Ksiądz miał odmówić strażakom komunii, bo nie klęknęli. Archidiecezja wydała oświadczenie

4 godzin temu
Strażacy z OSP KSRG Tarnawa Górna opisali w sieci sytuację, która spotkała ich podczas mszy rezurekcyjnej. "Kapłan celebrujący liturgię odmówił udzielenia nam Komunii" - napisali. Ksiądz miał tłumaczyć to tym, iż przystąpili do komunii na stojąco. Głos zabrała archidiecezja.
Jak sytuację opisują strażacy: Druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Tarnawie Górnej oraz Tarnawie Dolnej (województwo podkarpackie) w niedzielę, 20 kwietnia, opublikowali w mediach społecznościowych wpis, w którym opowiedzieli, co miało ich spotkać podczas mszy rezurekcyjnej. "W czasie eucharystii strażacy w mundurach, zgodnie z obowiązującym ceremoniałem służb mundurowych oraz zachowując należny szacunek wobec najświętszego sakramentu, przystąpili do komunii świętej w postawie stojącej" - zaczęli. Dodali, iż ksiądz odmówił udzielenia im komunii, co miał argumentować tym, iż "postawa stojąca to brak szacunku wobec Boga". Miał też mówić, iż "to nie jest prawo boże, tylko ludzkie". "Z dużym smutkiem i zaniepokojeniem przyjęliśmy te słowa, które sugerują, iż osoby przyjmujące Komunię Świętą w sposób dopuszczony przez Kościół Katolicki działają wbrew wierze" - dodali.


REKLAMA


Wskazali na zasady panujące w Kościele: Strażacy zwrócili następnie uwagę, iż "zgodnie z obowiązującymi zasadami Kościoła Katolickiego w Polsce dopuszczalne są zarówno postawa klęcząca, jak i stojąca, o ile towarzyszy jej należny gest czci". Powołali się też na pkt 91. instrukcji Redemptionis Sacramentum, który "jasno stwierdza, iż komunii świętej nie wolno odmówić żadnemu wiernemu, który przystępuje do niej w sposób zgodny z przepisami liturgicznymi".


Zobacz wideo NIK skontroluje kościelne finanse


Co jeszcze napisali: "Strażacy kierowali się nie tylko duchem służby, ale i wiernością przepisom liturgicznym oraz mundurowym. Nasza postawa nie miała nic wspólnego z brakiem szacunku, a wręcz przeciwnie - wynikała z głębokiego poczucia czci wobec Boga" - podkreślili autorzy wpisu. Dodali, iż liczą, iż podobne sytuacje nie będą się powtarzać w przyszłości. "Nasza służba dla społeczeństwa i Kościoła płynie z serca, potrzeby niesienia dobra i uczestniczenia w życiu wspólnoty - również tej parafialnej" - napisali.
Co mówi archidiecezja: Rzecznik prasowy Archidiecezji Przemyskiej ks. Bartosz Rajnowski w rozmowie z portalem o2.pl przyznał, iż przedstawiciele służb mundurowych "z szacunku do munduru" mogą przyjmować postawę stojącą podczas komunii. - Zresztą dotyczy to również innych wiernych obecnych w kościele, którym nie powinno się odmawiać komunii tylko z powodu przyjętej postawy - dodał duchowny. Zaznaczył, iż istnieją przesłanki, które mogłyby stanowić podstawę odmowy udzielenia sakramentu i które są "znacznie bardziej istotne". Jak wyjaśnia portal, odmowy opisane są w kanonie 915 Kodeksu Prawa Kanonicznego. Mówi on o tym, iż kapłan może odmówić udzielenia komunii osobom, które "są w stanie grzechu ciężkiego, publicznie sprzeciwiają się nauce Kościoła lub nie uznają realnej obecności Jezusa w Eucharystii". Portal korsosanockie.pl przekazał natomiast, iż próbowało się kontaktować z parafią, aby poznać stanowisko księdza, ale "mimo wielokrotnych prób telefonicznych, nie udało się uzyskać żadnej odpowiedzi".


Przeczytaj także: Co papież Franciszek myślał o Janie Pawle II i polskim kościele? Kardynał Nycz ujawniaŹródła: OSP KSRG Tarnawa Górna (Facebook), o2.pl, korsosanockie.pl
Idź do oryginalnego materiału