Likwidacja spowiedzi dla dzieci? "Jakie grzechy może mieć 9-latek?"

2 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Shutterstock /Agencja Wyborcza, Shutterstock, autor: @Jayakri;


Radna sejmiku Maria Kubisa apeluje o to, aby spowiedź dla osób poniżej 18. roku życia została zakazana. W jej opinii to jawna "przemoc psychiczna". Polityczka chce, by jej apelem zainteresowały się media, co sprawi, iż przekaz dotrze do posłów i Rzeczniczki Praw Dziecka. "Skończmy z wyrządzaniem dzieciom krzywdy" - przekonuje w rozmowie z Gazetą Wyborczą.
Spowiedź święta to nieodłączny element wiary katolickiej. Coraz częściej pojawiają się jednak głosy, iż wyznawanie grzechów przed księdzem jest nieodpowiednie dla dzieci (Zobacz: Wspomnienie z pierwszej spowiedzi. "Jako dziecko wymyślałam grzechy. Nie miałam ich zbyt wiele, a trzeba było iść"). Niektórzy uważają, iż ten konkretny sakrament wymaga większej dojrzałości, chociażby po to, by nie "zdeformować" sumienia i chronić dzieci przed potencjalnymi przestępcami seksualnymi. O zakaz spowiedzi dla dzieci apeluje Maria Kubisa, radna sejmiku i lekarka ze Szczecina.

REKLAMA







Zobacz wideo Co z religią w szkołach? Marcin Józefaciuk: Byłem rocznikiem, który religii był nauczany w salkach katechetycznych. To były świetne miejsca



Radna chce zakazu spowiedzi dzieci. "Przemoc psychiczna"
Według zasad Kościoła katolickiego dzieci przystępują do pierwszej Komunii Świętej w wieku około 9 lat. Wtedy po raz pierwszy podchodzą także do spowiedzi. Radna sejmiku województwa zachodniopomorskiego i ginekolożka Maria Kubisa, przyznaje, iż to absurd i apeluje, aby wprowadzić zakaz spowiedzi dla nieletnich.

Skończmy z wyrządzaniem dzieciom krzywdy. Spowiedź to przemoc psychiczna. To trauma dla dziecka

- mówi w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" i dodaje, iż większość spowiedników nie ma przeszkolenia psychologicznego. Kubisa nie rozumie sytuacji, w której "9-latek idzie do obcego mężczyzny, klęczy przed konfesjonałem i musi wyrecytować swoje grzechy".

To nie jest dla niego sytuacja bezpieczna

- przekonuje.


"Ksiądz ma prawo pytać dziecko o najintymniejsze rzeczy"
Radna wie, iż samodzielnie nie będzie w stanie zbyt dużo zdziałać w tej sprawie. Chciałaby jednak, aby jej apel dotarł do Rzeczniczki Praw Dziecka i Sejmu. Postuluje więc, by spowiedź do 18. roku życia była zakazana. Wskazuje, iż sąd, gdy przesłuchuje dziecko, to musi to robić w obecności psychologa, a ksiądz takiego nakazu nie ma, co jest wprost absurdalne.



"Spowiedź do 18. roku życia powinna być zakazana. o ile sąd chce przesłuchać dziecko, to czyni to w obecności psychologa, a ksiądz ma prawo pytać dziecko o najintymniejsze rzeczy, bez obecności rodziców i jeszcze wymierza mu karę" - podsumowała Maria Kubisa w rozmowie z "Wyborczą".


Nie każdy ksiądz potrafi rozmawiać z dziećmi tak, żeby nie wzbudzać strachu i poczucia winy
Rodzice, którzy decydują się wysłać dziecko do konfesjonału, powinni czuwać, żeby całe to wydarzenie nie pozostawiło u pociechy przykrych wspomnień. Wiele osób, wspominając spowiedź w dzieciństwie, przyznaje, iż wiązało się z nią uczucie strachu, poczucia winy etc. Dzieci, a niekiedy i młodzież nie zawsze do końca rozumieją, dlaczego mają rozmawiać z obcym mężczyzną o wstydliwych dla siebie sprawach. Warto więc wcześniej z pociechą spokojnie porozmawiać i wszystko wyjaśnić, rozwiać wątpliwości i odpowiedzieć na dręczące pytania (Zobacz: Dlaczego dzieci muszą się spowiadać? "Każdemu należy się miłosierdzie i przebaczenie"). Rozmowa z dzieckiem przyda się także po spowiedzi. Być może będą się w nim kotłowały różne emocje, o które jako rodzice powinniśmy się zatroszczyć.
Potrzebujesz pomocy?
jeżeli potrzebujesz pomocy, codziennie przez całą dobę możesz zadzwonić na Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, pod bezpłatnym numerem telefonu 116 111. Swój problem możesz też opisać w wiadomości. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, oprócz konsultacji dla najmłodszych, oferuje też pomoc rodzicom i nauczycielom, którzy obawiają się o bezpieczeństwo swoich podopiecznych. Więcej informacji znajdziesz na stronie fundacji.



Pod tym linkiem znajdziesz więcej informacji, jak pomóc sobie lub innym, oraz kontakty do organizacji pomagających osobom w kryzysie i ich bliskim.
Idź do oryginalnego materiału