W sobotę, 3 maja, na Jasnej Górze odbyły się główne obchody Uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – patronki naszego Narodu. To jedno z najważniejszych wydarzeń w roku liturgicznym w Polsce, głęboko zakorzenione w historii i duchowości naszego Narodu. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 10:00 programem słowno-muzycznym poświęconym Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.
O godzinie 11:00 na Szczycie Jasnogórskim odprawiona została uroczysta Suma Odpustowa. Przewodniczył jej abp Tadeusz Wojda, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. W homilii duchowny wspomniał, iż refleksja nad naszym Maryjnym dziedzictwem nabiera jeszcze głębszego znaczenia w świetle ostatnich wydarzeń w Kościele Powszechnym:
Podczas modlitwy ponowiono Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matce Kościoła za Wolność Kościoła Chrystusowego. Metropolita częstochowski abp Wacław Depo cytując słowa kard. Stefana Wyszyńskiego przypomniał, iż Polacy muszą być Maryjni, aby nie stracić własnej tożsamości:
Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski ma swoje korzenie w ślubach lwowskich króla Jana Kazimierza z 1656 roku, który (w obliczu zagrożenia Ojczyzny) zawierzył Rzeczpospolitą opiece Matki Bożej, ogłaszając Ją Królową Polski. Przypomina o tym o. Michał Bortnik z Jasnej Góry:
Szczególnym momentem w historii kultu Maryi był rok 1966, kiedy to kard. Stefan Wyszyński w czasie obchodów Tysiąclecia Chrztu Polski odczytał na Jasnej Górze Akt oddania Polski w macierzyńską niewolę Maryi. Ten głęboki gest zawierzenia spotkał się z uznaniem papieża Pawła VI, który podkreślił jego wyjątkowe znaczenie duchowe.
– Modląc się do Matki Bożej staramy się odkrywać w Maryi tę, która idzie przed nami w pielgrzymce wiary, prowadząc nas do Zbawienia. To nauka koniecznej w dzisiejszych czasach postawy Maryjnej – wyjaśnia Prymas Polski, metropolita gnieźnieński abp Wojciech Polak:
Uroczystości 3 maja to nie tylko upamiętnienie ważnych wydarzeń historycznych i religijnych, ale przede wszystkim wyraz żywej wiary Narodu, który od wieków zawierza Maryi swoje losy. To oczywista okazja do wielkiego dziękczynienia, co podkreśla bp Jan Wątroba, ordynariusz rzeszowski:
W uroczystościach wzięli udział duchowni z całej Polski, w tym księża arcybiskupi i biskupi. Nie zabrakło również przedstawicieli władz rządowych i samorządowych, parlamentarzystów, działaczy społecznych, a także członków różnych organizacji kościelnych oraz państwowych.
BNO
Homilia abp. Tadeusza Wojdy:
Galeria: Radio Fiat/BNO