Mniej religii w szkołach. Kościół odpowiada resortowi edukacji nowym modelem katechezy

news.5v.pl 22 godzin temu

W styczniu Ministerstwo Edukacji ogłosiło zmiany, zgodnie z którymi od nowego roku szkolnego religia w szkołach będzie prowadzona tylko raz w tygodniu, zamiast dotychczasowych dwóch godzin. Dodatkowo zajęcia mają się odbywać na początku lub końcu dnia nauki – czyli jako pierwsze lub ostatnie lekcje. Minister Barbara Nowacka tłumaczyła, iż to rozwiązanie ma usprawnić organizację zajęć.

Z decyzją resortu nie zgadzają się przedstawiciele Kościoła, którzy zapowiedzieli własne działania.

Kościół powołuje specjalny zespół. Chodzi o katechezy

W marcu, podczas zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie, podjęto decyzję o utworzeniu specjalnego zespołu ds. katechezy parafialnej. Pracami pokieruje biskup sosnowiecki Artur Ważny.

Duchowny zapowiedział, iż powszechne katechezy w parafiach rozpoczną się we wrześniu 2026 roku. W rozmowie z Polską Agencją Prasową zaznaczył, iż nie będą one kopiować szkolnych lekcji religii, których celem jest przede wszystkim przekaz wiedzy religijnej i wartości. Katechezy parafialne mają natomiast „pogłębiać formację, łącząc wychowanie z życiem sakramentalnym”.

– Obok nauczania i wychowania, jedynie w parafii może być realizowana trzecia funkcja katechezy, chrześcijańskie wtajemniczenie – powiedział PAP bp Ważny.

Zmiany w nauczaniu religii. Reakcja na ruch ministerstwa

W skład zespołu powołanego przez Episkopat wchodzą m.in. specjaliści z zakresu Biblii, liturgii i teologii. Ich zadaniem jest wypracowanie zasad nowego modelu katechez.

ZOBACZ: Episkopat protestuje ws. zmian w lekcjach religii. „Niesprawiedliwe z trzech powodów”

Wiadomo już, iż zajęcia mają być adresowane nie tylko do dzieci i młodzieży. W katechezach parafialnych będą mogli uczestniczyć wierni w każdym wieku. Zajęcia prowadzić mają nie tylko duchowni i nauczyciele religii, ale również odpowiednio przygotowane osoby świeckie.

Obecnie realizowane są prace nad pięcioma typami katechez parafialnych. Dotyczą one:

  • chrztu
  • pokuty i pojednania
  • pierwszej komunii
  • bierzmowania
  • ewangelizacji

ZOBACZ: Episkopat grzmi po słowach z rządu. „Mijanie się z prawdą”

Choć nowy model ma zostać wdrożony w całym kraju, podobne katechezy już funkcjonują w niektórych parafiach. Służą one przygotowaniu wiernych do uczestnictwa w sakramentach i ważnych ceremoniach religijnych.

Biskup Artur istotny podkreślił, iż ze względu na „obecne konteksty społeczno-kulturowe” konieczne jest przemyślenie formuły takich spotkań i „tchnięcie w nie nowego ducha”. Dodał również, iż zapowiedzi rządu dotyczące zmian w szkolnym nauczaniu religii stały się impulsem do przyspieszenia prac nad reformą katechezy w parafiach.

red. / Polsatnews.pl

Czytaj więcej

Idź do oryginalnego materiału