Ministrowie spraw zagranicznych apelują: Wojna w Gazie musi się natychmiast zakończyć

8 godzin temu
Zdjęcie: Mohammed Ibrahim/Unsplash


Model dostarczania pomocy przez rząd Izraela jest niebezpieczny, podsycający niestabilność i pozbawiający mieszkańców Gazy ludzkiej godności – piszą ministrowie 28 krajów, w tym Polski.

„Występujemy z prostym, pilnym przesłaniem: wojna w Gazie musi się natychmiast zakończy” – piszą we wspólnym oświadczeniu ministrowie spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii, Polski i 26 innych krajów.

„Cierpienia ludności cywilnej w Gazie osiągnęły nowe głębiny. Model dostarczania pomocy przez rząd Izraela jest niebezpieczny, podsycający niestabilność i pozbawiający mieszkańców Gazy ludzkiej godności” – stwierdzają szefowie dyplomacji państw sygnatariuszy deklaracji.

WIĘŹ – łączymy w czasach chaosu

Więź.pl to pogłębiona publicystyka, oryginalne śledztwa dziennikarskie i nieoczywiste podcasty – wszystko za darmo! Tu znajdziesz lifestyle myślący, przestrzeń dialogu, personalistyczną wrażliwość i opcję na rzecz skrzywdzonych.

Czytam – WIĘŹ jestem. Czytam – więc wspieram

Alarmująca jest zwłaszcza, ich zdaniem, gehenna Palestyńczyków, zabijanych w trakcie wydawania pomocy humanitarnej w enklawie. W efekcie niebezpiecznego systemu dystrybucji zginęło już ponad 800 osób. „Odmowa przez rząd Izraela niezbędnej pomocy humanitarnej ludności cywilnej jest niedopuszczalna” – zaznaczają ministrowie.

Ostrzegają oni także przed planami zbrodni wojennych i łamaniu prawa międzynarodowego przez Izrael. Zwłaszcza w kontekście zapowiadanych przesiedleń ludności, jak również osadnictwa izraelskiego na terenach palestyńskich. „Wzywamy strony i społeczność międzynarodową do zjednoczenia się we wspólnym wysiłku, aby położyć kres temu strasznemu konfliktowi, poprzez natychmiastowe, bezwarunkowe i trwałe zawieszenie broni” – apelują.

Agresja na Strefę Gazy, rozpoczęta przez Izrael po terrorystycznym ataku Hamasu z 7 października 2023 r., w którym zginęło niemal 1200 osób, przyniosła śmierć ok. 60 tys. osób, w zdecydowanej większości cywili. Międzynarodowa organizacja Lekarze bez Granic odnotowała właśnie w Strefie Gazy najwyższy poziom wskaźników niedożywienia w historii działalności organizacji w regionie.

Dalsze plany izraelskie wobec Gazy pozostają niepewne. Oficjalnie premier Benjamin Netanjahu dąży do podpisania rozejmu, forsowanego przez prezydenta USA Donalda Trumpa, jednak równocześnie członkowie rządu Izraela proponują różne wizje czystek etnicznych na terenie enklawy, a eksperci ostrzegają przed kolejnymi zbrodniami na Palestyńczykach. „Gaza może przejść do historii jako największe ludobójstwo XXI wieku” – ocenia prof. Raszid Chalidi.

Idź do oryginalnego materiału