🔉Miesiąc Kwiecień poświęcony ku czci Przenajświętszego Oblicza Pana Jezusa – dzień 6.

salveregina.pl 23 godzin temu
Zdjęcie: Przenajświętsze Oblicze


Kilka słów o nabożeństwie do Przenajświętszego Oblicza Zbawiciela.

Sam na sam z Panem Jezusem, czyli Pokarm Anielski dla dusz pragnących Miłości Bożej 1917

Kwiat Eucharystyczny 1936

„Twarzy mojej nie odwróciłem od tających i plujących na mnie” — (Ks. Iz. 50, 6)

Pan Jezus, nasz najukochańszy Mistrz Boski, Sam raczył objawić nam nabożeństwo do Swego Najświętszego Oblicza — a przez nie jakoby otworzył nam nowe źródło Łask Bożych, obiecując, iż ci, którzy czcić będą Jego Najświętsze Oblicze w duchu zadośćuczynienia, dopełnią tego, co uczyniła Święta Weronika.

Zależnie od tego, z jaką gorliwością czcić będą Jego Najświętsze Oblicze, oszpecone przez bluźnierców, będzie czuwał nad ich obliczem, oszpeconym przez grzechy. «Oblicze Moje jest jakby Pieczęcią Bóstwa, która ma Moc przywracać duszom Podobieństwo Boże».

Obietnice Pana Jezusa dane czcicielom Jego Najświętszego Oblicza

Dla zachęcenia nas do tego pobożnego ćwiczenia, które wielce jest miłym Panu Jezusowi i całemu Niebu, udarował wszystkich czcicieli Swego Najświętszego Oblicza wielkimi obietnicami, które to z różnych miejsc wyjęte, razem są umieszczone.

Czytaj więcej
  1. Osoby, mające nabożeństwo do Świętego Oblicza, otrzymują na ziemi wewnętrzne i stałe światło, a w niebie szczególniejszą światłością jaśnieć będą.
  2. Osoby, które wpatrywać się będą w Rany Mego Oblicza na ziemi, wpatrywać się też będą w Niebie, jaśniejące Chwałą.
  3. Będę ich bronił od nieprzyjaciół.
  4. Będę ich bronił od wszelkich nieszczęść i złych przygód.
  5. Ci, którzy będą ofiarować Moje św. Oblicze Ojcu Mojemu, wyproszą przez to nawrócenie wielu grzeszników.
  6. Przez to ofiarowanie nic im nie będzie odmówione.
  7. Przez to Święte Oblicze będą działać cuda
  8. Zapewnię im wytrwanie do końca.
  9. Żaden z nich nie będzie odłączony ode Mnie.
  10. Ci, którzy w jakikolwiek sposób bronić będą na ziemi sprawy Mojej na zadośćuczynienie, Ja także będę ich bronił przed Moim Ojcem w niebie i dam im królestwo Moje.
  11. Tak samo, jak w jakim królestwie za monetę, na której znajduje się wyobrażenie panującego, można dostać wszystko, czego się żąda, tak za drogocenne wyobrażenie Przenajświętszego Oblicza, otrzyma się w Królestwie Niebieskim wszystko, czego się zapragnie.
  12. Pan nasz powiada siostra od Św. Piotra, obiecał mi wyrazić w duszy tych, którzy czcić będą Jego Przenajświętsze Oblicze, rysy Boskiego z Nim podobieństwa (21 stycznia 1847r.).

Obietnica uczyniona Św. Gertrudzie.

Sam na sam z Panem Jezusem, czyli Pokarm Anielski dla dusz pragnących Miłości Bożej 1917

Przytaczamy jedno zdarzenia z życia tej Świętej. W uczuciu żalu za swoje winy, chciała ona iść dnia pewnego uczcić cudowny Obraz Oblicza Pańskiego, jak to jest zwyczajem w Rzymie. Wyobrażała sobie Oblicze Pana naszego zmienione wskutek jej grzechów i rzuciła się do Nóg Jego błagając o przebaczenie. Naówczas Zbawiciel, podniósłszy rękę, pobłogosławił ją i rzekł: „Przez wnętrzności Miłosierdzia Mojego odpuszczam ci wszystkie grzechy, a chcąc, żebyś zupełnie uczuła poprawę, wskazuję ci, żebyś na zadośćuczynienie za te grzechy przez cały rok codziennie spełniła jaki dobry uczynek, na pamiątkę odpustu, jakiego ci udzielam”. I wówczas uczynił jej taką obietnicę: „Wszyscy, którzy, chcąc Mi okazać miłość swoją, pamiętać będą często o wyobrażeniu, przedstawiającym Moje Boskie Oblicze, uczują w sobie przez odbicie Mego Człowieczeństwa, żywy odblask Mojej Twarzy, która w nich będzie wyryta i jaśnieć będą świetniej od wielu innych w życiu wiekuistym!”

O jak droga obietnica! Czyż ona nie powinna ożywić naszej pobożności do Cudownego Oblicza Boskiego Zbawiciela? A o ile nie możemy iść do Rzymu, postarajmy się przynajmniej mieć ten obraz Jego w domach swoich.

O nabożeństwie miesięcznym.

Źródło: Zbior wybornego y gruntownego nabozenstwa na codzienne, tygodniowe, miesięczne, w dni swięte i roczne 1819

Nauka.

Chociaż nie zdaje się być osobliwszym i różnym od codziennego, tygodniowego, i rocznego, jakoż nie znajduje się w innych do Nabożeństwa książkach, przestrzec jednak potrzeba Wiernych Chrystusowych.

Czytaj więcej

Najpierw, iż niektórzy z nich zostają w rozmaitych Bractwach, którym oprócz innych w roku dni, na jedną w każdym miejscu Niedzielę nadane są Odpusty to zawsze pod obowiązkiem jakiego nabożeństwa. Po wtóre: Wszyscy, którzykolwiek nabożnie co dzień trzy razy odmawiają Anioł Pański, i którzy codziennie przez pół lub ćwierć godziny odprawiają medytację, to jest modlitwę wewnętrzną, tak ci jako i pierwsi wiernie się każdego dnia w tych pobożnych uczynkach zachowując przez cały miesiąc, w każdym całego roku dostąpić mogą zupełnego Odpustu w te dni Miesięczne, które sami sobie obiorą, a w nie spowiadać się i komunikować, i modlić się będą. Przysposobienia do Spowiedzi opisane są niżej w Nabożeństwie do Świętych Sakramentów, w Nabożeństwie także tyczącym się Odpustów, wyrażone tj. wzglądem nich uwiadomienia i modlitwy.

Co się zaś tyczy Medytacji, czyli modlitwy wewnętrznej, ta choćby tak wielkimi, (jako się wyżej nadmieniło) Odpustami zalecona nie była, sama jednakże przez się od modlitwy ustnej daleko jest zacniejsza i pożyteczniejsza; gdyż kiedy się modlimy ustnie mówimy tylko do Pana Boga; ale gdy się modlimy wewnętrznie, tj. gdy rozmyślamy co nabożnego, wtenczas Sam Pan Bóg mówi do nas, ponieważ więc tyle jest na świecie ludzi chcących choćby pobożniejsze prowadzić życie, którzy wiele różnych i długich modlitw ustnych codziennie odmawiają, a o modlitwie wewnętrznej albo nie wiedzą, albo nie dbają, albo co rozmyślać nie mają, przetoż kładzie się tu dla wszystkich wielce gruntowne i wyborne Uwagi na każdy dzień Miesiąca. Które przeczytawszy codziennie po jednej rozważając, trzeba je znowu na drugi, i na każdy poczynający się Miesiąc z początku zaczynać. Przez całe życie odprawiając je, znajdzie się zawsze w nich co nowego do używania i ku zbudowaniu.

Uwaga o odpustach.

Źródło: Głos duszy 1881;

Odpusty. Podręcznik dla duchowieństwa i wiernych opr. X. Augustyn Arndt 1890r.

Benedykt XIV, sławny i uczony papież, polecał Brewem d. 16 grudnia 1746r., bardzo gorąco rozmyślanie, i bardzo słusznie, mało bowiem jest ćwiczeń pobożnych, z których by Chrześcijanie mogli czerpać skuteczniejsze środki do zapewnienia sobie wytrwania i postępu w cnotach. „Dajcie mi kogoś, który co dzień choć kwadrans poświęca rozmyślaniu powiedziała św. Teresa, a ja mu obiecuję Niebo“.

Czytaj więcej

Odpusty:

1) Zupełny raz na miesiąc w dzień dowolnie obrany, jeżeli kto przez miesiąc co dzień rozmyśla przez pół godziny lub przynajmniej przez kwadrans. Warunki: Spowiedź, Komunia Święta i modlitwa pobożna na zwyczajne intencje.

2) 7 lat i 7 kwadr. za każdy raz, gdy kto w kościele lub gdzieindziej, publicznie lub prywatnie, naucza innych o sposobie rozmyślania, albo gdy kto tej nauki słucha. Warunek: Spowiedź, Komunia Święta za każdym razem.

3) Odpust zupełny raz na miesiąc w dniu dowolnie obranym, gdy kto pilnie naucza, albo się dał pouczyć. Warunki: Spowiedź, ilekroć z sercem skruszonym przyjmą Komunię Świętą i modlitwa na zwyczajne intencje. (Benedykt XIV. Brew. dn. 16 grudnia 1746r.).

Wszystkie te odpusty można ofiarować za dusze wiernych zmarłych.

WEZWANIE DO DUCHA ŚWIĘTEGO.

V. Racz przyjść Duchu Święty i napełnić serca wiernych Twoich.

R. A ogień Miłości Twojej racz w nich zapalić.

V. Ześlij Ducha Twego, a będą stworzone.

R. A cała ziemia będzie odnowiona.

V. Módlmy się: Boże! Światłem Ducha Świętego serca wiernych nauczający, daj nam w Tymże Duchu poznawać co jest dobrem, i zawsze obfitować w pociechy Jego. Przez Pana naszego Jezusa Chrystusa, Który z Tobą i z Duchem Świętym żyje i króluje, Bóg w Trójcy Świętej Jedyny na wieki wieków.

R. Amen.

🔉DZIEŃ 6.

Wysłuchaj rozważania:

ROZWAŻANIE. PASTUSZKOWIE I KRÓLOWIE WOBEC NAJŚWIĘTSZEGO OBLICZA.

O Boskie Oblicze, Któreś zachwyciło w stajence Betlejemskiej Aniołów, pastuszków i królów, zmiłuj się nad nami!

Dziś jeszcze, o mój Najsłodszy Jezu, pragnę Cię uwielbiać w ubogiej stajence wraz z pierwiastkami z Izraela i z pogan. Ukaż mi jak Maryi i Józefowi, promyczek Boskiego Oblicza Twego, abym w Boskich Twych rysach wyczytał Nauki, których nam chcesz udzielić.

I. Pastuszkowie.

Jakąż zachętą dla naszej nędzy jest widok maluczkich, ubogich tego świata, których Pan uważa za najbliższych i najlepszych swych przyjaciół, dlatego, iż mają serce proste. Postępujmy za nimi i łączmy się z nimi!

Z jaką wiarą, z jaką naiwną prostotą ci ubodzy pastuszkowie, przychodzą na miejsce wskazane im od Anioła! Usłyszeli głos z Nieba i porzucili wszystko!

Widok Dzieciątka nic ich nie zadziwia. Czyż to Dzieciątko nie podobne do nich? Ubogie, cierpiące, wyzute z dóbr tego świata? Oddają Mu jednak cześć i pokłon ponieważ spod zasłony ubóstwa, Boskie Oblicze Pana Jezusa, rzuciło na nich spojrzenie gdy wchodzili do stajenki, z którego promień Łaski przeniknął do serc ich i wydobył obfite źródło uczuć czci, dzięków i miłości.

Naśladuj tę wiarę o duszo moja wierna wezwaniu Aniołów, przyjdź oddaj pokłon ubożuchnemu Bogu, Który z Niebios zstąpił na ziemię, by Cię obdarzyć hojnymi Dary. Ty w ubóstwie swoim, nie masz Mu co ofiarować, a jednak, wiele On on ciebie żąda. „Quid retribuam Domino? — Cóż oddam Panu!?” Kielich zbawienia wezmę — „Calicem salutaris accipiam” — dzięki składać będę Panu, przez wszystkie dni życia mojego. Upadnę na twarz i modlić się będę przed Pańskim Obliczem i „Imienia Pańskiego wzywać będę“ — „Nomen Domini invocabo? Imię Jego jest imieniem słodkości. Jezus znaczy Zbawiciel. To Święte Imię, wiernością i siłą wesprze miłość moją.

II. Królowie.

Bóg chce zbawić wszystkich ludzi, nie wyłącza nikogo — patrzy na serce. Od ubogich żąda dobrej woli, od bogaczów wyrzeczenia się zbytków i przywiązania do rzeczy ziemskich. Magowie ujrzeli cudowną gwiazdę, nic ich nie powstrzyma — poznają prawdziwą gwiazdę Jakubową. Nie dbają o trudy — niebezpieczeństwa podróży. Biegną do stajenki, w rysach śmiertelnego człowieka poznają nieśmiertelnego Boga, cześć Mu oddają, padają na kolana przed Najświętszym Obliczem Dzieciątka Jezus, piękniejszym dla dusz ich oczu od słońca, jaśniejszego od księżyca, świeższego nad róże wiosenne. I wydobywszy skarby swoje, składają Mu wspaniałe dary — złoto miłości, kadzidło modlitwy, mirrę umartwienia. Pan Jezus przyjmuje te dary, pochwala ich zachęca i błogosławi.

Abyś na mnie raczył spojrzeć i błogosławić, ofiaruję Ci o mój Jezu wyzucie się z wszelkiego do rzeczy ziemskich przywiązania.

Pragnąc Ci się podobać o Jezu jednoczę się z Twoimi cierpieniami, z Twoim ogołoceniem, z Twoim wewnętrznym opuszczeniem.

Przyjmij Jezu złoto mojej miłości, moją gorącą modlitwę i cierpienia zniesione po chrześcijańsku. Daj mi tylko w zamian jeden uśmiech, jedno spojrzenie, jedno błogosławieństwo Oblicza Twego.

STRESZCZENIE.

„Habitabunt recticum vulto tuo“ — „Sprawiedliwi mieszkają przed Obliczem Twoim“ (Ps. CXXXIX).

PRZYKŁAD. WYSTAWIENIE BOSKIEGO OBLICZA W RZYMIE.

Przez długi czas zakazywał Kościół Święty przerabiania obrazów z Chusty Św. Weroniki. Później Papieże zwolnili tę pierwotną surowość. Pozwolili przerabiać kopie Najświętszego Oblicza naznaczone pieczęcią i opatrzone autentykiem. Wystawienia Świętego Oblicza w kościele Św. Piotra w Rzymie bywają teraz częstsze niż dawniej bywały. Mają miejsce do trzynastu razy w ciągu roku. Bywają takie wystawienia nadzwyczajne, w czasie jubileuszu i w czasie klęsk publicznych. Opowiem tu okoliczność, która się przyczyniła do podniesienia czci najświętszego Oblicza i rozszerzenia nabożeństwa do św. relikwii w naszych czasach.

Było to w r. 1849, Pius IX uciekał z Rzymu do Gaety przed tryumfującą rewolucją. Dla uśmierzenia gniewu niebios i wyjednania końca boleściom dręczącym kościół, Ojciec święty pozwolił wystawić najświętsze Oblicze od Bożego Narodzenia do Trzech Króli. Trzeciego dnia wystawienia, Chusta św. Weroniki zaczęła się cudownie mienić. Twarz Zbawiciela nagle zaczęła się ożywiać, odstawała od Chusty jakby rzeźbiona, przybrała kolor trupi — oczy wpadnięte miały wyraz dziwnej srogości. Kanonicy utrzymujący straż nad świętą relikwią, kazali natychmiast uderzyć we dzwony Bazyliki. Lud zbiegł się tłumnie i przez trzy godziny był świadkiem cudu. Notariusz apostolski spisał akt świadczący o tym fakcie. Tego samego wieczora, — kilka kopii Oblicza Pańskiego otarto o prawdziwą Chustę Weroniki i posłano do Francji. Odtąd rozpoczął się zwyczaj, pocierania o świętą Chustę i sprowadzania z Rzymu autentycznych kopii świętego Oblicza i oddawania tym obrazom szczególnej czci. Bóg wynagradzał te akty pobożności, udzielając niektórym z tych obrazów bolesnego Oblicza Pańskiego, mocy cudotwórczej

WEZWANIE.

O cudowne Oblicze Zbawiciela, Które widzisz na jak wielkie niebezpieczeństwa jesteśmy narażeni ze strony nieprzyjaciół naszego zbawienia, okaż się nam Miłosiernym! Zlituj się! zepchnij do przepaści szatana i jego zastępy. Miej litość nad kościołem, Oblubienicą Twoją — wyrwij go od złości nieprzyjaciół, spraw by dlań zajaśniały dni pomyślności, szczęścia i pokoju. Amen.

PRZEKAŻ 1.5% PODATKU
na rozwój Salveregina. Bóg zapłać
KRS: 0000270261 z celem szczegółowym: Salveregina 19503

UCZCZENIE PRZENAJŚWIĘTSZEGO OBLICZA PANA JEZUSA.

Litania do Świętego Oblicza Pańskiego

Wiadomość o Szkaplerzu Męki Pańskiej 1869

Róża duchowna czyli zbiór nabożeństwa 1877

Nawiedzania Najświętszego Sakramentu i Niepokalanie NMP 1857

Panie zmiłuj się nad nami. Jezu zmiłuj się nad nami. Panie zmiłuj się nad nami.

Jezu Chryste usłysz nas. Jezu Chryste wysłuchaj nas.

Święta Maryo, Matko Boska, módl się za nami.

O Oblicze czcigodne, zwierciadło Boskich doskonałości, zmiłuj się nad nami.

O Oblicze czcigodne, rozkoszo Maryi i Józefa,

O Oblicze czcigodne, któreś w Betlejem napawało euforią Aniołów, pasterzy i Mędrców,

O Oblicze czcigodne, któreś napełniło pociechą serce święte starca Symeona i Anny prorokini,

O Oblicze czcigodne, oblane łzami w świętym dzieciństwie,

O Oblicze czcigodne, uwielbienie mędrców gdyś przemawiało w świątyni,

O Oblicze czcigodne, wzrastające codziennie wdziękiem i mądrością,

O Oblicze czcigodne, wychudłe na pustyni skutkiem postu i chłodu nocnego,

O Oblicze czcigodne, ogorzałe skwarem słońca i oblane potem znużenia,

O Oblicze czcigodne, którego uprzejmość i skromność wabiła do siebie sprawiedliwych i grzeszników,

O Oblicze czcigodne, uwielbienia godne, pomieszane i łzami skropione nad grobem Łazarza,

O Oblicze czcigodne, świetne jak słońce jaśniejące Chwałą na górze Tabor,

O Oblicze czcigodne, napełnione smutkiem na widok Jerozolimy i płaczące nad tym miastem niewdzięcznym,

O Oblicze czcigodne, schylone do ziemi w Ogrójcu dźwigając ohydę grzechów ludzkich,

O Oblicze czcigodne, oblane potem krwawym na myśl sprawiedliwej kary zbrodniom naszym przynależnej,

O Oblicze czcigodne, ucałowane przez Judasza zdrajcę,

O Oblicze czcigodne, którego majestatyczność i świętość obaliła żołnierzy trwogą przerażonych,

O Oblicze czcigodne, policzkowane przez niegodziwego służalca, okryte hańbą i sprofanowane rękoma świętokradzkimi,

O Oblicze czcigodne, skalane plwocinami i razami poszarpane,

O Oblicze czcigodne, którego święte spojrzenie zraniło serce Piotra Świętego ciosem boleści i miłości,

O Oblicze czcigodne, poniżone i zelżone w sądach Jerozolimskich,

O Oblicze czcigodne, pełne słodyczy i spokoju słysząc wyrok Piłata,

O Oblicze czcigodne, potem i krwią oblane pod ciężarem krzyża,

O Oblicze czcigodne, otarte ręką pobożnej niewiasty, na drodze do Kalwarii wiodącej,

O Oblicze czcigodne, dane światu na narzędzie najsromotniejszej męki,

O Oblicze czcigodne, zasmucone rychłym zbliżaniem się śmierci,

O Oblicze czcigodne, obmyte i namaszczone Ręką Najświętszej Maryi Panny i Świętych Niewiast,

O Oblicze czcigodne, owinięte prześcieradłem i w grobie złożone,

O Oblicze czcigodne, jaśniejące Chwałą i Pięknością w dzień Zmartwychwstania,

O Oblicze czcigodne, promieniejące blaskiem w dzień Wniebowstąpienia,

O Oblicze czcigodne, prawdziwie obecne w Eucharystii,

O Oblicze czcigodne, które z końcem świata okażesz się pełne Mocy i Majestatu

O Oblicze czcigodne, przed którym drżeć będą bezbożni,

O Oblicze czcigodne, które napełni euforią sprawiedliwych,

O Oblicze czcigodne, które będzie na wieki rozkoszą świętych,

O Oblicze czcigodne, teraz schronienie i nadziejo grzesznych nawróconych,

Baranku Boży, Który gładzisz grzechy świata, Przepuść nam, Panie!

Baranku Boży, Który gładzisz grzechy świata, Wysłuchaj nas, Panie!

Baranku Boży, Który gładzisz grzechy świata, Zmiłuj się nad nami!

Chryste, usłysz nas! Chryste, wysłuchaj nas!

Kyrie elejson! Chryste elejson! Kyrie elejson!

Ojcze nasz… Zdrowaś Marya… Chwała Ojcu…

℣. O Panno Niepokalana, Matko Boleści.

℟. Wraź głęboko w serca nasze Mękę Ukrzyżowanego Jezusa.

℣. Módlmy się: Witam Cię, uwielbiam i kocham Oblicze czcigodne! okryte nowymi obelgami bluźnierców i bezbożnych…. Ofiaruję Ci w Sercu Niepokalanym Panny Maryi żal Aniołów, Świętych i wszystkich pokutujących grzeszników. O Boże! błagam Cię pokornie, dla Chwały Imienia Twego, przywróć mi jak i wszystkim uwielbiającym Przenajświętsze Oblicze Twoje, Obraz Twój, wyciśnięty w duszy mojej przez Chrzest Święty, a oszpeconej mnogimi grzechami!

℟. Amen.

Jeżeli czas pozwala, zachęcamy do podjęcia odmówienia wybranych wedle swojej pobożności dodatkowych modlitw ku uczczeniu Przenajświętszego Oblicza Pana Jezusa.

Idź do oryginalnego materiału