Już niebawem wszyscy zasiądziemy do wigilijnej wieczerzy, która w wielu domach zacznie się od modlitwy. Tą z kolei poprzedza kilka innych czynności. Przede wszystkim najstarsza osoba w rodzinie mówi: "W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego", a pozostali członkowie rodziny również czynią znak krzyża i odpowiadają "Amen". Następnie wybrana osoba (najlepiej najstarsze dziecko) zapala świecę i mówi "Światło Chrystusa", a wszyscy odpowiadają "Bogu niech będą dzięki". Potem zapala się lampki choinkowe, mówiąc "Dziś Chrystus się narodził", a reszta rodziny odpowiada "Radujmy się i weselmy". W dalszej kolejności należy odczytać fragment Ewangelii i zmówić określone modlitwy. Jakie? Wyjaśniamy.
REKLAMA
Zobacz wideo Czy alkohol może pojawić się na wigilijnym stole?
Przed opłatkiem trzeba odczytać fragment Ewangelii. O narodzinach Jezusa
Po przygotowaniach opisanych powyżej wybrana osoba z rodziny (ponownie najlepiej najstarsze dziecko) odczytuje fragment z Ewangelii św. Łukasza dotyczący narodzin Jezusa. Brzmi on następująco:
W owym czasie wyszło rozporządzenie Cezara Augusta, żeby przeprowadzić spis ludności w całym państwie. Pierwszy ten spis odbył się wówczas, gdy wielkorządcą Syrii był Kwiryniusz. Wybierali się więc wszyscy, aby się dać zapisać, każdy do swego miasta. Udał się także Józef z Galilei, z miasta Nazaret, do Judei, do miasta Dawidowego, zwanego Betlejem, ponieważ pochodził z domu i rodu Dawida, żeby się dać zapisać z poślubioną sobie Maryją, która była brzemienna. Kiedy tam przebywali, nadszedł dla Maryi czas rozwiązania. Porodziła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie.
W tej samej okolicy przebywali w polu pasterze i trzymali straż nocną nad swoją trzodą. Naraz stanął przy nich anioł Pański i chwała Pańska zewsząd ich oświeciła, tak iż bardzo się przestraszyli. ale anioł rzekł do nich: „Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam euforia wielką, która będzie udziałem całego narodu: dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz, Pan. A to będzie znakiem dla was: Znajdziecie Niemowlę, owinięte w pieluszki i leżące w żłobie". I nagle przyłączyło się do anioła mnóstwo zastępów niebieskich, które wielbiły Boga słowami: „Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom Jego upodobania".
Modlitwa przed wigilijną wieczerzą. Należy ją odmawiać w określony sposób
Po odczytaniu podanego powyżej fragmentu Ewangelii św. Łukasza należy odmówić modlitwy. Są one następujące:
Ojcze Nasz...;
Zdrowaś Maryjo;
Chwała Ojcu;
Wieczne Odpoczywanie.
Następnie najstarsza osoba (lub inna wybrana) mówi: "Panie Boże, Ty sprawiłeś, iż ta święta noc, kiedy wspominamy pamiątkę Wcielenia Twojego Syna dla naszego zbawienia, zajaśniała blaskiem Twej światłości. Spraw, abyśmy, opromienieni tym blaskiem, z otwartym sercem przyjęli Jezusa jako naszego Odkupiciela". Potem drugi wybrany członek rodziny kontynuuje: "Pobłogosław nas i te opłatki, którymi się podzielimy na znak miłości i przebaczenia. Naucz nas, Panie Boże, dzielić się chlebem, miłością i życzliwością ze wszystkimi ludźmi, a zwłaszcza z tymi, wśród których żyjemy. Obdarz miłością, zgodą i jednością naszą rodzinę. Wlej nadzieję w serca ubogich, samotnych, osieroconych i przeżywających jakiekolwiek cierpienia". Teraz cała rodzina łamie się opłatkiem i składa sobie nawzajem życzenia świąteczne, po czym zasiada do wigilijnej wieczerzy.