Dwie katedry w Meksyku przygotowują maratony spowiedzi, aby umożliwić wiernym pojednanie z Bogiem w okresie Wielkiego Postu.
Wydarzenie ma zachęcić do refleksji nad własnym życiem i duchowego odnowienia przed Wielkanocą.
Więcej artykułów o Kościele znajdziesz na stronie głównej: ewtn.pl
Źródło: David Ramos | ACI Prensa | 27 marca 2025 |Photo credit: David Ramos / ACI Prensa
Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Czyż może być lepszy sposób przygotowania się do wyjątkowych obchodów Wielkiego Tygodnia w Kościele katolickim niż pełne pojednanie z Bogiem? To właśnie jest celem „maratonów” spowiedzi, które dwie ważne meksykańskie katedry organizują w tych dniach Wielkiego Postu.
Są to Katedra Metropolitalna w Meksyku i pobliska Katedra w Puebli, dwa zabytkowe kościoły katolickie w środkowej części kraju. W obu przypadkach w ciągu jednego dnia duża liczba księży będzie dostępna przez kilka godzin, aby udzielać rozgrzeszenia wiernym.
Skąd pomysł
Pomysł maratonu spowiedzi „zrodził się z pragnienia zaoferowania naszej wspólnocie wyjątkowej przestrzeni spotkania z Bożym miłosierdziem, zwłaszcza w tym okresie Wielkiego Postu, który wzywa nas do duchowego nawrócenia i odnowy”. Oto, co ojciec Ángel de Jesús Cruz Saldaña, wicerektor katedry w Puebli, wyjaśnił ACI Prensa na temat wydarzenia, które odbędzie się w archidiecezji Puebla w Wielki Poniedziałek, 12 kwietnia.
W przypadku Katedry Metropolitalnej w Meksyku jest to tradycja trwająca już od kilku lat, szczególnie w okresach Adwentu i Wielkiego Postu. W tym Roku Jubileuszowym poświęconym nadziei — w którym można uzyskać odpust zupełny — Archidiecezja Miasta Meksyk postanowiła podnieść stawkę: „Confessathon” będzie się odbywał w czwarty piątek każdego miesiąca przez cały rok 2025. Wydarzenie w tym miesiącu odbędzie się w piątek, 28 marca.

Jak podkreśla ksiądz Juan Carlos Guerrero, kanonik penitencjarny Katedry Metropolitalnej w Meksyku, jest to okazja, by zająć się obawami, jakich niektórzy doświadczają w związku z sakramentem pokuty. „Są ludzie, którzy mówią nawet: «Nie przyszedłem do spowiedzi, bo się bałem», podczas gdy pojednanie jest właśnie pozbyciem się strachu, to znaczy uwolnieniem się od wszelkich fałszywych obrazów Boga i ponownym odkryciem prawdziwego Boga, którego głosi nam Jezus, który jest miłosierną obecnością, która zawsze na nas czeka”.
Każdy z tych Dni Pojednania, jak sam przyznaje, „jest doświadczeniem, które zawsze nas przytłacza, ponieważ uczestniczy w nim tak wiele osób”.
„Zdaj sobie sprawę, iż Bóg ich kocha”
Ojciec Guerrero zaznaczył, iż „spory procent tych, którzy przychodzą” to ludzie, „którzy z różnych powodów w swoim życiu” nie spowiadali się od lat. „Najczęściej nie dzieje się tak dlatego, iż nie chcą, ale dlatego, iż mają jakieś przeszkody” – od tych, którzy przeszli przez różne trudności duchowe, po tych, którzy przez lata cierpieli na ciężkie choroby.
W wielu z tych przypadków, zauważył, „są to ludzie, którzy przychodzą z imponującym wewnętrznym usposobieniem, to znaczy, iż tęsknią za wewnętrznym pokojem, tęsknią za powrotem do praktykowania wiary”.
Dla kanonu penitencjarnego – kapłana, który ma władzę odpuszczania grzechów najwyższej wagi, w tym profanacji – ważne jest w pracy duszpasterskiej pomaganie ochrzczonym „w przejściu od doświadczenia wiary pojmowanej jako przykazanie, czyli coś, co muszę wypełnić, do doświadczenia wiary, które jest uświadomieniem sobie, iż Bóg ich kocha, i iż kocha ich o wiele bardziej, niż sobie wyobrażali, i iż miłość Boga jest większa od naszych grzechów”.
„To doświadczenie bezinteresownej miłości Boga, który nas wita, akceptuje, wybacza nam, ma zwykle bardzo znaczący wpływ na życie ludzi, tak iż (…) decydują się otworzyć drzwi Panu, który zawsze tam puka. To jest więc doświadczenie, które zwykle mamy w katedrze” – powiedział.
W tym kontekście ojciec Ángel de Jesús Cruz Saldaña podkreślił, jak ważne jest „kształcenie i uświadamianie społeczności” znaczenia regularnej praktyki spowiedzi. „Ważne jest, aby zintegrować ten sakrament z codziennym życiem, traktując go jako środek podtrzymywania żywej i ciągłej relacji z Bogiem” – zauważył.
Podczas maratonów spowiedzi, które odbyły się wcześniej w katedrze w Puebla, podkreślił, iż reakcja wiernych „była głęboko zachęcająca i pełna wdzięczności. Wielu wyraziło, jak ta przestrzeń pozwoliła im doświadczyć pokoju i ulgi, jakie przynosi przebaczenie Boga, pomagając im zostawić za sobą ciężary emocjonalne i duchowe”.

„Nie chodzi tylko o otrzymanie przebaczenia”
Ojciec Juan Carlos Guerrero wyjaśnił, iż sakrament pojednania nie jest „jakimś magicznym miejscem”, w którym można by oczyścić się z grzechów wiernych, ale raczej służy „ rehabilitacji i ponownemu wejściu na ścieżkę naśladowania Jezusa”.
„Nie chodzi tylko o otrzymanie przebaczenia, ale o to, by stać się świadkiem miłości Boga wobec innych braci i sióstr, którzy Go nie znają”.
„W istocie, Ewangelie, które czytamy w tych dniach, nieustannie nam o tym przypominają: iż Jezus przyszedł nie dla zdrowych, ale dla chorych. (…) I to jest już jak pierwsze odkrycie, które daje nam pewność, prawda? Pan nie przychodzi jako sędzia, ale raczej przychodzi, aby nas podnieść, podać nam rękę, abyśmy mogli znów poczuć się dziećmi Boga”.
słowa kluczowe: Meksyk, Wielki Post, spowiedź, katedra, maraton,