Po izraelskim ataku na katolicką świątynię w Gazie papież rozmawiał z premierem Netanjahu. Podczas rozmowy Leon ponowił apel o zawieszenie broni i zakończenie wojny.
Leon XIV zadzwonił do łacińskiego patriarchy Jerozolimy, kard. Pierbattisty Pizzaballi, który wraz z patriarchą prawosławnym Teofilem III przybył do Gazy z pomocą humanitarną po izraelskim ataku na katolicką parafię, w wyniku którego zginęły trzy osoby, a jedenaście zostało rannych, w tym proboszcz, ks. Gabriel Romanelli.
Papież potwierdził swoją bliskość i solidarność z ludnością palestyńską. „Czas położyć kres tej rzezi!” – miał powiedzieć łacińskiemu patriarsze Jerozolimy.

WIĘŹ – łączymy w czasach chaosu
Więź.pl to pogłębiona publicystyka, oryginalne śledztwa dziennikarskie i nieoczywiste podcasty – wszystko za darmo! Tu znajdziesz lifestyle myślący, przestrzeń dialogu, personalistyczną wrażliwość i opcję na rzecz skrzywdzonych.
Czytam – WIĘŹ jestem. Czytam – więc wspieram
„W drodze do Gazy, tuż przy granicy, kiedy wraz z delegacją udawaliśmy się z wizytą solidarnościową do parafii i rodzin ofiar, Leon XIV zadzwonił, aby wyrazić swoją bliskość, miłość, modlitwę, wsparcie, a także zamiar dołożenia wszelkich starań, aby doprowadzić nie tylko do zawieszenia broni, ale także do zakończenia tej tragedii” – stwierdził kard. Pizzaballa w rozmowie z Radiem Watykańskim.

- Wiesław Dawidowski OSA
- Damian Jankowski
Leon XIV. Papież na niespokojne czasy
„Papież Leon – powiedział patriarcha – wielokrotnie podczas rozmowy powtarzał, iż nadszedł czas, aby położyć kres tej rzezi, iż to, co się stało, jest nieuzasadnione i należy dopilnować, aby nie było więcej ofiar”.
Przywódcy Kościołów w Jerozolimie wyrazili solidarność z Patriarchatem Łacińskim w Jerozolimie i osobami, które schroniły się w kościele katolickim Świętej Rodziny w Strefie Gazy w związku z „brutalnym atakiem izraelskiej armii na kompleks kościelny”.
„W niezachwianej jedności – czytamy w komunikacie – zdecydowanie potępiamy tę zbrodnię. Miejsca kultu są miejscami świętymi, które powinny być chronione. Są one również chronione przez prawo międzynarodowe. Atak na kościół, w którym przebywa około 600 uchodźców, w tym dzieci, stanowi naruszenie tych praw. Jest to również zniewaga godności ludzkiej, pogwałcenie świętości życia ludzkiego i profanacja miejsca świętego”.
„My, patriarchowie i przywódcy Kościołów w Jerozolimie, wzywamy światowych przywódców i agencje ONZ do podjęcia działań na rzecz natychmiastowego zawieszenia broni w Strefie Gazy, które położy kres tej wojnie. Błagamy ich również o zapewnienie ochrony wszystkich miejsc kultu religijnego i humanitarnych oraz o pomoc głodującym w całej Strefie Gazy”.
Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej poinformowało, iż dziś rano papież odebrał telefon od Benjamina Netanjahu, premiera Izraela. Podczas rozmowy Leon ponowił apel o wznowienie negocjacji oraz o zawieszenie broni i zakończenie wojny. „Ponownie wyraził swoje zaniepokojenie dramatyczną sytuacją humanitarną ludności w Strefie Gazy, której najwyższą cenę płacą zwłaszcza dzieci, osoby starsze i chore”. Na koniec „podkreślił pilną potrzebę ochrony miejsc kultu oraz przede wszystkim wiernych i wszystkich mieszkańców Palestyny i Izraela”.
DJ