcowa 1889r.; Głos duszy 1881r.; Pokój wam! Książka do nabożeństwa 1926r.

Chcę Komunikować, abym podziękował(a) imieniem wszystkich ludzi, i miłością całego Kościoła świętego, za ustanowienie Najświętszego Sakramentu, Ciała i Krwi Pańskiej.

Chcę Komunikować, abym żywą wiarą wyznał(a), iż tu jest Bóg prawdziwy i Człowiek, pod zasłoną chleba i wina, utajony.

Chcę Komunikować, abym podziękował(a) Bogu mojemu za Łaski mnie kiedykolwiek przy Komunii Świętej wyświadczone, za które wówczas nie dziękowałe(a)m, albo ich nie czcił(a), albo o nie wyraźnie nie prosił(a), a Tyś je Boże mój, szczodrobliwie dawał duszy mojej.

Chcę Komunikować, abym podziękował(a) za Łaski, wszystkim ludziom nabożnie komunikującym dane, i do tej Komunii, rad(a)bym miał(a) Serce Najświętszej Maryi, Serce Apostołów Świętych, Serce Kapłanów, Wszystkich Świętych, którzy byli, są i będą aż do skończenia świata.

Chcę Komunikować, abym nagrodził Ci, o Boże mój! wszystkie wzgardy, bluźnierstwa, zdeptania i zniewagi, które w tym Sakramencie cierpisz od czarownic, od pogaństwa, od heretyków i od wszystkich ludzi złośliwych, a na to miejsce, oddaję Ci ukłon i uszanowania wszystkich Aniołów Świętych, wszystkich ludzi i stworzenia całego.

Chcę Komunikować, abym sobie Łaski Bożej, wiary, nadziei i miłości, ku Bogu przyczyniał(a), abym się bardziej do Miłości Bożej, do zachowania Praw Boskich przysposobił(a).

Chcę Komunikować, abym sobie poprawę życia, grzesznikom nawrócenie, w smutku zostającym pociechę i moc na zwyciężenie onych, a wszystkim pokutującym wytrwanie w dobrem, od Boga w Sakramencie Najświętszym utajonego, uprosił.

Chcę Komunikować, dla wyjednania ratunku duszom w Czyśćcu zostającym, i Krwią Jezusową ich upały czyśćcowe zagasił(a).

Chcę Komunikować, abym sobie i wszystkim w grzechu zostającym, uprosił(a) skruchę serdeczną i pokutę prawdziwą, z żalem nadprzyrodzonym, jakiej potrzeba do zbawienia.

Chcę Komunikować, abym sobie i wszystkim utrapionym, uprosił(a) cierpliwość i pokorę Baranka Tego w Sakramencie Najświętszym Utajonego, abym Jego Miłością nieprzyjaciół moich kochał(a), Jego cierpliwością wycierpiał(a), co Boże miłościwy na mnie dopuścisz.

Chcę Komunikować, abym uprosił(a) zgodę Panom Chrześcijańskim i siłę przeciw nieprzyjaciołom Krzyża Świętego, aby Pan Bóg Kościół Swój podwyższył, pogan i heretyków poniżył, aby i oni wszyscy poznali i nabożnie przyjmowali do siebie Boga prawdziwego w Sakramencie Utajonego.

Chcę Komunikować, abym sobie i wszystkim uprosił(a) siłę i moc na zwyciężenie wszelkich pokus do grzechu wiodących, a zwłaszcza owych, które w ostatnim momencie na człowieka piekło wywiera.

Chcę Komunikować, dla uproszenia u Boga sobie i wszystkim wiernym Łaskę, iżbyśmy bez tego Posiłku zbawiennego nie schodzili ze świata. O Posiłku nasz, miłościwy Jezu, dajże nam natenczas pomoc i bądź nam Przewodnikiem na drogę wieczności, okropną i niewiadomą.

Chcę Komunikować, abym moje i wszystkich ludzie oziębłe i niedbałe przygotowania do Komunii Świętej nagrodził(a).

Tu wymień szczególną intencję, jaką przy każdej Komunii Świętej mieć powinieneś (powinnaś), czy to za żyjących, czy za zmarłych, lub za siebie samego(ą), w celu uzyskania jakiej Łaski Boga, pomocy do poprawy, błogosławieństwa, w jakim przedsięwzięciu… itd.

Rozpalże ogniem Miłości Twojej serce moje, a Ty Sam, miłościwy Jezu, Którego teraz mam przyjmować w Sakramencie Ołtarza, usposób duszę moją, jako wiesz, chcesz i możesz, i teraz, i potem do szczęśliwej wieczności na przyjęcie Ciebie, Zbawicielu mój, przez akty wiary, nadziei, miłości i żalu za grzechy. Amen.

Na Krzyżu Samo się zataiło Bóstwo, a tu się i Twe tai Człowieczeństwo. Jezu, którego widzę tu skrytego, niech Cię zobaczę po śmierci jawnego. Amen.

Gdy już przystępować będziesz do Ołtarza mów:

Chwała Maryi, czyli Książka Różańcowa 1889r.

Najdobrotliwszy Jezu! znam swoją wielką niegodność, żebyś miał wnijść do przybytku serca mego: Ty jednak Najłaskawszy Panie racz być miłościw mnie grzesznemu, i spraw to Łaską Twoją, abym Cię przyjął nie na Sąd, ale raczej na odpuszczenie wszystkich grzechów moich, i na zbawienie duszy mojej. Amen.

Nauki i przestrogi o przystępowaniu do Komunii Świętej.

1. Przed przystąpieniem do Komunii Świętej.

Ołtarzyk_rzymsko_katolicki_czyli_zbiór_katolickiego_nabożeństwa 1846

Przystępując do Najświętszego Stołu, zbierz i pochłoń w swą i duszę wszystkie swe zmysły, jakobyś umierał ciałem, a żył tylko życiem ducha; abyś mógł Zbawiciela swego przyjąć z tak doskonałym nabożeństwem, z jakim Najświętsza Marya Panna przyjęła nawiedziny Nieba, gdy rzekła: Oto Ja Służebnica Pańska.

PRZESTROGA!

Cały złoty ołtarz 1829

Kiedy już blisko masz przyjąć Pana Jezusa, wzbudźże w sobie żal, jako możesz największy nadprzyrodzony, żałując dla samej szczerej Dobroci Boskiej, za grzechy całego życia twego, a osobliwie też za wady, choć małe, które się mogły przytrafić, przy Spowiedzi, przy wypełnieniu pokuty, i przy tymże samym przygotowaniu do Komunii na przykład w języku i w oczach, rozerwanie w modlitwie, niedbałe stosowanie się do nabożeństwa i inne tym podobne; a o ile jest w ten dzień odpust jaki, uczyń intencję, iż pragniesz dostąpić, tymi albo podobnymi słowy.

Żałuję, Boże mój, dla szczerej Dobroci Twojej, żem Cię kiedykolwiek, by najmniejszym grzechem obraził(a) w życiu moim, a osobliwie też przepraszam Cię za niedbalstwa moje i najmniejsze wady, w tym samym przygotowaniu, a pragnę tego, który tu dziś jest odpustu dostąpić.

2. Przyjęcie Komunii Świętej.

Potem spuść skromnie oczy, otwórz usta, nadstaw cokolwiek języka i przyjmij Przenajświętszy Sakrament bez porywczości, nie żując Hostyi, ale też nie czekając aż się sama rozpłynie.

!

Książka do nabożeństwa dla katolickich chrześcijan ks. J.A. Schneidera, Wrocław 1811

Z czystym ciałem i czystą duszą przystępuj do Stołu Pańskiego!

Po przyjęciu Przenajświętszej Hostii należy Ją zaraz połknąć. Gdyby zaś przylgnęła do podniebienia, trzeba Ją odłączyć językiem!

Nie wolno ci dotykać się Hostii palcem, chociażby choćby upadła na ziemię. Tylko kapłan może Ją stamtąd podnieść.

3. Zachęta Św. Alfonsa Liguori o dziękczynieniu po Komunii Św.

Nowenna do NMP Niepokalanej 1947

Żadna modlitwa nie jest tak przyjemna Panu Bogu ani tak pożyteczna dla duszy naszej, jak serdeczne dziękczynienie po przyjęciu Komunii Świętej. Sobór Florencki orzekł, iż Najświętszy Sakrament to samo w duszy sprawuje, co naturalny pokarm w ciele, który spożyty, o tyle tylko korzyść przynosi, o ile ciało nasze jest zdrowe. Stąd też dusze pobożne usilnie się starają, aby jak najdłużej mogły wytrwać w modlitwie, po przyjęciu Komunii Świętej. Nadto: Jezus po Komunii Świętej o wiele skłonniejszy jest do udzielania swych łask, niż kiedykolwiek indziej, albowiem, jak to z własnego doświadczenia twierdzi Św. Teresa, Pan Jezus zasiada wtedy w duszy, jakby na tronie łaski zapytując się jej: cóż chcesz, żebym ci uczynił? Właśnie jakby mówił: w tej tylko intencji przybyłem do ciebie, żebym cię moimi obdarzyć łaskami; proś o co chcesz, ale proś z ufnością i bądź pewny, iż niczego nie odmówi co ci do zbawienia wcześniej czy później będzie potrzebne.

O jak wielki Skarb Łask otrzymasz, gdy idąc za tą radę, znaczną część czasu po Komunii Świętej przepędzisz na duchowej z twoim Jezusem rozmowie, wnikając w te myśli i uczucia, które On Sam ci do serca podda.

Dziękczynienie po Komunii Świętej.

Po przyjęciu Komunii Świętej.

Anioł stróż albo Książka do nabożeństwa dla katolickiej 1890

Po przyjęciu Komunii Świętej nabożnie zmów, uderzając się w piersi pobożne westchnienia:

Witam Cię, o Jezu, w ubogim sercu moim. Tobie się cały oddaję.

Jezu, Tobie żyję! Jezu, Tobie umieram! Jezu, Twoim jestem w życiu i w śmierci!

O mój Jezu, Ty we mnie, a ja w Tobie!

O mój Zbawicielu, mieszkaj we mnie!

Znalazłem tego, którego szukała dusza moja. Znalazłem Jezusa, zatrzymam Go i nie puszczę!

Boże mój i moje wszystko.

Odpust 50 dni za każdym razem.

Najsłodszy Jezu! nie bądź mi Sędzią, ale Zbawicielem!

Słodkie Serce Jezusa mojego, spraw, niech Cię kocham coraz więcej!

Słodkie Serce Jezusa bądź moją miłością.

Odpust 300 dni raz na dzień.

Serce Jezusa, zapalone miłością ku nam, zapal serce nasze miłością ku Tobie.

Odpust 100 dni raz na dzień.

Słodkie Serce Jezusa mego, proszę Cię najgoręcej, spraw, bym Cię kochał, kochał co raz więcej.

Odpust: 300 dni każdorazowo. Odpust zupełny raz na miesiąc w jakimkolwiek dniu, jeżeli ktoś codziennie tak się modli.

Warunki: Spowiedź Święta, Komunia Święta, nawiedzenie kościoła i modlitwa tamże przez czas jakiś według intencji Ojca Świętego.

Chwała i uwielbienie, miłość i dziękczynienie, bądź w każdym momencie, Tobie o Serce Jezusa w Najświętszym Sakramencie, na wszystkich Ołtarzach całej ziemi, aż do końca świata!

Wielbi dusza moja Pana i rozradował się duch mój w Bogu, Zbawicielu moim. Albowiem uczynił mi wielkie rzeczy, który możny jest i Święte Imię Jego!

Niech będzie pochwalony i uwielbiony Jezus Chrystus w Najświętszym Sakramencie! Amen.

Sposób nabożeństwa po Komunii Świętej

Cuda łaski i miłosierdzia Bożego z nabożeństwem i nowenną 1903

O Jezu! o Miłości! Boże mego serca i wszystko moje! Tyś we mnie, a ja w Tobie!… Kocham Cię teraz tą Miłością, którą Ty Sam jesteś, bo kocham Boskim Sercem Twoim, i tę Miłość, witając Ciebie, składam jakby najgorętsze pocałowanie na Stopach, na Ręku, na Sercu Twoim Najświętszym… Powiedzże do mnie, jak do Magdaleny pokutującej powiedziałeś: „Wiele jej odpuszczono, bo umiłowała wiele”. Dla tej Miłości Boskiego Serca Twego, której ogień Najświętszy teraz w sercu moim płonie, odpuść mi grzechy, o Dobry Jezu! odpuść karanie duszom w Czyśćcu cierpiącym, a mianowicie N. N.

Jezu mój! od wszystkich dusz błogosławionych, które tęsknią za Tobą w czyścowych więzieniach, wielbię Cię w sercu moim teraz prawdziwie obecnego i składam Ci cześć i pokłony Niebios i ziemi, a szczególnie Twej Matki Najświętszej, przez Nią błagając, by te dusze ukochane jak najprędzej mogły cześć Tobie oddawać w Niebiosach.

W zjednoczeniu z nimi dzięki Ci składam za tę Komunię Świętą i za wszystkie cuda miłości, jakie spełnić raczyłeś, aby w Sakramencie Najświętszym stać się Pokarmem naszym, aby dziś nawiedzić moje biedne i niegodne serce. Dzięki Ci składam za wszystko, co przez tę Komunię Świętą Łaska Twoja we mnie i przeze mnie spełni, pomimo całej niegodności mojej, a szczególnie za pociechę i ulgę w cierpieniach, jakiej doznają stąd przez Twe Miłosierdzie, błogosławione czyśćcowe dusze. Bądźże, o Panie Jezu! uwielbiony ich wdzięcznością, ich miłością, i pozwól, by jak najprędzej zaczęły Ci śpiewać wieczną pieśń dziękczynną w Niebie.

O Jezu! w Dobroci Twojej Nieskończonej racz przyjąć tę Komunię Świętą jako zadośćuczynienie, jako przebłaganie za wszystko, co ja i te dusze błogosławione, dłużne są jeszcze Sprawiedliwości Twojej. Ty Sam Ranami Twymi, Twoją Krwią Przenajdroższą, Twymi Zasługami, racz spłacić ich długi, oraz długi moje.

Ojcze Przedwieczny! Przez Boskie Serce Twego Syna w moim sercu teraz bijące, błagam, abyś wybawił dusze z mąk czyścowych, abyś je przyjął do Wiecznej Chwały Twojej, a szczególnie dusze N. N.

O Jezu! dusz Zbawicielu, Który cierpiałeś i umarłeś na krzyżu, aby je odkupić, otwórz Niebo tym, których wyzwolenia z płomieni czyścowych Twe Boskie Serce tak bardzo pragnie!… O Serce Jezusa Najsłodsze! na Krzyżu włócznią otwarte, przyjmij w Ranę Twoją te cierpiące dusze! Spuść na nie choćby jedną kroplę tej Krwi Przenajdroższej, która zbrodnie całego świata zgładzić może!

Duchu Święty Pocieszycielu! Miłości Ojca i Syna! Łaskę i Słodkość Twoją zlej na Kościół Cierpiący!

Matko Litości i Miłosierdzia! O Maryo bez zmazy poczęta! módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy, a tym duszom odkupionym Krwią Jezusa Twego, uproś z Czyśćca wybawienie!

O Święci i Święte, których wiecznym weselem Bóg już w Niebiosach ukoronował, wstawcie się za bracią Waszą jeszcze w Czyśćcu bolejącą! O Święci Aniołowie! zanieście im wszystkie pociechy, za którymi tęsknią i przyspieszcie im wieczne w Niebie najradośniejsze z Wami towarzystwo przed Majestatem Tego, Któremu: „Święty! Święty! Święty!” wyśpiewujecie na wieki! Amen.

Westchnienia do Pana Jezusa – modlitwa Św. Ignacego Loyoli

Ołtarzyk_rzymsko_katolicki_czyli_zbiór_katolickiego_nabożeństwa 1846; Nowy Brewiarzyk Tercyarski przez O. L.K. 1910; Mały kancyonał najuzywanszych do nabozenstwa piesni 1904; Arka pociechy 1880r.

Uwaga.

Cały złoty ołtarz 1829r.

Modlitwy następujące po przyjęciu Najświętszego Sakramentu nazywa się tu Modlitwą Św. Ojca Ignacego, nie przeto, aby ją miał ułożyć Ojciec Święty, bo dawniejsza jest, ale iż jej Święty Ojciec często używał w swoich ćwiczeniach kładzie ją.

  1. Ánima Christi Sanctissima, santifica me.
  2. Corpus Christi Sacratissimum, salva me.
  3. Sanguis Christi pretiosissime, inébria me.
  4. Aqua láteris Christi purissima, lava me.
  5. Sudor vultus Christi virtuosissime, sana me.
  6. Pássio Christi, confórta me.
  7. Vulneres Christi, sanate me.
  8. Cor Christi, illumina me (accipe me).
  9. Anima Christi, anima me.
  10. Bonitas Christi, laetifica me.
  11. Pulchritudo Christi, ad te me attrahe
  12. Amor Christi, accende me.
  13. Gratia Christi, imple me.
  14. Misericordia Christi, libera me.
  15. Crux Christi, adiuva me.
  16. O bone Iesu, exáudi me.
  17. Intra tua vúlnera abscónde me.
  18. Ne permittas me separári a Te.
  19. Ab hoste maligno defénde me.
  20. In hora mortis meæ voca me.
  21. Jube me venire ad Te, et pone me juxta te: ut cum Angelis, Archangelis et Sanctis Tuis laudem Te, per infinita sǽcula sæculórum. Amen.

Jesu, tecum vivere et morior volo, Maria, sis mater mihi nunc et in aeternum. Amen.

  1. Duszo Chrystusowa Najświętsza, uświęć mnie.
  2. Ciało Chrystusowe najczystsze, zbaw mnie.
  3. Krwi Jezusa Chrystusa Przenajświętsza, napój mnie.
  4. Wodo z Boku Chrystusowego przeczysta, obmyj mnie.
  5. Pocie Oblicza Chrystusowego najmocniejszy, ulecz mnie.
  6. Męko Jezusa Chrystusa, utwierdź mnie.
  7. Rany Chrystusowe, uzdrówcie mnie.
  8. Serce Chrystusowe, oświeć mnie (przyjmij mnie).
  9. Duszo Chrystusa, ożyw mnie.
  10. Dobroci Chrystusa, uwesel mnie.
  11. Piękności Chrystusowa, pociągnij mnie do Siebie.
  12. Miłości Chrystusa, zapal mnie.
  13. Łasko Chrystusa, napełnij mnie.
  14. Miłosierdzie Chrystusa, ratuj mnie.
  15. Krzyżu Chrystusa, wesprzyj mnie.
  16. O Dobry Jezu! wysłuchaj mnie.
  17. W Ranach Twoich Świętych ukryj mnie.
  18. Nie dopuść mi oddalić się od Ciebie.
  19. Od nieprzyjaciela złośliwego broń mnie.
  20. W godzinę śmierci wezwij mnie.
  21. Rozkaż mi przyjść do Siebie i obok Siebie postaw mnie; abym z Aniołami, Archaniołami i Świętymi Twymi chwalił(a) Cię po nieskończone wieki wieków. Amen.

Jezus, z Tobą chcę żyć i umierać; Marya, bądź mi Matką teraz i na wieki. Amen.

Odpusty:

1) 300 dni za każdym razem.

2) 7 lat raz na dzień wszystkim wiernym po przyjęciu Komunii Świętej

3) Odpust zupełny raz w miesiąc wszystkim tym, którzy takowe odmawiali w sposób wyżej podany, przez przeciąg jednego miesiąca.

Warunek: Spowiedź Święta, Komunia Święta, nawiedzenie kościoła i tamże modlitwa przez pewien czas na intencję Ojca Świętego. Ofiarować za zmarłych – Pius IX 1854.

Modlitwa odpustowa przed krzyżem do Pana Jezusa po Komunii Świętej.

Bądź wola Twoja obszerny zbiór nabożeństw i pieśni 1927; Anioł Stróż 1905

En ego, o bone et dulcíssime Iesu, ante conspéctum tuum génibus me provólvo, ac máximo ánimi ardóre te oro atque obtéstor, ut meum in cor vívidos fídei, spei et caritátis sensus, atque veram peccatórum meórum pœniténtiam, eáque emmendándi firmíssimam voluntátem velis imprímere; dum magno ánimi afféctu et dolóre tua quinque vúlnera mecum ipse consídero ac mente contémplor, illud præ óculis habens, quod iam in ore ponébat tuo David prophéta de te, o bone Iesu: Fodérunt manus meas et pedes meos: dinumeravérunt ómnia ossa mea. (Ps. 21,17-18) Oto ja, o dobry i najsłodszy Jezu! upadam na kolana przed Obliczem Twoim, a w największej żarliwości ducha, proszę Cię i błagam, abyś najżywsze uczucia wiary, nadziei i miłości wpoił w serce moje, jako też i prawdziwą pokutę za grzechy moje i najszczerszą, a silną chęć poprawy sercu mojemu na zawsze dać raczył. Udaruj mnie tą Łaską Twoją, który z największym wzruszeniem i z najgłębszym uczuciem miłości i boleści duszy mojej Twoje Pięć Ran rozpamiętywam, i myślą moją w Nich się zatapiam, o Dobry Jezu! mając to przed oczyma, co już król i prorok Dawid miał na ustach swoich, gdy mówił o Tobie: „Przebodli ręce moje i nogi moje, policzyli wszystkie kości moje” (Ps 22, 17-18).

Módlmy się. Panie Jezu Chryste, przez pięć ran Twoich, które Ci na krzyżu miłość Twoja ku nam zadała, ratuj sługi i służebnice Twoje, któreś najdroższą krwią odkupił. Amen.

Odpusty:

Odpust zupełny w dzień przyjęcia Komunii Świętej tym wszystkim, co powyższą po Komunii Świętej pobożnie odmówią klęcząc przed wizerunkiem Pana Jezusa Ukrzyżowanego.

Odpustu tego dostąpić można tylekroć, ile razy w ciągu 8 dni po odbytej Spowiedzi przystępuje się z czystym sumieniem i ze skruchą do Komunii Świętej.

Warunki: Spowiedź Święta, Komunia Święta i modlitwa przez pewien przeciąg czasu w kościele lub w kaplicy publicznej na intencję według Papieża (tj. o podwyższenie Kościoła Świętego, nawrócenie błędnowierców i o pokój między narodami chrześcijańskimi) — Zmów na intencję Papieża 6 Ojcze nasz i 6 Zdrowaś Maryo — albo jedną tajemnicę Różańca Świętego, który odpust można ofiarować za dusze w Czyśćcu – Pius VII, dn. 25 sierpnia 1820; Leon XII, dn. 17 września 1846.

CZĘSTA KOMUNIA ŚWIĘTA – ODPUSTY.

Odpusty. Podręcznik dla duchowieństwa i wiernych opr. X. Augustyn Arndt 1890r.

Odpusty:

1) 5 lat uzyskają wierni, którzy w niedziele lub święta się spowiadają, przyjmują Komunię Świętą i modlą się za Ojca Świętego.

2) Kto ma pobożny zwyczaj przynajmniej raz na miesiąc do Komunii Świętej przystępować i prócz tego w święta Pana Jezusa, Matki Boskiej, Apostołów i Narodzenia św. Jana Chrzciciela zyskuje:

  1. a) 10 lat za każdym razem; b) Odpust zupełny raz w rok w dzień głównego święta tego miejsca, w którym się znajduje. Warunek: Spowiedź Święta, Komunia Święta i modlitwa za Papieża.

(Grzegorz XIII. Bullą Ad excitandum 10 kwietnia 1580).

Uwaga. Na początku XVII w. zaprowadzono w Rzymie przez Ojców T.J. pobożne dzieło tak zwanej Komunii generalnej. Była to urządzana co miesiąc, to w tym to w innym kościele, Komunia wspólna, do której nasi ojcowie wiernych kazaniami zachęcali i przygotowywali. W naznaczonym dniu był obrany kościół zwykle tak zapełniony, iż zwykle kilku kapłanów na raz musiało rozdawać Komunią Świętą, często choćby Kardynałowie dopomagali. Przede wszystkim pomagały kongregacje Maryańskie przykładem swoim wielce do rozpowszechnienia pobożnego zwyczaju. Paweł V bardzo pochwalił to urządzenie (Brewem Aeterni Pastoris d. 22 sierpnia 1613) i nadał uczestnikom tej Komunii generalnej odpust zupełny. Później założono dla zachowania tego zwyczaju osobne bractwo: Congregatio Sanctissimae Communionis generalis. (Decr. auth. II. 41). Z Rzymu pobożny zwyczaj rozpowszechnił się po całym świecie. Leon XIII nadał Brewem Nihil adeo d. 8 stycznia 1886 odpust zupełny wszystkim wiernym, którzy po szczerej Spowiedzi odwiedzają kościół Towarzystwa Jezusowego lub inny, w którym pod przewodnictwem Jezuitów odbywa się Komunia generalna, przyjmują tam Komunię Świętą i modlą się na intencję Ojca Św. (Summar. Indulg. S. J. 1886r.)

Idź do oryginalnego materiału