W Rzymie otwarto Drzwi Święte w Bazylice Matka Bożej Większej. Liturgii, w uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi przewodniczył kard. Rolandas Makrickas, archiprezbiter koadiutor świątyni. „Tak jak Maryja podążała za swoim Synem Jezusem – od narodzin do śmierci, w radosnych chwilach i w ciemnych godzinach smutku – tak jako Matka towarzyszy całemu Kościołowi i każdemu wierzącemu w kierunku Jej Syna” – wskazał podczas Mszy Świętej.
Kardynał, nawiązując do słów Apostoła Pawła: „Gdy nadeszła pełnia czasu, zesłał Bóg Syna swego, zrodzonego z niewiasty” (Ga 4, 4), powiedział, iż wyrażenie „pełnia czasu” jest „uderzające”, bowiem Bóg staje się człowiekiem i czyni to w łonie kobiety – Maryi. – Ona jest drogą wybraną przez Boga; do Niej zmierzali ludzie, liczne pokolenia, które przygotowały przyjście Pana na świat. Czas zyskuje swoją pełnię, gdy jest zjednoczony z wiecznością, to znaczy z nieskończonym czasem Boga – wskazał.
Hierarcha zaznaczył, iż człowiek, często i na różne sposoby próbował zwiększyć lub udoskonalić czas dzięki nowych technologii. Jednakże próby te zawsze prowadzą do jego utraty bądź zmęczenia. Z drugiej strony, nigdy nie można czuć się zagubionym, jeżeli czas przeżywamy z Bogiem. – Matka Dziewica jest w sercu tego czasu: spodobało się Bogu zmienić historię i nasze czasy poprzez Nią – dodał.
Ikona Salus Populi Romani – Matka, która zna czasy i potrzeby swoich dzieci
Odnosząc się do obrazu Matki Bożej, który w rzymskiej bazylice nosi tytuł Salus Populi Romani (Zbawienie Ludu Rzymskiego) kardynał wskazał, iż „Maryja jest bezpieczną arką pośród powodzi. To nie idee czy technologia dadzą nam pocieszenie i nadzieję, ale oblicze Matki Bożej”.
Ona osłania nas w swoich ramionach, tak jak czyniła to z Dzieciątkiem Jezus. Przybycie do tego sanktuarium, daje poczucie i pewność, iż Maryja jest z nami, towarzyszy nam łaska, ochrona i macierzyńska czułość Maryi. – Chociaż wizerunek Maryi ma nieruchome rysy, jest Ona zawsze w ruchu: aniołowie niosą Ją ku nam, a Ona pragnie towarzyszyć każdemu krokowi naszego życia – powiedział hierarcha.
Święta Kołyska – niemy świadek narodzin Jezusa
Pielgrzymi, którzy podczas Jubileuszu 2025 będą nawiedzać papieską bazylikę, zwaną także „Betlejem Zachodu”, zatrzymają się również przed relikwią Żłóbka – „pierwszego skromnego i ubogiego domu Jezusa”.
Era chrześcijańska rozpoczęła się od tego „cichego świadectwa narodzin Syna Bożego”. – Nasz czas jest określony dokładnie od tej Kolebki – dodał kard. Makrickas.
Pierwszymi pielgrzymami chrześcijaństwa, którzy przybyli do Pana Jezusa byli pasterze. Ich wędrówka, z pól w stronę Betlejem, która dokonała się w świętą noc, zawiera w sobie istotę chrześcijaństwa: „wyruszyć na spotkanie Pana, podążając za Jego gwiazdą”.
Taka jest też rola Bazyliki Matki Bożej Większej – być świecącą gwiazdą w służbie „prawdziwego światła”, wskazywać na Zbawiciela. Rzymska świątynia, od tysiąca sześciuset lat „stara się być jak gwiazda betlejemska, głosząc anielską zapowiedź skierowaną do pasterzy: nie bójcie się, ale wyruszajcie ku Panu”.
– Maryja, Matka Boga i nasza Matka, tak jak była decydująca w pełni czasów, tak jest decydująca dla życia każdego chrześcijanina. Nikt bowiem nie zna czasów i potrzeb swoich dzieci lepiej niż Matka – powiedział kard. Rolandas Makrickas.
Źródło: ks. Marek Weresa, Vatican News PL / KAI
Maryja przygotuje nas na przyjście Syna